Jimenez ma coraz lepsze liczby

Jimenez trafił do Górnika latem. Z jego przyjściem wiązano spore nadzieje. Po wyczynach na trzecioligowych boiskach w Hiszpanii, gdzie w sezonie 2016/17 dla CF Talavera zdobył aż 26 goli, wydawało się, że może być nowym Igorem Angulo. Na początku, podobnie jak całemu zespołowi z Zabrza, nie szło jednak za dobrze. Grał wprawdzie w wyjściowym zestawieniu, ale wielkiego pożytku z tego nie było. Nawet po bramce w meczu z Lechem na początku października trener Marcin Brosz mówił, że oczekuje więcej od 25-letniego zawodnika.

Asysta za asystą

Ostatnio w jego grze coś drgnęło. Widać, że na boiskach ekstraklasy zaczyna się czuć coraz pewniej. Trafił w meczu ze Śląskiem (2:2), zdobywając gola na 2:1. Pokazał przy tym kilka niezłych akcji. Z kolei w dwóch ostatnich spotkaniach połowa asyst była jego dziełem. Bardzo dobre spotkanie rozegrał zwłaszcza z Wisłą Płock. Najpierw kapitalnym podaniem obsłużył Kamila Zapolnika, który zdobył gola otwierającego spotkanie z „nafciarzami”.

Zaliczył też asystę przy trafieniu Angulo na 2:0 na początku drugiej połowy. W tej sytuacji wykazał się prawdziwą piłkarską mądrością. Gdyby podawał od razu do swojego rodaka, to zostałaby odgwizdany spalony. Jimenez umiejętnie przytrzymał piłkę, zaczekał aż Angulo znajdzie się przed obrońcami, zagrał mu piłkę, a ten efektownym uderzeniem wpakował ją do siatki.

Dzięki już pięciu asystom Jimenez jest w czołówce ligowych graczy, którzy celnie podają. Lepszy od niego z sześcioma asystami jest tylko Konrad Wrzesiński z Zagłębia Sosnowiec.

Lepszy tylko Angulo

W klasyfikacji kanadyjskiej Górnika, gdzie liczone są gole i bramki, lepszy od Jimeneza jest za to tylko niesamowity Angulo. 34-letni snajper ma na swoim koncie 12 punktów, na ten bilans składa się 11 bramek i jedna asysta. Jimenez ma z kolei siedem punktów, dzięki trefieniom w starciach z Lechem i Śląskiem oraz pięciu asystom.

– Ciężko ocenić mi jednoznacznie tego zawodnika. Na pewno jednak trzeba powiedzieć, że gdyby nie hiszpańscy zawodnicy, to Górnika nie byłoby teraz w ekstraklasie. Wystarczy tylko przypomnieć bramki, które zdobywał Angulo. Teraz strzelają też jego rodacy. Dzięki temu ta pozycja w tabeli nie jest tak zła, jak mogłaby być, gdyby nie ich wszystkie bramki – mówi Ryszard Staniek, były piłkarz Górnika, który przez dwa sezony występował też w hiszpańskiej Osasunie (1993-95).

Były reprezentant Polski dodaje. – Wiadomo, że to, że Górnik ma słabszy sezon, to kwestia osłabień, jakich doznali latem. Jak nie ma się jednak „kasy”, to tak to wszystko wygląda – podkreśla były pomocnik jedenastki z Zabrza.

 

 

Klasyfikacja kanadyjska Górnika (bramki i asysty)

12 – Igor Angulo (11+1)

7 – Jesus Jimenez (2+5)

3 – Daniel Smuga (1+2), Dani Suarez (3+0), Szymon Żurkowski (2+1)

2 – Kamil Zapolnik (1+1), Marcin Urynowicz (1+1)

Źródło: gornikzabrze.pl

 

Na zdjęciu: Jesus Jimenez czuje się coraz pewniej na polskich boiskach.

 

Adam Godlewski podsumowuje