Kłopot dużego bogactwa

W Zabrzu mają wyjątkową nadpodaż bramkarzy. Sztab szkoleniowy może wśród nich dowolnie przebierać.


Gdyby o mistrzostwie Polski decydowało to, kto jakich ma golkiperów, to pewne jest, że w ścisłej czołówce, a może i nawet na pierwszym miejscu znalazłby się Górnik.

Dobry Bielica

W kadrze zabrzańskiego zespołu w ostatniej rundzie była trójka: Martin Chudy, Dawid Kudła, a także młody, bo 18-letni Bartosz Neugebauer. Pozycja tego pierwszego nie podlegała dyskusji.

Słowacki bramkarz nie tylko okazał się najlepszym piłkarzem górniczej jedenastki, w głosowaniu fanów zebrał 37 proc. głosów, ale był też jednym z najlepszych zawodników na ekstraklasowych boiskach, co widać po eksponowanej pozycji w klasyfikacji „Złotych butów” naszej redakcji.

Daniel Bielica na pierwszoligowych boiskach pokazał się z bardzo dobrej strony. Fot. Rafał Rusek/PressFocusus

Zajął drugie miejsce, ustępując tylko swojemu rodakowi Frantiszkowi Plachowi z Piasta o ledwie kilka punktów.

Chudy w ostatnim czasie, a konkretnie od początku 2019 roku zmonopolizował grę między słupkami górniczej drużyny. Od tego czasu wystąpił we wszystkich 54 ligowych grach, w 17 wiosną poprzedniego roku i w 37 teraz. Oczywiście od pierwszej do ostatniej minuty. Jak sam podkreślał w niedawnym wywiadzie dla „Sportu” ciężko pracował na taki wynik. Gra równo i nie popełnia błędów, a takie mecze jak z Jagiellonią przed Świętami Bożego Narodzenia czy udane interwencje w remisowym starciu z Piastem na jego terenie, zostają w pamięci.

Fot. Norbert Barczyk/PressFocus

Dobra gra Chudego w bramce sprawia, że inni muszą siedzieć na ławce. Mający w poprzednim sezonie swoje poza boiskowe kłopoty Dawid Kudła, zagrał tylko jeden mecz w pierwszym zespole, było to we wrześniu zeszłego roku z Polonią Środa Wielkopolska w Pucharze Polski. Na występ nie mógł się też doczekać Tomasz Loska, wypożyczony pod koniec stycznia do Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Tam „Gienek” ponownie zagrał na ligowym boisku. Wiosną wystąpił w 10 grach, w tym w barażowym meczu o awans do ekstraklasy przeciwko Warce Poznań, który rywal wygrał 1:0.


Czytaj jeszcze: Trzeba grać o wyższe cele

Dobre czy bardzo dobre recenzje na pierwszoligowych boiskach zbierał Daniel Bielica. W ekstraklasie zadebiutował jeszcze jako nastolatek, w meczu przeciwko Arce w grudniu 2018, kiedy Losce nie szło. Rok temu przeniósł się do Sandecji i pokazał, że zna swój fach. Bronił dobrze i regularnie. Wystąpił w 33 spotkaniach jedenastki z Nowego Sącza. Co teraz z 21-latkiem? – Jego wypożyczenie się skończyło. My chcemy, żeby chłopak po tak dobrym roku bronienia dalej regularnie grał, zbierał dobre opinie i recenzje. W jego wypadku będzie więc kolejne wypożyczenie. Dodatkowo dalej jest młodzieżowcem, tak że nie powinno być problemów, żeby mu coś znaleźć – uważa [Dariusz Czernik], prezes Górnika.

Co z „Gienkiem”?

Bardziej skomplikowana jest sytuacja z Loską, który do klubu z Niecieczy, podobnie jak Bielica do Sandecji, też był tylko wypożyczony. Były młodzieżowy reprezentant Polski poprosił klub o dodatkowy tydzień wolnego, co jest zrozumiałe, bo przecież jeszcze w zeszłym tygodniu grał w ligowych rozgrywkach, gdzie „jego” Bruk-Bet uległ w barażu o awans. Na jego ewentualnym transferze Górnik chciałby jeszcze zarobić, mówi się o kwocie ok. 100 tys. euro.

Tomasz Loska
Fot. Marcin Bulanda/PressFocus

Kontrakt z Górnikiem wiąże go jeszcze przez rok. Jak faktycznie będzie? W Zabrzu mają nadzieję, że wszystko ruszy w momencie, jak do treningów wrócą pierwszoligowcy. Być może w przypadku Loski w grę będzie wchodził kolejny klub z zaplecza ekstraklasy, a być może zagraniczny wyjazd. Wszystko powinno się zdecydować w najbliższych dniach. Jedno jest pewne, na brak dobrych bramkarzy w Górniku nie narzekają!


BRAMKARSKI BILANS GÓRNIKÓW W POPRZEDNIM SEZONIE

Martin Chudy (31 lat)

Ekstraklasa: 37 meczów

Puchar Polski: 1 mecz

Piłkarz Górnika sezonu 2019/20 głosami fanów klubu.

Dawid Kudła (28 lat)

Puchar Polski: 1 mecz

III liga: 3 mecze

Bartosz Neugebauer (18 lat)

III liga: 7 meczów

Daniel Bielica (21 lat)

I liga (w barwach Sandecji): 33 mecze

Puchar Polski: 1 mecz

Tomasz Loska (24 lata)

I liga (w barwach Bruk-Bet): 10 meczów

III liga (Górnik): 7 meczów

Komentarze