Jaka wiosna w śląskiej „okręgówce”?

Znamy już składy pięciu grup mistrzowskich, a w szóstej brakuje jeszcze dwóch zespołów.


Rozgrywki w klasie okręgowej w sezonie 2020/21 mają wyjątkowy wymiar. Ze względu na wiosenny atak pandemii i odwołanie rundy rewanżowej oraz zastosowanie przez Śląski ZPN ogólnopolskiej zasady: „są awanse, nie ma spadków”, liczba drużyn, które w lipcu przystąpiły do gry w „okręgówce” sprawiła, że trzeba było zastosować eksperymentalny system.

Licznik do wyzerowania

Przypomnijmy, że w każdej z 12 podgrup zespoły walczyły o 4 miejsca, które wiosną uprawnią do walki o awans, a pozostałe drużyny będą rywalizować o uniknięcie spadku. – Jesienne rozgrywki udało się doprowadzić niemal do końca – mówi kierownik Referatu Rozgrywek Śląskiego ZPN, Lesław Mazur.

– Niemal, bo do rozegrania są jeszcze spotkania: MRKS II Czechowice-Dziedzice – LKS Rudołtowice-Ćwiklice w grupie V (Bielsko-Biała-Tychy I) oraz mecze w grupie IV (Katowice-Sosnowiec), w której grało najwięcej drużyn i dwie pełne kolejki zaplanowano na początek marca. Z wyjątkiem tej „podgrupy” podokręgu Katowice mamy już wyłonione zespoły, które wiosną grać będą w sześciu grupach mistrzowskich i w sześciu, w których toczyć się będzie walka o utrzymanie.

W tym pierwszym przypadku drużyny, startując z zerowym dorobkiem punktowym, rozegrają 14 kolejek, czyli każdy zagra z każdym, a mistrzowie awansują do IV ligi.

Natomiast zespoły, które jesienią w swoich „podgrupach” zajęły miejsca od 5. w dół, grać będę mecz i rewanż tylko z tymi zespołami, z którymi nie spotkały się jesienią, a punkty zdobyte kosztem rywali, z którymi spotkały się jesienią, zostaną uwzględnione w tabeli. Ponieważ liczba zespołów w tych grupach jest różna – od 11 do 13 – ilość kolejek w każdej z grup nie będzie taka sama.

Powalczą o awans

O awans rywalizować będą: w grupie I: Orzeł Miedary, Odra Miasteczko Śl., Olimpia Boruszowice, Silesia Miechowice, Piast II Gliwice, Przyszłość Ciochowice, Burza Borowa Wieś, ŁTS Łabędy; w grupie II: Unia Rędziny, Zieloni Żarki, Stradom-AJD Częstochowa, Warta Mstów, KS Panki, Liswarta Krzepice, Unia Kalety, Amator Golce; w grupie III: Czarni Gorzyce, LKS Tworków, Unia Racibórz, LKS Krzyżanowice, Płomień Połomia, Forteca Świerklany, Pierwszy Chwałowice, Granica Ruptawa; w grupie V: Rekord II Bielsko-Biała, LKS Łąka, Czarni Jaworze, LKS Studzienice, MKS Lędziny, GTS Bojszowy, LKS Bestwina, Pasjonat Dankowice; w grupie VI: Beskid Skoczów, Tempo Puńców, Błyskawica Drogomyśl, WSS Wisła, Góral Żywiec, Koszarawa Żywiec, Soła Rajcza, Podhalanka Milówka.

Dołączyć do „elity”

Wiemy już także, że w grupie IV o awans zagrają: Cyklon Rogoźnik, Zagłębie II Sosnowiec, Tęcza Błędów i Niwy Brudzowice. Dołączą do nich zespoły z „podgrupy” katowickiej, w której Podlesianka Katowice i Pogoń Imielin już zapewniły sobie premiowane miejsce, a przed szansą znalezienia się w „okręgówkowej elicie” stoją: Sparta Katowice, MK Górnik Katowice, GKS II Katowice i Górnik 09 Mysłowice.

Z klasą okręgową rozstaną się zespoły z miejsc od 8 w dół, z wyjątkiem grupy II (Częstochowa-Lubliniec), w której już 7. miejsce będzie oznaczało spadek. W przypadku degradacji do poszczególnych grup drużyn z IV ligi liczba spadkowiczów może się zwiększyć.

Rozpoczną 13 marca

Większość grup mistrzowskich wystartuje 13 marca, a spadkowych 20 marca. Na 20 marca start obydwu „podgrup” zaplanowano w grupie II i grupie IV, a najpóźniej do rywalizacji przystąpią drużyny w grupie VI (Skoczów-Żywiec), która wystartuje odpowiednio 27 marca (mistrzowska) i 3 kwietnia (spadkowa). Na razie wszyscy odpoczywają i mają nadzieję, że wiosną sytuacja epidemiczna pozwoli na rozegranie wszystkich meczów zgodnie z planem.


Na zdjęciu: Zawodnicy Górnika 09 Mysłowice mają jeszcze szansę powalczyć o awans do grupy mistrzowskiej.

Fot. Dorota Dusik