Istanbul Basaksehir – Paris SG. Dwudziestolatek w głównej roli

Pierwsze bramki w Lidze Mistrzów reprezentanta Włoch Moise Keana zapewniły Paris SG zwycięstwo w Stambule.

Basaksehir jest nowicjuszem w Lidze Mistrzów i kariery raczej nie zrobi w towarzystwie, w jakim się znalazł. W debiucie miał wyjazd do półfinalisty poprzedniej edycji RB Lipsk, na swoim stadionie zagrał z finalistą Paris SG i oba mecze przegrał 0:2. Za tydzień do Stambułu przyjedzie trzykrotny triumfator Pucharu Mistrzów, Manchester United, który zaczął rozgrywki od zwycięstwa w Paryżu 2:1.

– To nie pierwszy raz, kiedy przegraliśmy inaugurację fazy grupowej. Wiemy, jak zareagować, rozgrywki są intensywne, mecze następują szybko, spróbujemy wygrać w Stambule – stwierdził napastnik Paris SG [Kylian Mbappe]. To udało się w październiku 2019 roku, mistrz Francji pokonał tam Galatasaray 1:0 po golu Mauro Icardiego, teraz nieobecnego z powodu kontuzji kolana.

Mbappe najbardziej obawiali się Turcy z racji szybkości, której próbkę dał w 7 minucie kończąc długi rajd celnym strzałem. Paryżanie mieli inicjatywę, ale poważniejszego zagrożenia nie stwarzali. Brakowało im agresywności, intensywności i kreatywności w ataku, a także spokoju w defensywie. Większej aktywności nie przejawiał Angel Di Maria, który z powodu dyskwalifikacji w lidze może grać teraz tylko w Champions League. Krótko pograł Neymar. PSG miał przed tym meczem 6 nieobecnych z powodu kontuzji, a siódmy dołączył do nich po 25 minutach gry. Uderzony w lewy przywodziciel kilkakrotnie próbował go rozciągnąć i kontynuować grę, wreszcie poprosił o zmianę. Został zastąpiony przez Pablo Sarabię. Po raz pierwszy w karierze Neymar został zmieniony już przed przerwą w meczu Ligi Mistrzów.

W ataku z Mbappe zagrał Moise Kean. W I połowie 20-latek był mało widoczny, za to jak się już pokazał, to zdobył prowadzenie. Z rzutu rożnego dośrodkował Mbappe i Kean głową zaskoczył Gunoka, nawet nie wyskakując do piłki. To był jego pierwszy gol w Lidze Mistrzów w pierwszym występie w PSG (5 spotkań zaliczył w Juventusie). W 75 minucie zderzył się głową w powietrznym pojedynku z Epureanu, był oszołomiony, ale szybko odzyskał świadomość i… strzelił drugą bramkę! Znów z podania Mbappe, który zaliczył już 14 asyst w Lidze Mistrzów od debiutu w sezonie 2017-18. Oba zespoły oddały po 4 celne strzały, ale tylko grający 50. mecz w Champions League Keylor Navas zachował czyste konto.

Istanbul Basaksehir – Paris SG 0:2 (0:0)

0:1 – Kean (64), 0:2 – Kean (79). Sędziował Andreas Ekberg (Szwecja).

BASAKSEHIR: Gunok – Rafael, Szkrtel, Epureanu, Bolingoli (63. Kaldirim) – Ozcan, Topal (68. Ba), Kahveci – Viszća, Crivelli (81. Giuliano), Turuc (81. Aleksić). Trener Okan BURUK.

PARIS SG: Navas – Florenzi (74. Kehrer), Danilo, Kimpembe, Kurzawa (87. Bakker) – Di Maria (73. Rafinha), Herrera (87. Gueye), Marquinhos, Neymar (26. Sarabia) – Kean, Mbappe. Trener Thomas TUCHEL.

Żółte kartki: Crivelli, Epureanu, Topal – Kehrer.

Na zdjęciu: Moise Kean zapewnił Paris SG pierwsze punkty w tej edycji Ligi Mistrzów.