Im strzelać nie kazano?

W Zabrzu mają w ostatnim czasie olbrzymi problem z trafieniem do siatki przeciwników.


Jeżeli chodzi o liczbę strzelonych goli, to bilans drużyny prowadzonej przez [Bartoscha Gaula] nie jest najgorszy. 28 zdobytych goli, to o jeden więcej, niż będąca na wysokim 6 miejscu w ligowej tabeli Cracovia i ledwie o jeden mniej niż walczący o europejskie puchary Widzew.

Napastnicy zawodzą

To jedna strona medalu. Jeśli jednak popatrzy się na bramki zdobywane w ostatnim czasie, to tutaj bilans górniczej jedenastki jest tragicznie słaby. W tym roku zabrzanie w sześciu ligowych grach zaledwie dwa razy trafiali do siatki przeciwnika. Przypomnijmy, że udało się to najlepszemu strzelcowi jedenastki z Zabrza w bieżących rozgrywkach Szymonowi Włodarczykowi, który trafił z karnego w remisowym meczu z Lechią i w debiucie Anthonemu van den Hurk w wygranym starciu ze Stalą w Mielcu po koszmarnym zresztą błędzie bramkarza gospodarzy.

Dwa gole w tegorocznych meczach ekstraklasy to fatalny bilans. Równie słaba w tym aspekcie jest tylko Wisła Płock, a jeszcze gorsza zupełnie dołująca wiosną Stal, która w sześciu tegorocznych spotkaniach zdobyła dwa punkty i strzeliła tylko jednego gola.

A przecież zimą wydawało się, sami pisaliśmy o tym w „Sporcie”, że ze zdobywaniem goli nie będzie problemów. Z 8 zdobytych bramek w styczniowych sparingach, aż siedem zdobyli napastnicy, 3 – Piotr Krawczyk, a po dwie Szymon Włodarczyk oraz Amadej Marosa.

– To cieszy, bo to ważne dla drużyny, dla mnie, a przede wszystkim dla samych zawodników, że mają to poczucie, że strzelają. Konkurencja jest spora. Nie strzeliliśmy jednak tylu bramek, ile okazji sobie stworzyliśmy. Stwarzaliśmy wiele sytuacji, ale wiele z nich nie zostało wykorzystanych – komentował wszystko wtedy trener Gaul.

Teraz? Nie ma ani stwarzanych sytuacji, ani zdobywanych bramek, a jak widać po grze w ofensywie, to wiele szwankuje. Zresztą do wymienionych napastników, to Włodarczyk nie umie się odnaleźć, a Krawczyka i Marosy w ogóle – po personalnych zmianach – nie ma nawet w meczowej kadrze. Zostali odstawieni. Zresztą Słoweniec od początku sezonu na ekstraklasowych boiskach nazbierał dotąd ledwie… 112 minut! A przecież wszędzie indziej gdzie grał czy to u siebie w domu czy na Cyprze w poprzednim sezonie, to trafiał do siatki rywali. W Górniku póki co nawet nie zaistniał.

Nie wygląda to dobrze

– Górnik ma problemy jeżeli chodzi o ten zespół nie tylko w ofensywie, ale też w tyłach. Tracąc taką bramkę jak z Legią ostatnio, to takie coś nie powinno się wydarzyć, takiej bramki nie można sobie dać wbić. Ta obrona niestety zawsze popełnia jakieś błędy. Trzeba to wszystko rozpatrywać jako całość. Miejmy nadzieję, że się utrzymają, ale będą walczyć o to do końca – mówi pytany o obecną sytuację Górnika [Hubert Kostka], w przeszłości znakomity bramkarz, a potem wybitny trener.

Legenda 14-krotnego mistrza Polski pytana o walkę zabrzan o utrzymanie się w ekstraklasie mówi.

– Jest obawa, bo są w takiej nietypowej dla siebie sytuacji, gdzie raczej się tego nie można było spodziewać. Osobiście uważam, że się utrzymają, ale na pewno nie wygląda to ciekawie. Po wygranej ze Stalą Mielec już wydawało się, że złapali ten oddech, ale porażka z Legią znowu sprawiła, że są bardzo blisko tej strefy spadkowej. Nie wygląda to więc dobrze – mówi Hubert Kostka. Czy zabrzanie humory będą mieli lepsze, to okaże się w sobotę po wieczornym meczu z Jagiellonią w Białymstoku. Tam jednak łatwo o punkty też nie będzie, bo gospodarze, a przede wszystkim trener Maciej Stolarczyk, również walczą o przysłowiowe być albo nie być.

Bilans napastników Górnika wiosną
  • Szymon Włodarczyk – 6 meczów, 1 bramka
  • Lukas Podolski – 6 meczów, 1 asysta
  • Anthony van den Hurk – 2 mecze, 1 bramka
  • Piotr Krawczyk – 2 mecze
  • Amadej Marosa – 0 meczów

Zagra przeciwko Messiemu!

Napastnik Górnika Anthony van den Hurk otrzymał powołanie do szerokiej reprezentacji Curacao na marcowe mecze kadry swojego kraju. Zmierzy się ona w ramach Ligi Narodów CONCACAF z Kanadą i w towarzyskiej grze z mistrzem świata Argentyną.


Na zdjęciu: Szymon Włodarczyk (z prawej) to w obecnym sezonie z 8 bramkami na koncie najlepszy strzelec Górnika.
Fot. Tomasz Kudala/Pressfocus.pl