Klęska GieKSy przy Bukowej!

GKS Katowice na własnym stadionie przegrał mecz ze Śląskiem II Wrocław.

Po wyjazdowej porażce GieKSy z Garbarnią Kraków (0:2) piłkarze Rafała Góraka stanęli przed okazją do pokazania, że był to wypadek przy pracy. Rezerwy Śląska Wrocław, drugoligowy średniak, pasował do takich planów wręcz idealnie. Okazało się, że przegrana w Krakowie wcale mogła nie być przypadkowa.

Grzegorz Rogala po meczu w Krakowie sam przyznał, że GieKSie trudno gra się z rywalami, którzy dodatkowo motywują się w myśl zasady „bić mocnego”. Jednocześnie podkreślił, że zespołowi czasami brakuje konkretów w działaniach ofensywnych. Słowa obrońcy sprawdziły się.

Od pierwszej minuty piłkarze GKS-u Katowice byli chyba trochę zaskoczeni ofensywnym nastawieniem taktyki gości. Najpierw Grzegorz Rogala zablokował groźne podanie w pole karne, potem znowu wrocławianie posyłali piłki w okolice pola karnego katowiczan.

Potem oba zespoły skoncentrowały się na zdobycie przewago w środku pola. Gra była mało płynna, bo piłkarze Rafała Góraka niepotrzebnie popełniali błędy techniczne, które skutkowały stratami piłek.

Dopiero po blisko kwadransie gry GieKSa miała świetną okazję do zmiany wyniku. Michał Kołodziejski przyjął na głowę podanie, ale posłał piłkę tuż obok bramki.

Po chwili Krystian Sanocki miał okazję, gdy wpadł na pole karne gości, ale piłka którą mu posłano była za trudna do opanowania.

Wydawało się, że katowiczanie mają mecz pod kontrolą, zwłaszcza, że Rafał Figiel mógł dać prowadzenie drużynie, ale bramkarz gości Bartłomiej Frasik dobrze chwycił piłkę na linii. Dobry mecz 19-latka.

Po kilku minutach gospodarze byli w szoku. Sebastian Bergier otrzymuje świetne podanie od Adriana Łyszczarza i umieszcza piłkę w bramce GieKSy. Bartosz Mrozek, strzegący bramki gospodarzy nic w tej sytuacji nie mógł zrobić, tak był zaskoczony celnym strzałem.

Ale to nie był konic koszmaru GieKSy. Minęły dokładnie cztery minuty, gdy Bergier trafił w poprzeczkę, a piłkę dobił Łyszczarz. Goście objęli prowadzenie różnicą dwóch goli.

Wydawało się, że GieKSa ruszy do odrabiania strat. Nic z tego. Piłkarze rezerw Śląska Wrocław w ostatniej minucie pierwszej połowy zdobyli kolejną bramkę. I znowu dwójka Łyszczarz – Bergier. Ten pierwszy podaje, a drugi kolejny raz pokonuje Mrozka.

Druga połowa zaczęła się od sporego zamieszania. Obrońca gości zagrał we własnym polu karnym ręką. Sędzia wskazał jedenasty met. Trener Piotr Jawny zaczął podważać decyzję arbitra i najpierw zobaczył żółtą kartkę, a po chwili drugą i musiał zejść z ławki trenerskiej.

Filip Kozłowski podszedł do piłki i mocno strzelił na bramkę gości, ale piłka przeszła obok. Coś niesamowitego, bo katowiczanie mogli mieć bramkę kontaktową.

Jednak Kozłowski zrehabilitował się gdy po dobrym podaniu pokonał Frasika. Zdobyty gol mocno zmobilizował katowiczan. Ich przewaga na boisku była coraz wyraźniejsza, ale wrocławianie nie cofnęli się by bronić wyniku. Na kilkanaście minut przed końcem meczu niezawodny duet Łyszczarz – Bergier znów miała okazję na podwyższenie prowadzenia, ale ostatnie podanie było bardzo złe.

Napór GKS-u Katowice z czasem był coraz mocniejszy, a goście starali się szukać swoich okazji w szybkich kontrach.

W końcówce GieKSa rozgrywała piłkę głównie na połowie rywali, ale cóż z tego, skoro końcowy wynik pozostał korzystny dla gości z Wrocławia. Przegrana, trochę szokująca, bo aspiracje katowiczan są powszechnie znane.

GKS Katowice – Śląsk II Wrocław 1:3 (0:3)

0:1 – Bergier, 34 min, 0:2 – Łyszczarz, 38 min, 0:3 – Bergier, 45 min, 1:3 – Kozłowski, 65 min

GKS: Mrozek – Wojciechowski, Jędrych, Kołodziejski, Rogala – Woźniak, Błąd 58. Kościelniak), Gałecki (46. Jaroszek), Figiel (77. Urynowicz), Sanocki (58. Kiebzak) – Kurbiel (46. Kozłowski). Trener Rafał Górak

ŚLĄSK II: Frasik – Celeban, Maruszak, Boruń, Bergier (90. Michalski), Krocz, Caliński, Łyszczarz, Bargiel (90. Fediuk), Pałaszewski, Bukowski (73. Młynarczyk). Trener Piotr Jawny

Sędziował Dawid Bukowczan (Żywiec). Żółte kartki: 23. Figiel, 27. Kołodziejski, 76. Jaroszek, 85. Młynarczyk – 48. Jawny