Karny zadecydował o zwycięstwie Szwedów

W 1958 roku, kiedy jako gospodarz zajęli drugą pozycję, pokonali Meksyk 3:0, a później albo remisowali, albo przegrywali. W poniedziałek przerwali złą serię, a autorem jedynej bramki w meczu z Koreą Południową był kapitan zespołu 33-letni Andreas Granqvist, który w 65. minucie wykorzystał rzut karny. To stały i pewny wykonawca „jedenastek” w reprezentacji.

Szwecja, która do rosyjskiego mundialu awansowała po barażach z Włochami, w tegorocznych spotkaniach towarzyskich rozczarowywała, a w czerwcowych sparingach w ogóle nie strzelała goli – po 0:0 z Danią i Peru. Z kolei w marcu poniosła porażki z Chile i Rumunią, zdobywając łącznie tylko jedną bramkę. Na stadionie w Niżnym Nowogrodzie jedno trafienie wystarczyło, aby zainkasować trzy punkty i spokojnie przygotowywać się do gier z broniącymi tytułu Niemcami oraz Meksykiem.

Salwadorski sędzia Joel Aguilar podyktował karnego (Kim Min-woo faulował Viktora Claessona) dopiero po wideoweryfikacji. To kolejny przypadek podczas tegorocznych MŚ, gdy arbitrowi pomaga system Video Assistant Referee (VAR).

Drużyna ze Skandynawii zwyciężyła zasłużenie. Częściej zagrażała bramce rywali (w strzałach 9-2, celnych 5-0), częściej była przy piłce (53-47), wymieniła więcej podań (409-330). Już po pierwszej połowie powinna prowadzić przynajmniej 1:0, ale w 21. minucie Marcus Berg z pięciu metrów nie potrafił pokonać koreańskiego bramkarza Cho Hyun-woo. Mając przed sobą niemal całą bramkę uderzył tak, że trafił w nogę przeciwnika.

Wysocy Szwedzi stwarzali zagrożenie po rzutach rożnych (6-4 w „rogach”), ale brakowało im i skuteczności, i czasem szczęścia. W 56. minucie znów świetną interwencją popisał się Cho Hyun-woo, broniąc główkę Granqvista po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

Koreańczycy nieźle spisywali się tylko na początku meczu i na początku drugiej części (strzał głową Koo Ja-cheola), a także po stracie gola, kiedy usilnie dążyli do wyrównania. Najlepszą okazję zmarnował w doliczonym czasie Hwang Hee-chan.

Szwecja – Korea Południowa 1:0 (0:0)

1:0 – Granqvist, 65 min (karny)

Żółte kartki: Claesson – Kim Shin-uk, Hwang Hee-chan.

Sędziował: Joel Aguilar (Salwador). Widzów 42 300.

SZWECJA: Olsen – Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Larsson (81. Svensson), Ekdal (71. Hiljemark), Forsberg – Berg, Toivonen (77. Kiese Thelin).

KOREA PŁD.: Cho Hyun-woo – Lee Yong, Kim Young-gwon, Jang Hyun-soo, Park Joo-ho (28. Kim Min-woo) – Koo Ja-cheol (73. Lee Seung-woo), Ki Sung-yong, Lee Jae-seong – Hwang Hee-chan, Kim Shin-uk (66. Jung Woo-young), Moon Seon-min.