IO w Tokio. Mamy pierwsze złoto!

Polska reprezentacja wygrała rywalizacje w sztafecie mieszanej 4×400 i zdobyła pierwszy złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Zespół w składzie Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński od samego początku byli w czołówce stawki. Ten stan utrzymał się do ostatniej zmiany. Podczas niej świetnie pobiegł Duszyński, który na ostatniej prostej minął rywali i jako pierwszy minął linię mety.

Polska sztafeta nie tylko zdobyła medal, ale i pobiła rekord olimpijski z czasem 3:09:87. Niewiele zabrakło, a pobiłaby także i ustanowiony w 2019 roku rekord świata. Do tego celu zabrakło jedynie 0,5 sekundy. Co ciekawe w finałowym biegu wystąpiło aż trzech atletów, którzy nie brali udziału w piątkowym półfinale. W zespole ostał się jedynie Duszyński. To drugi medal polskiej reprezentacji w Tokio. W środę srebro wywalczyła wioślarska czwórka podwójna kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann.