Kolarstwo. O tęczę w Australii

Bez Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki wystartuje nasza kolarska reprezentacja w MŚ w australijskim Woolongong. Największe nadzieje wiążemy ze startem Katarzyny Niewiadomej.


Od jazdy indywidualnej na czas kobiet rozpoczną się w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego kolarskie mistrzostwa świata, których gospodarzem będzie australijskie miasto Woolongong. Po zakończeniu rywalizacji pań na starcie stanie elita mężczyzn. Organizatorzy światowego czempionatu zmienili kolejność, bo w ubiegłym roku we Flandrii, to właśnie panowie rozpoczynali rywalizację o tęczowe koszulki.

W kolejnych dniach o medale rywalizować będą orlicy, juniorki, juniorzy i drużyny mieszane w jazdach na czas, a następnie rozpoczną się zmagania ze startu wspólnego. Ostatnim, najważniejszym akcentem imprezy będzie wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn.

Czternasty start Bodnara

Niestety, z powodu niskiego, bo dopiero 19. miejsca w rankingu UCI mężczyzn, w rywalizacji ze startu wspólnego będzie mogło wystąpić tylko trzech Polaków. Jeden z nich – Maciej Bodnar – pojedzie również na czas. Warto podkreślić, że 37-letni kolarz już po raz 14 w karierze wystartuje w tej specjalności na MŚ i spośród wszystkich uczestników niedzielnej rywalizacji jest absolutnym rekordzistą i jednym z najstarszych zawodników. „Bodiemu” trzykrotnie udało się skończyć rywalizację w czołowej dziesiątce.

Najbliżej medalu zawodnik z Oławy był w 2016 roku w Katarze, kiedy to zajął czwarte miejsce. Rok później w norweskim Bergen był jednym z faworytów, bo zdobył w tym samym roku tytuł wicemistrza Europy, ale przewrócił się na pierwszym zakręcie, a następnie miał problemy z rowerem i skończył rywalizację na bardzo odległym miejscu.

W tym roku Bodnar był na europejskim czempionacie w Monachium piąty. Pojechał bardzo dobrze, ale warto zaznaczyć, że na starcie zabrakło kilku bardzo dobrych czasowców, z kandydatami do medali w Woolongong na czele. Wiele wskazuje na to, że w niedzielę nad ranem dojdzie do pasjonującej walki pomiędzy dwoma młodymi – gniewnymi, czyli Remco Evenepoelem, triumfatorem niedawno zakończonej Vuelta a Espana, i Tadejem Pogaczarem, który wprawdzie przegrał w tym roku Tour de France z Jonasem Vingegaardem, ale ostatnio pokazał, że jest w formie. Wygrał zaliczany do cyklu World Touru klasyk w Montrealu.

Tytułu mistrza świata bronić będzie Filippo Ganna, który wygrał w 2020 roku w Imoli i rok później we Flandrii. Jeżeli Włoch wygra trzeci raz z rzędu, wyrówna osiągnięcie Australijczyka Michaela Rodgersa i Niemca Tony’ego Martina, którzy najlepszymi czasowcami na świecie zostawali po trzy razy z rzędu.

Bez Majki i Kwiatkowskiego

W wyścigu elity mężczyzn ze startu wspólnego Maciejowi Bodnarowi towarzyszyć będą Łukasz Oswian i Stanisław Aniołkowski. Pierwszy z wymienionych przejechał w tym sezonie dwa wielkie wyścigi. Tour de France i Vuelta a Espana. Aniołkowski, to mistrz Polski z 2020 roku, który ostatnie dwa sezony spędził w kontynentalnej grupie Bingoal Pauwels Sauces WB i w tym sezonie zanotował kilka niezłych występów.

Taki skład naszego zespołu nie wieszczy jednak walki o coś więcej. Brakuje – z powodu kontuzji, jakie nękały obu kolarzy w tym sezonie – Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki. Pierwszy z wymienionych miał świetny początek sezonu. Wygrał prestiżowy Amstel Gold Race, drugi raz w karierze, ale podczas Criterium du Dauphine nabawił się kontuzji kolana, która wykluczyła go ze startu w Tour de France i Vuelta a Espana. „Kwiato” wrócił do ścigania w połowie sierpnia, ale jego forma jest daleka od optymalnej. Wyścigu dookoła Danii nie ukończył, a w rywalizacji dookoła Wielkiej Brytanii zajmował bardzo odległe lokaty. Stąd decyzja o rezygnacji ze startu w MŚ.

Przypomnijmy, że Kwiatkowski, to mistrz globu z 2014 roku z Ponferrady. Ponadto kilka razy zdarzało mu się walczyć o wysokie cele. W 2020 roku w Imoli był o włos od medalu. Zajął czwarte miejsce.

