Jednak Foto-Higiena Gać pozostaje na III-ligowej mapie

Gać pozostaje na III-ligowej mapie. Opolski ZPN nie będzie miał w nowym sezonie swojego beniaminka na szczeblu makroregionalnym. Tak zdecydował PZPN.


Departament Rozgrywek Krajowych PZPN zdecydował: skład III grupy III ligi na nowy sezon uzupełni Foto-Higiena Błyskawica Gać, a nie Agroplon Głuszyna. Wybór padł zatem na najwyżej sklasyfikowanego spadkowicza minionych rozgrywek, a nie 3. drużynę IV ligi opolskiej.

Niepewność trwała przez kilkanaście dni (przez co kluby dopiero wczoraj doczekały się terminarza…), a przewodniczący w ostatnim sezonie III grupie III ligi Opolski ZPN chciał, by sprawę tę rozstrzygnął PZPN, który od teraz sprawować będzie pieczę nad wszystkimi czterema grupami III ligi.

Regulamin a uchwała PZPN

Skąd wziął się cały spór? Ano stąd, że z prawa awansu zrezygnował mistrz IV ligi opolskiej, czyli Ruch Zdzieszowice, zasłaniając się względami finansowymi. Z zaproszenia do III ligi nie skorzystał też wicemistrz – LZS Starowice Dolne, tłumacząc się z kolei czasem, którego brakowało, by zbudować sensowną drużynę na walkę na poziomie makroregionalnym.

W regulaminie IV ligi Opolskiego ZPN stało jasno: „jeśli mistrz i wicemistrz rezygnują z awansu, to w III lidze utrzymuje się najwyżej sklasyfikowany spadkowicz”. Czyli Foto-Higiena Gać. Tyle że… zapis ten nie był zgodny z uchwałą PZPN z 6 grudnia 2019, mówiącą, iż jeśli pierwsza i druga drużyna tabeli nie chcą promocji, to do wyższej klasy należy zapraszać potencjalnych beniaminków, zgodnie z tabelą aż do skutku. I tu szansę zwietrzył Agroplon, który w III lidze grał już w sezonie 2018/19, a miniony sezon ukończył na 3. pozycji w IV lidze opolskiej.

Uchwała z 6 grudnia to jedno, ale PZPN zastrzegł, że daje prowadzącym III-ligowe rozgrywki wojewódzkim związkom wolną rękę na ustanawianie przepisów dotyczących awansów i spadków. Dlatego też w uzasadnieniu decyzji o utrzymaniu Foto-Higieny, a niedopuszczeniu do awansu Agroplonu, PZPN oparł się na regulaminie Opolskiego ZPN, a nie własnej uchwale.

Narobili sobie bigosu

Trzeba przyznać, że na Opolszczyźnie sami sobie narobili bigosu, konstruując regulamin, który w gruncie rzeczy zaszkodzi teraz ich lokalnemu futbolowemu rynkowi.

Po pierwsze – nie wyłonił z IV ligi beniaminka, czyli będzie miał jednego przedstawiciela mniej w makroregionalnej III lidze.

Po drugie – brak awansu kogokolwiek z IV ligi to teoretycznie jeden zespół więcej, który powinien ją opuścić i spaść do „okręgówki”. W tym konkretnym przypadku mowa o OKS-ie Olesno. A skoro jeden więcej spadkowicz z IV ligi do „okręgówki” – to i z „okręgówki” do A klasy. A o utrzymanie w „okręgówce” zdołano już nawet rozegrać baraż między Sudetami Burgrabice a Polonią Karłowice. Wygrali ci pierwsi, spaść mogą jedni i drudzy… Tych „nadprogramowych” spadków jednak nie będzie, ale coś za coś, bo ligi znów będą liczniejsze niż powinny.

Po trzecie wreszcie – brak Agroplonu w III lidze może oznaczać większe problemy dla innych klubów z województwa. Opolski beniaminek to zawsze dyżurny kandydat do spadku, przez co łatwiej było utrzymać się MKS-owi Kluczbork czy Stali Brzeg. A Foto-Higiena, zaprawiona w III-ligowych bojach, z dużą dozą prawdopodobieństwa wystawi do rozgrywek silniejszy zespół, niż po awansie z 3. miejsca w IV lidze opolskiej wystawiłby klub z Głuszyny. Dodajmy, iż trenerem zespołu z Gaci został Waldemar Tęsiorowski, który zastąpił Marcina Koszernego.

Z wyborami w tle

W tle całej sprawy nie można zapominać o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii: sierpniowych wyborach prezesa PZPN. Opolski ZPN popiera Cezarego Kuleszę. Mówi się zresztą, że w nowym zarządzie, jeśli wybory wygra Kulesza, może znaleźć się miejsce nawet dla dwóch reprezentantów Opolszczyzny. Kulesza pozostaje kontrkandydatem Marka Koźmińskiego, wiceprezesa PZPN uchodzącego za kontynuatora obecnie rządzącej ekipy, którego z kolei popiera prezes Dolnośląskiego ZPN Andrzej Padewski. Biorąc pod uwagę wszystko, co powyższe, trudno było sądzić, by PZPN „zrobił dobrze” opolskiemu (Głuszyna), a nie dolnośląskiemu (Gać).Zaczną 7 sierpnia
Sezon III grupy III ligi zacznie się 7 sierpnia. W 1. kolejce najciekawiej zapowiada się konfrontacja ekip niekryjących wysokich aspiracji – LKS-u Goczałkowice ze Ślęzą Wrocław. Polonia Bytom pojedzie do Legnicy, a do beniaminka z Wodzisławia zawita Piast Żmigród.
[1. kolejka]: Odra Wodzisław Śląski – Piast Żmigórd, Miedź II Legnica – Polonia Bytom, LKS Goczałkowice – Ślęza Wrocław, Carina Gubin – MKS Kluczbork, Górnik II Zabrze – Pniówek 74 Pawłowice, Zagłębie II Lubin – Rekord Bielsko-Biała, Warta Gorzów Wielkopolski – Foto-Higiena Błyskawica Gać, Karkonosze Jelenia Góra – Gwarek Tarnowskie Góry, Stal Brzeg – Lechia Zielona Góra.


Na zdjęciu: W klubie spod Oławy czuli pismo nosem i na wszelki wypadek wymienili murawę, na której Foto-Higiena podejmować będzie III-, a nie IV-ligowych rywali.

Fot. Facebook/Klub Kibica Foto-Higieny Błyskawicy Gać