Karuzela nabiera rozpędu

Mimo że rozgrywki wciąż trwają, personalne zmiany w kadrach już ruszyły. Potwierdzonych transferów jeszcze nie ma, ale od plotek w siatkarskim środowisku aż huczy.

Powrót „Konara”

Najciekawsza informacja, która wypłynęła w ostatnich dniach dotyczy Dawida Konarskiego. Atakujący reprezentacji Polski bieżące rozgrywki spędził w Turcji. Wraz z Bartoszem Kurkiem grali w Ziraacie Bankasi Ankara. Teraz popularny „Konar” miałby wrócić do ojczyzny. Dokąd? Łączony jest z Jastrzębskim Węglem, który ma bardzo ambitne plany, jeśli chodzi o transfery w tym okienku. Co ciekawe, coraz częściej pojawiają się głosy, że do Polski może także wrócić Kurek. Być może po raz kolejny przygarnęłaby go bełchatowska PGE Skra.

Konarski w Jastrzębiu miałby zastąpić Macieja Muzaja. Leworęczny atakujący jest łakomym kąskiem. Kuszony jest przez Trefl Gdańsk, który straci najpewniej Damiana Schulza, znajduje się też na liście życzeń GKS-u Katowice, a w grę wchodzi również transfer zagraniczny.

Z Bełchatowa do Włoch

Na rozbiór zanosi się w Treflu. Z Gdańska do Asseco Resovii mają trafić wspomniany Schulz oraz Mateusz Mika. Niemal pewne jest także odejście TJ Sandersa, Daniela McDonnella oraz Artura Szalpuka, który ma wzmocnić Skrę. W bełchatowskim klubie miałby on zastąpić Bartosza Bednorza, który podobno otrzymał ofertę ze słynnego klubu z Modeny. Z Bełchatowa do Włoch przeniesie się również największa gwiazda PlusLigi Srećko Lisinac, który już związał się z Trentino Diatec.

Transfery w czołówce

Zmiany nie ominą także dwóch pozostałych półfinalistów PlusLigi. Z ZAKSY niemal pewne jest odejście Rafała Buszka (Asseco Resovia) oraz Maurice Torresa (zagranica). Zastąpić ich mają Łukasz Kaczmarek z Cuprum Lubin oraz Aleksander Śliwka z Rzeszowa.

Trudno określić jak będzie wyglądał skład Indykpolu AZS Olsztyn. Wydaje się, że największym problemem będzie znalezienie odpowiednich zawodników na środek siatki. Daniel Pliński nosi się z zamiarem zakończenia kariery, a Jakub Kochanowski miałby wypełnić lukę w Bełchatowie po wspomnianym Lisinacu. W Olsztynie zainteresowali się podobno Pawłem Pietraszko z GKS-u. Co ciekawe, to nie jedyny transfer na linii Katowice – Olsztyn. Do stolicy Górnego Śląska miałby przenieść się jeden z przyjmujących. Mówi się o Adrianie Buchowskim lub Belgu Tomasie Rousseaux.

Ofensywa rozczarowanych

Wielkie zmiany zapowiadają się w Asseco Resovii – chyba największym przegranym sezonu. W klubie ma dojść do czystki, a w nowym sezonie pojawią się wspomniani Mika, Schulz i Buszek, ale także David Smith z Aluron Virtu Warty Zawiercie. Do drużyny tegorocznego beniaminka PlusLigi ma dołączyć za to Michał Masny, który odpowiadałby za rozegranie.

Z pewnością do zmian dojdzie również w ONICO Warszawa. Ze stolicą pożegnają się: Jędrzej Gruszczyński, Jan Firlej, Guillaume Samica (zakończył karierę) i Nikola Gjorgiew. W miejsce tego ostatniego ma przyjść Brazylijczyk Rafael Araujo z MKS-u Będzin. Na przyjęcie przymierzany jest z kolei Piotr Łukasik, który był wyróżniającą się postacią BBTS-u Bielsko-Biała, który spadł z PlusLigi.

Katowicki rozbiór

Na rewolucję kadrową zdecydowano się również w Katowicach. Klub poinformował, że kończy współpracę niemal z połową składu. Oprócz kończącego karierę Dominika Witczaka z GKS-em pożegnali się środkowi Paweł Pietraszko i Tomasz Kalembka, przyjmujący Serhij Kapelus i Kacper Stelmach oraz libero Adrian Stańczak. Wygląda jednak na to, że większość z nich nadal będziemy oglądać w PlusLidze. Oprócz Pietraszki w Olsztynie prawdopodobnie kontrakt ze Stocznią Szczecin podpisze Kapelus, a Stańczak być może znajdzie zatrudnienie w swoim rodzinnym Radomiu. Kto ich zastąpi? Oprócz jednego z olsztyńskich przyjmujących klub chce pozyskać środkowego z Jastrzębskiego Węgla (Wojciech Sobala lub Damian Boruch).

Michał Kalinowski