Kapitan na dłużej

Arkadiusz Jędrych podpisał nowy kontrakt z pierwszoligowcem z Bukowej.


Kapitan zostaje na dłużej. GieKSa ogłosiła wczoraj, że kolejną umową z klubem związał się Arkadiusz Jędrych. Dotychczasowa wygasała za pół roku, nowy kontrakt obowiązywać będzie do 30 czerwca 2025 roku.

Środkowy obrońca, który w maju skończy 31 lat, to jeden z dwóch zawodników – obok Adriana Błąda – którzy pamiętają jeszcze poprzedni pobyt GKS-u w pierwszej lidze. Na Bukową ściągnął go w przerwie zimowej sezonu 2018/19 trener Dariusz Dudek, z którym znał się z Zagłębia Sosnowiec, wspólnie świętując awans do ekstraklasy. Od tamtej pory Jędrych praktycznie stale jest podstawowym stoperem GieKSy – niezależnie, czy spadała z pierwszej ligi, czy grała w drugiej lidze, czy też wracała na zaplecze najwyższej klasy. Od dwóch sezonów nosi kapitańską opaskę. Łącznie rozegrał już w jej barwach 140 meczów, zdobył 18 bramek.

W rozgrywkach 2019/20, w drugiej lidze, trafiał do siatki rywali aż 8-krotnie, okazując się tym samym najskuteczniejszym środkowym obrońcą katowiczan w XXI wieku, wyprzedzając Krzysztofa Markowskiego. Piłka przy stałych fragmentach szuka go w polu karnym rywali. Minionej jesieni, po dośrodkowaniu Daniela Dudzińskiego z rzutu rożnego, zapewnił wyjazdowe zwycięstwo 1:0 z Odrą Opole.

W 2022 roku został też wykonawcą rzutów karnych. Wykorzystał wszystkie 4 – wiosną w Gdyni z Arką w doliczonym czasie gry (na 2:2), a jesienią z Bruk-Betem Termaliką Nieciecza, Chojniczanką oraz pucharowych derbach z Górnikiem Zabrze. Niezależnie, czy w systemie z dwójką, czy trójką środkowych obrońców, Jędrych ma miejsce w składzie, omijają go kontuzje. W ustawieniu z trzema stoperami gra tego środkowego, po prawej mając zwykle Bartosza Jaroszka, a po lewej – Michała Kołodziejskiego bądź Grzegorza Janiszewskiego. Teraz rywalizację zaostrzyć powinien powrót do zdrowia Daniela Tanżyny, który wystąpił już w grudniowych sparingach z Koroną Kielce i Skrą Częstochowa.

Pytając nieoficjalnie o zimowe plany GieKSy, można było usłyszeć, że priorytetem pozostaje prolongowanie współpracy z kilkoma kluczowymi zawodnikami. Jędrych do takich z pewnością się zalicza. Do uregulowania zostaje jeszcze kwestia przyszłości szeregu innych graczy, którym 30 czerwca wygasają umowy. Lista jest naprawdę długa, a otwiera ją Adrian Błąd, którego – jak słyszymy nieoficjalnie – widzieliby w swoich szeregach i mieli namawiać na przenosiny sąsiedzi z GKS-u Tychy. Teoretycznie, już 1 stycznia Błąd mógłby związać się z nowym pracodawcą kontraktem ważnym od 1 lipca. W orbicie zainteresowań tyszan pozostawać ma też Patryk Szwedzik, choć jego kontrakt jest akurat dłuższy niż tylko półroczny. 30 czerwca – za portalem transfermarkt – wygasają obecne kontrakty takich filarów zespołu jak Błąd, ale też Dawid Kudła, Rafał Figiel oraz innych istotnych dla trenera Rafała Góraka zawodników: Grzegorza Janiszewskiego, Marko Roginicia, Marcina Urynowicza, Grzegorza Rogali. Tej zimy można zatem spodziewać się płynących z Bukowej kolejnych tego typu komunikatów.


140 MECZÓW w barwach GieKSy rozegrał Arkadiusz Jędrych. Zdobył 18 bramek.


Na zdjęciu: Arkadiusz Jędrych to pierwszy z szerokiego grona zawodników GieKSy, którzy przedłużyli swój kontrakt wygasający 30 czerwca 2023.
Fot. Marcin Bulanda/PressFocus