IO w Pekinie. Do medalu trochę zabrakło

Marius Lindvig został mistrzem olimpijskim na dużej skoczni. Tuż za podium zameldował się Kamil Stoch, któremu zabrakło do medali 4,1 punktu.

Polak bronił złotego medalu zdobytego przed czteroma laty w Pjongczangu. Dla Stocha konkurs na dużej skoczni mógł być historyczny. Miał szansę, by po raz drugi obronić tytuł mistrza olimpijskiego.

Zgodnie z oczekiwaniami po pierwszej serii prowadził Ryoyu Kobayashi. Japończyk miał nadzieję na drugi złoty medal podczas igrzysk na rodzinnej ziemi. Za jego plecami uplasował się Marius Lindvig, a podium uzupełniał Timi Zajc. Miał jednak tylko 0,4 punktu przewagi nad czwartym Stochem. Pozostali polscy skoczkowie byli poza pierwszą dziesiątką, jednak wszyscy awansowali do serii finałowej.

Ostatecznie w trzeciej dziesiątce swój start zakończyli brązowy medalista ze skoczni normalnej, Dawid Kubacki (26 miejsce) i Paweł Wąsek (21 miejsce). Na 18 lokacie zawody zakończył Piotr Żyła

Decydująca rozgrywka rozegrała się między Kobayashim i Lindvikiem. Wcześniej jednak dzięki dobrej postawie w drugiej serii na podium awansował Karl Geiger, który dzięki próbie na odległość 138 metrów wyprzedził Stocha i pozbawił go szans na medal.

Lindvik oddał świetny skok na 140 metr. Kobayashi nie był w stanie go przeskoczyć, choć po pierwszej serii miał przewagę ponad dwóch punktów. Ostatecznie Japończyk nie zdobył drugiego złotego medalu w Pekinie, jednak nadal może mieć pewne nadzieje w konkursie drużynowym