Jeżeli chodzi o Rafała Majkę, to zawodnik UAE Emirates kontuzji mięśniowej nabawił się podczas Tour de France, którego nie ukończył. „Zgred” po rekonwalescencji wrócił już na rower i bierze udział w wyścigu dookoła Luksemburga, który kończy się w sobotę. Majka nie miał zresztą w ostatnich latach w zwyczaju brać udział w MŚ. Ostatni raz wystąpił w tej imprezie w 2019 roku i wyścigu nie ukończył.

Niewiadoma liderką

Pod nieobecność dwóch najlepszych polskich kolarzy znacznie większe nadzieje wiążemy ze startem pań. W związku z wyższym miejscem w światowym rankingu, Polki zajmują 6. miejsce, w wyścigu ze startu wspólnego wystąpi sześć naszych zawodniczek. Dwie pojadą na czas, ale trzeba przyznać, że dużo większe szanse na dobry wynik „biało-czerwone” mają w pierwszym z wymienionych wyścigów.

Liderką naszej ekipy będzie Katarzyna Niewiadoma, która rok temu we Flandrii została pierwszą Polką w historii, która stanęła na podium wyścigu elity. Zawodniczka z Ochotnicy Górnej zdobyła brązowy medal. W tym roku Niewiadoma osiągnęła kolejny wielki sukces. Zajęła trzecie miejsce w premierowej edycji Tour de France kobiet. Ponadto była druga na Brabanckiej Strzale i trzecie w The Women’s Tour, czyli w wyścigu kobiecego World Touru.

Prócz medalu wywalczonego przed rokiem Katarzyna Niewiadoma kilka razy była w czołówce wyścigu o mistrzostwo świata. W Woolongong wystartuje w nim już po raz 10. w 2017 roku ukończyła rywalizację na 5. miejscu. W latach 2015 i 2020 była siódma, w 2014 zajęła 11. pozycję, a w 2018 była dwunasta. Ponadto ma na swoim koncie srebro mistrzostw Europy z 2016 roku, a także brąz igrzysk europejskich, który wywalczyła rok wcześniej. Na IO w Rio de Janeiro była szósta, a w Tokio przed rokiem zajęła 14. lokatę.


Program kolarskich MŚ Wollongong 2022

Jazda indywidualna na czas

18 września

  • Elita kobiet (34,2 km)
  • Elita mężczyzn (34,2 km)

19 września

  • Orlicy, U-23 (28,8 km)

20 września

  • Juniorki (14,1 km)
  • Juniorzy (28,8 km)

21 września

  • Drużyny mieszane (28,2 km)

Wyścigi ze startu wspólnego

23 września

  • Juniorzy (135,6 km)
  • Orlicy (169,8 km)

24 września

  • Juniorki (67,2 km)
  • Elita kobiet (164,3 km)

25 września

  • Elita mężczyzn (266,9 km)

Kadra Polski na kolarskie MŚ Wollongong 2022

Elita mężczyzn

  • Maciej Bodnar (Total Energies) – na czas, start wspólny.
  • Łukas Owsian (Arkea Samsic) – st. wspólny.
  • Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB) – st. wspólny.

Elita kobiet

  • Agnieszka Skalniak-Sójka (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław) – na czas, st. wspólny.
  • Marta Jaskulska (LIV Racing Xstra) – na czas, st. wspólny.
  • Katarzyna Niewiadoma (Canyon-Sram Racing Team) – st. wspólny.
  • Karolina Kumięga (Valcar-Travel&Service) – st. wspólny.
  • Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling Team) – st. wspólny.
  • Marta Jaskulska (LIV Racing Xstra) – st. wspólny.
  • Dominika Włodarczyk (Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław) – st. wspólny.

Orlicy

  • Mateusz Gajdulewicz (HRE Mazowsze Serce Polski) – na czas, st. wspólny.
  • Kacper Gieryk (HRE Mazowsze Serce Polsk) – na czas, st. wspólny.

Juniorzy

  • Hubert Grygowski (UKS Copernicus Toruń CCC – SMS Toruń) – na czas, st. wspólny.
  • Dominik Ratajczak (UKS Copernicus Toruń CCC – SMS Toruń) – na czas, st. wspólny.
  • Michał Żelazowski (A.S.D. Young Bikers Team Balmamion) – st. wspólny.

Juniorki

  • Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska) – st. wspólny.

Na zdjęciu: W ubiegłym roku Katarzyna Niewiadoma (z prawej) była trzecia podczas MŚ we Flandrii. Teraz jest – pod nieobecność Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki – liderką całej naszej ekipy na MŚ w Australii.
Fot. PressFocus