Kibice wracają na trybuny!

Od 19 czerwca mecze piłkarskie i żużlowe będą mogły odbywać się z udziałem publiczności. Na początek trybuny będą mogły wypełniać się w 25 procentach swej pojemności.

Pomyślną wieść przekazali wczoraj przed południem wspólnie minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PZPN Zbigniew Boniek.

– Dla mnie piłka nożna to coś więcej niż tylko gra, coś więcej niż tylko sport. To jest wielka, wspaniała promocja państwa polskiego – podkreślił szef rządu, który – dopytany przez prezesa Bońka – przyznał, że zgoda na wpuszczanie kibiców dotyczy także rozgrywek żużlowych.

Jeszcze bez gości

Kibice będą mogli wejść na trybuny od 19 czerwca. Bez publiczności rozegrane zostaną zatem 4 kolejki sezonu zasadniczego. Podczas 7 kolejek grup mistrzowskiej i spadkowej stadiony będą już otwarte dla ludzi.

– Termin 19 czerwca wynika z tego, aby spokojnie wszystko przygotować pod odpowiednie zasady, procedury, żeby ludzie się nie grupowali – powiedział premier.

W pierwszej fazie powrotu kibiców możliwe będzie wypełnienie trybun maksymalnie w 25 procentach. – W 70 procentach klubów i tak przychodzi mniej kibiców. Tak naprawdę ta zasada będzie dotyczyła czterech, pięciu klubów, w przypadku których to uczestnictwo jest większe – przyznał Boniek. Na spotkania nie będą wpuszczani kibice gości.

– Będą mogli uczestniczyć tylko kibice gospodarzy. Na razie zezwolenie na przyjazdy grup zorganizowanych – ze względów bezpieczeństwa – jest praktycznie niemożliwe – dodał szef PZPN.

Bilety tylko w internecie

W piątek wieczorem po 80-dniowej przerwie rozegrane zostały dwa pierwsze spotkania ekstraklasy. Podobnie jak mecze zaplanowane na sobotę i niedzielę, odbywały się przy pustych trybunach.

– Żeby wrócić do gry, trzeba było przewidzieć taką możliwość w najtrudniejszym czasie. Przeanalizowaliśmy wszystkie za i przeciw, możliwości, testowanie, w jaki sposób to wszystko zorganizować, żeby doprowadzić do powrotu ekstraklasy – powiedział premier Morawiecki.

– Cieszę się, że nasza ekstraklasa będzie pokazywana w 16 krajach Europy, że w różnych miejscach będą mogli pooglądać nasze talenty, naszą grę, co jest bardzo dobrą wiadomością – dodał.


Czytaj jeszcze: Dziesięć pytań o ekstraklasę


Restart rozgrywek obwarowany był szeregiem warunków, m.in. realizacją przygotowanego przez PZPN, Ekstraklasę SA i przedstawicieli klubów protokołu medycznego. Specjalny protokół przygotowano także w kwestii powrotu kibiców na trybuny.

– Protokół pozwalający kibicom na uczestnictwo w imprezach sportowych jest szczegółowy i daje bezpieczeństwo wszystkim – podkreślił Zbigniew Boniek. Szczegóły dotyczące sposobu powrotu kibiców na trybuny będą podawane. Wiadomo, że będą musieli zajmować krzesełka w bezpiecznej odległości od siebie, a bilety będą sprzedawane jedynie drogą internetową.

Na zdjęciu: Na taki ścisk na zabrzańskiej „Torcidzie” jeszcze pewnie przyjdzie nam poczekać, ale od czegoś trzeba zacząć…
Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus


Poćwiartowana ekstraklasa

(czyli ranking stadionów według ich 25-procentowej pojemności)

11 276 – Wrocław, 10 709 – Poznań, 10 405 – Gdańsk, 8282 – Kraków (Wisła), 7741 – Warszawa, 6140 – Zabrze, 5593 – Białystok, 4021 – Lubin, 3875 – Kielce, 3784 – Gdynia, 3643 – Kraków (Cracovia), 2744 – Płock, 2509 – Gliwice, 1425 – Łódź, 1316 – Bełchatów (Raków), 1049 – Szczecin.

źródło: @maciej-adam

Śląskie na 25 procent

Górnik od 19 czerwca będzie mógł wpuścić 6140 osób, Piast – 2509, zaś Raków w Bełchatowie – 1316. Ekstraklasowicze z woj. śląskiego z udziałem publiczności rywalizować będą tylko w siedmu kolejkach grupy mistrzowskiej bądź (czego nie życzymy!) spadkowej.

Nieco więcej, bo 8 kolejek, rozegrają w tym terminie kluby z I i II ligi, w której też grają przedstawiciele woj. śląskiego, z których część aspiruje też do gry w barażach o awans.

Klub pojemność – stadionu 25% pojemności – domowe mecze po 19.06.
Podbeskidzie 15 316 – 3829 – 4 (Stomil, Radomiak, Odra, Chrobry)
GKS Jastrzębie 6800 – 1700 – 5 (Zagłębie, Chojniczanka, Mielec, Podbeskidzie, Nieciecza)
GKS Tychy 15 150 – 3787 – 4 (Podbeskidzie, Nieciecza, Puszcza, Bełchatów)
Zagłębie S. 4900 – 1225 – 4 (Odra, Chrobry, Warta, Mielec)
***
GKS Katowice 7500 – 1875 – 4 (Garbarnia, Polkowice, Widzew, Resovia)
Skra Częstochowa 990 – 247 – 4 (Gryf, Błękitni, Łęczna, Siedlce)

Komentarze