Katowice chcą igrzysk?

Wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Tomasz Poręba, i wiceprezydent Katowic, Mariusz Skiba, spotkali się w Rzymie z przedstawicielami Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC). Przed wyjazdem delegacji prezydent Katowic, Marcin Krupa, powiedział, że rozważany jest pomysł włączenia się w starania o organizację Igrzysk Europejskich w 2023 roku. „Mamy doświadczenie w organizacji wielu przedsięwzięć w skali globalnej, także sportowych” – cytuje go Dziennik Zachodni.

European Games to duża, kontynentalna impreza sportowa, europejski odpowiednik dużo starszych Igrzysk Azjatyckich, Afrykańskich czy Igrzysk Panamerykańskich. Cztery lata temu ich pierwszym gospodarzem było Baku, stolica Azerbejdżanu. W tym roku druga ich edycja odbędzie się w stolicy Białorusi, Mińsku. Organizatorem imprezy jest Europejski Komitet Olimpijski, do którego należą komitety narodowe, w tym Polski Komitet Olimpijski. Nieoficjalnie wiadomo, że to właśnie w PKOl narodziła się idea, że kolejne, trzecie European Games mogłyby odbywać się w Katowicach. Na stronie internetowej tvp.pl rzecznik PKOl, [Henryk Urbaś]. przekonuje, że to dobry pomysł. – Korzyści? Promocja miasta i całego regionu. Tegoroczne igrzyska w Mińsku będą relacjonowane do ponad 100 krajów. Szansa? Budowa obiektów byłaby na barkach samorządów, przy ewentualnym wsparciu województwa lub rządu.

Główną areną III Igrzysk Europejskich byłby Stadion Śląski, a dyscypliny halowe miałyby się odbywać w „Spodku”. Niewykluczone jednak, że kluczowe dla podjęcia decyzji o zgłoszeniu kandydatury Katowic będzie pozytywne stanowisko powstałej niedawno Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki temu łatwiej byłoby o organizację i sfinansowanie tak dużej imprezy.

Sekretarz generalny EOC, Raffaele Pagnozzi, który w Rzymie rozmawiał z polską delegacją, uważa, że nie brakuje kandydatów, ale jak dotychczas to Katowice są jedynym pretendentem, o którym mówi się w mediach.

 

 

50

MILIONÓW dolarów ma wynieść budżet tegorocznych Igrzyska Europejskich w Mińsku.

 

Na zdjęciu: Główną areną European Games ma być Stadion Śląski.