Jubileuszowa obsada

20. Memoriał Huberta Jerzego Wagnera odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia w Tauron Arenie Kraków. Uznawany jest za jeden z najlepszych towarzyskich turniejów siatkarskich w świecie i gości w Krakowie nieprzerwanie od 2016 roku.


– Mecze poprzedniej edycji przyciągnęły na trybuny 40 tysięcy kibiców, liczę że teraz będzie podobnie – powiedział Krzysztof Kowal, dyrektor Zakładu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który poinformował, że kolejne dwa turnieje – w 2024 i 2025 roku – także odbędą się w stolicy Małopolski.

W tym roku Memoriał Wagnera będzie obchodził 20. urodziny. – Jestem zachwycony, nie wierzyłem, że doczekam takiego jubileuszu – powiedział pomysłodawca imprezy, Jerzy Mróz, były prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, głównego organizatora turnieju, na który bilety od czwartku są już w sprzedaży. Organizatorzy zadbali, by w jubileuszowej edycji pojawiły się Krakowie bardzo silne drużyny. Polacy zagają więc z mistrzami olimpijskimi – Francuzami, mistrzami świata – Włochami i wicemistrzami Europy – Słoweńcami.

– Bardzo mi zależało, aby zagrać z silnymi zespołami, bo będzie to najważniejszy turniej przed mistrzostwami Europy. Taki skład jest korzystny dla naszej reprezentacji i dla kibiców, którzy zobaczą mocne drużyny oraz wiele gwiazd siatkówki. Cieszę się, że będziemy mieć w Krakowie tak wspaniałych przeciwników – przyznał trener reprezentacji Polski, Nikola Grbić.

Memoriał rozgrywany jest od 2003 roku z przerwą w 2020 roku, kiedy nie odbył się z powodu pandemii COVID-19. Jego celem jest uhonorowanie pamięci najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki, Huberta Jerzego Wagnera, który doprowadził reprezentację Polski do mistrzostwa świata w 1974 roku i złotego medalu olimpijskiego w 1976 roku. Polacy 10-krotnie triumfowali w tej imprezie – w latach 2006, 2008-09, 2012-13, 2015, 2017-18, 2021-22.

Dla wszystkich biorących w nim udział zespołów turniej będzie ostatnim etapem przygotowań do mistrzostw Europy, które odbędą się od 28 sierpnia do 16 września w Bułgarii, Izraelu, Macedonii Północnej i we Włoszech.


Fot. Tomasz Kudala/PressFocus