Imponujący start, rzuty karne i popis golkiperów

Na stadionie w Niżnym Nowogrodzie spotkały się reprezentacje, które do finałów awansowały po barażach, ale zaszły dalej od tych, z którymi w eliminacjach przegrały – Islandia i Polska odpadły po fazie grupowej. Dla obu zespołów była to szansa zagrania w ćwierćfinale po raz drugi w historii, po 20 latach przerwy.

Już w 58 sekundzie Dania zdobyła prowadzenie! Po wrzucie piłki z autu przez Jonasa Knudsena w zamieszaniu na polu karnym strzelił Mathias Joergensen, zasłonięty Danijel Szubaszić dotknął piłkę, zmieniła kierunek i wtoczyła się do jego bramki. Gola zapisano na konto Duńczyka. Po trzech minutach Chorwaci wyrównali, także z pomocą przypadku. Henrik Dalsgaard wybijał piłkę z pola karnego, trafił w kolegę, przejął ją Mario Mandżukić i bez trudu pokonał Kaspera Schmeichela. Chorwaci przeważali, Duńczycy czyhali na kontry i… mogli ponownie prowadzić. Jednak Martin Braithwaite przegrał pojedynek z Subasziciem, a po dośrodkowaniu Christiana Eriksena piłka trafiła w górną część poprzeczki. Więcej zajęcia miał Schmeichel, który udanie interweniował po strzałach Luki Modricia i Ivana Periszicia.

Po przerwie Duńczycy grali bardziej ofensywnie, głównie za sprawą szybkiego Yussufa Poulsena. Wytrąciło to z konceptu Chorwatów, którzy stracili tempo akcji. Duńczycy zagrażali im coraz częściej, ale skuteczność nie jest ich mocną stroną i konieczna okazała się dogrywka. Obraz gry się nie zmienił, Duńczycy sprawiali korzystniejsze wrażenie, ale w 114 minucie Chorwaci mieli doskonałą szansę na zwycięstwo. Ante Rebić uciekł obrońcom, minął Schmeichela i wtedy sfaulował go Mathias Joergensen – rzut karny. Wykonawcą był Modrić i… Schmeichel obronił!

Zwycięzcę wyłoniła dopiero seria rzutów karnych. Zaczęło się nie najlepiej, bo jedni i drudzy swoje jedenastki zmarnowali. I to był popis duetu Subaszić-Schmeichel, którzy nie raz zatrzymywali swoich rywali. Ostatecznie jednak w tej wojnie nerwów lepsi okazali się Chorwaci, i to oni meldują się w ćwierćfinale.

Henryk Górecki

Chorwacja – Dania 1:1 (1:1, 1:1) po dogrywce  karne 3:2

0:1 – M. Joergensen, 1 min (asysta Delaney), 1:1 – Mandżukić, 4 min (bez asysty)

CHORWACJA: Subaszić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (81. Pivarić) – Rakitić, Brozović (71. Kovaczić) – Rebić, Modrić, Periszić (97. Kramarić) – Mandżukić (108. Badelj). Trener Zlatko DALIĆ.

DANIA: Schmeichel – Knudsen, Kjaer, M. Joergensen, Dalsgaard – Christensen (46. Schoene), Delaney (98. Krohn-Dehli), Eriksen – Poulsen, Cornelius (66. N. Joergensen), Braithwaite (109. Sisto). Trener Age HAREIDE.

[Sędziował] Nestor Pitana (Argentyna). [Widzów] 43319. [Żółta kartka:] M. Joergensen.