Kadra bez Joanny Wołosz. Znamy skład reprezentacji Polski siatkarek na najbliższy sezon

Wprawdzie polskie siatkarki nie zakwalifikowały się jesiennych na mistrzostwa świata do Japonii, ale rozpoczynający się sezon międzynarodowy zapowiada się ciekawie. Biało-czerwone po wygraniu w II Dywizji World Grand Prix zagrają w premierowej edycji Ligi Narodów. Polki rozegrają w eliminacjach aż 15 spotkań z rywalkami z najwyższej półki. Dwa turnieje odbędą się w naszym kraju – w Bydgoszczy (5-7.06.) i w Wałbrzychu (12-14.06.).

Selekcjoner Jacek Nawrocki od dwóch sezonów konsekwentnie stawia na młodzież, która u boku kilku rutynowanych zawodniczek nabiera doświadczenia. Nie brakuje mu jednak kłopotów. Berenika Tomsia, atakująca nr 1, zakomunikowała, że rezygnuje z występów w reprezentacji, tłumacząc się zmęczeniem organizmu. Ogromnym zaskoczeniem jest w ogłoszonej kadrze brak rozgrywającej Joanny Wołosz, na co dzień zawodniczki Imoco Volley Conegliano. O jej absencji Nawrocki nie chciał się wypowiadać, bo uznał wspólnie z zawodniczką, że to ona zabierze głos w tej kwestii.

– Pojawiła się grupa młodych, utalentowanych zawodniczek, z którymi wiążemy spore nadzieję na przyszłość. Reprezentacyjne juniorki szeroką grupą weszły do seniorskiej kadry i liczymy, że już w najbliższym czasie pokażą się z jak najlepszej strony ważnych turniejach. To będzie niezwykle trudny sezon, bo przecież w Lidze Narodów spotkamy się z całą czołówką światową. Liczę, że mój zespół będzie podejmował walkę z każdym – mówi selekcjoner.

Pierwsza grupa kadrowiczek 30 kwietnia przejdzie badania lekarskie w Warszawie, po czym przeniesie się do COS OPO w Szczyrku. 10 i 11 maja Polki rozegrają mecze towarzyskie z Czeszkami w Węgierskiej Górce, a po nich wylecą do Lincoln (Nebrasca), by rozegrać turniej z udziałem Włoch, Turcji oraz gospodarzem – USA.

 

Szeroka kadra

Rozgrywające: Alicja Grabka (Legionovia), Julia Nowicka i Marlena Pleśnierowicz (obie BKS PROFO CREDIT Bielsko-Biała), Weronika Wołodko (Impel).

Przyjmujące: Oliwia Bałuk (Chemik Police/SMS Szczyrk), Magdalena Damaske (Legionovia), Martyna Grajber (Grot Budowalni Łódź), Natalia Mędrzyk (Chemik), Emilia Mucha (BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała), Natalia Murek (Impel Wrocław), Olivia Różańska (BKS PROFI CREDIT), Julia Twardowska (Grot Budowlani).

Atakujące: Monika Bociek (Polski Cukier Muszynianka), Zuzanna Górecka (Legionovia/SMS Szczyrk), Martyna Łukasik (Trefl Proxima), Martyna Matejko (Truso Elbląg), Gabriela Polańska (Grot Budowlani), Malwina Smarzek (Chemik).

Środkowe: Klaudia Aalagierska (Legionovia), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (LKS Commercecon), Aleksandra Gryka (Legionovia), Agnieszka Kąkolewska (Grot Budowlani),Justyna Łukasi (Trefl Proxima Kraków).

Uniwersalna: Małgorzata Jasek (Legioniovia).

Libero: Justyna Łysiak (ENEA PTPS Piła), Maria Stenzel (Impel), Agata Witkowska (Grot Budowlani).