Irena Półtorak patronką ronda?

KP

Z inicjatywą nadania rondu, łączącemu ulice Grota Roweckiego i Mireckiego, imienia Ireny Półtorak wyszli działacze Czarnych Sosnowiec. To właśnie w tym klubie dzięki zaangażowaniu pani Ireny, która zmarła w 2013 roku, powstała pierwsza w Polsce sekcja piłki nożnej kobiet. – Było to w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Gdyby nie ona, pewnie nie byłoby sukcesów Czarnych, który do dziś jest najbardziej utytułowanym klubem w Polsce. Sosnowiecki klub dwanaście razy sięgał po mistrzostwo Polski, a jedenaście razy zdobył Puchar Polski. Uważamy, że to doskonała okazja aby ją uhonorować – podkreśla Robert Majewski, członek zarządu klubu.

Pani Irena, podobnie jak słynna Pola Negri, pochodziła z Lipna. Słynna aktora w Sosnowcu zaliczyła tylko krótki epizod. Irena Półtorak mieszkała w nim ponad sześćdziesiąt lat. Jej mąż Czesław grał w piłkę nożną, m.in. w AKS Niwka Sosnowiec. Przez prawie 20 lat była kierowniczką kobiecej piłkarskiej reprezentacji  Polski oraz wieloletnim sekretarzem Wydziału Piłkarstwa Kobiecego PZPN. Pracowała do ostatnich chwil życia. Była przewodniczącą Wydziału Piłkarstwa Kobiecego w Śląskim Związku Piłki Nożnej i kierowniczką reprezentacji Polski do lat 17, a wcześnie U-15 i U-19.

W 2009 roku Irena Półtorak jako jedyna kobieta w Polsce otrzymała Diamentową Odznakę – najwyższe odznaczenie PZPN. Wygrała także konkurs „Trenerka roku 2011”, organizowanym przez Komisję Sportu Kobiet PKOl, w kategorii „Za całokształt pracy z kobietami”.

UWAGA, CZYTELNICY!

Z powodu trudności organizacyjnych jednego z dystrybutorów prasy dziennik „Sport” nie we wszystkich dotychczasowych punktach sprzedaży będzie dostępny. Za kłopoty – mamy nadzieję, że przejściowe – naszych Czytelników przepraszamy.

GDZIE MOŻNA KUPIĆ „SPORT”?

„Sport” w niezmienionym nakładzie będzie dostępny w dobrze rozwiniętej sieci sprzedaży Kolportera i Garmondu, w salonikach prasowych, między innymi na dworcach i stacjach benzynowych, w dużych centrach handlowych i sklepach.