IV liga śląska Grupa I. Wreszcie się doczekali

Gmina Rędziny podpisała umowę na realizację pierwszego etapu budowy stadionu. Miejscowa Unia w końcu doczeka się obiektu.


Beniaminek czwartej ligi od początku rozgrywek rozgrywa swoje spotkania w oddalonym prawie 20 kilometrów Kamyku. Miejscowy stadion znany bardziej pod nazwą „Wapnorud” nie spełniał wymogów licencyjnych. Klub od kilkunastu lat walczył o nowy obiekt, który zapewniłby godziwe, jak na standardy niższych lig, warunki do treningu i gry.

Pod koniec 2020 roku gmina otrzymała zgodę na budowę, jednak aż do końcówki stycznia 2022 roku nic się nie zmieniło. W tym czasie klub awansował z klasy okręgowej do czwartej ligi. Mimo to kwestia warunków była daleka od zadowalającej. W maju ubiegłego roku klub przy pomocy sponsorów znalazł środki na odnowienie budynku klubowego. W październiki 2022 roku sytuacja ma się zmienić.

Wówczas mają zakończyć się prace związane z pierwszym etapem prac nad budową stadionu dla Unii. Boisko zostanie zlokalizowane przy ulicy Częstochowskiej, tak więc klub w przyszłości czekać będzie przeprowadzka z ulicy Dworcowej. W ramach pierwszego etapu prac powstanie płyta. Na boisku ma zostać zainstalowana instalacja zraszania i odwodnienia murawy. Oprócz tego ma zostać zbudowane ogrodzenie, przyłącza wodociągowe i energetyczne czy linia kablowa, która pozwoli na montaż masztów oświetleniowych.

Budową zajmie się konsorcjum firm Stadionbudowa i Gosław Sport Center. Koszt budowy ma wynieść blisko 1,1 miliona złotych. W Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Rędziny na 2023 rok została zapisana podobna kwota. To oznacza, że na budowie boiska prace się nie skończą, choć gmina chce pozyskać jeszcze dodatkowe pieniądze ze środków rządowych.


Fot. Natanael Brewczyński/facebook.com/uniaredziny