Komplet zwycięstw siatkarek!

Trzy mecze – trzy zwycięstwa i tylko dwa sety stracone – to dorobek siatkarek w mistrzostwach Europy w Płowdiw. Biało-czerwone w kolejnej potyczce wygrały pewnie z Czechami 3:1.

Straciły pierwszego seta, ale to był wynik pewnego eksperymentu personalnego. Trener Jacek Nawrocki tym razem zdecydował, że w wyjściowym składzie pojawi się kapitan Malwina Smarzek, ale szybko okazało się nie jest ona w najwyższej formie. Owszem, podczas podwójnej zmiany ze swoich zadań wywiązuje się zupełnie poprawnie, ale w dłuższym wymiarze popełnia sporo błędów.

Czeszki rozpoczęły to spotkanie z wysokie „C” i wysokie prowadzenia 6:1. Nasz zespół sprawiał wrażenie zagubionego i zupełnie nie istniał w ataku. Smarzek nie radziła sobie na skrzydle, a jej koleżanki: Martyna Łukasik – Zuzanna Grajber dostroiły się do jej poziomu.

Tak czy siak na boisku musiała wejść Magdalena Stysiak, która w poprzednich spotkaniach była nadzwyczaj eksploatowana. Po raz kolejny pokazała się z jak najlepszej strony i zmobilizowała koleżanki do znacznie lepszej gry. Katarzyna Wenerska, rozgrywająca zespołu, nie miała większego wyboru i kierowała do Stysiak, które siała spustoszenie w szeregach rywalek. Ponadto grała często środkiem, bo Zuzanna Efimienko-Młotkowska oraz Klaudia Alagierska również kończyły ataki. Z wygraniem 2. seta Polki nie miały problemu, bo szybko sobie wypracowały wysoką przewagę.

Zmiana na pozycji atakującej była kluczowym i nadzwyczaj udanym posunięciem, bo w kolejnych odsłonach Czeszki nie były w stanie zatrzymać Stysiak. Łukasik wypadła blado i w końcu została zmieniona przez Martyny Grajber. I to posunięcie przyniosło wymierne efekty. W 3. odsłonie próbowały jeszcze walczyć (21:19), ale w końcu skapitulowały, a w kolejnym już chyba pogodziły się z porażką.

Biało-czerwone mają już pewne miejsce w 1/8 finału, ale teraz walczą o wygraną w grupie. Po dniu przerwy Polki w poniedziałek zagrają z Hiszpanią (19.30).

Czechy – Polska 1:3 (25:20, 15:25, 21:25, 18:25)

CZECHY: Valkova,  Kossanyiowa (10), Trnkova (3), Orvosova (15),  Mlejnkova (17), Jehlarowa (8), Dostalova (libero) oraz Hodova (1), Szimanova (4), Bajusz, Kojdova (1), Purchartova, Svobodova, Chevalierova (libero). Trener Ioannis ATHANASOPOULOS.

POLSKA: Wenerska (2), Górecka (4), Alagierska (13), Smarzek (11), Łukasik (6), Efimienko-Młotkowska (8), Stenzel (libero) oraz Jagła (libero), Nowicka, Stysiak (24), Grajber (2). Trener Jacek NAWROCKI.

Sędziowali: Aleksander Sikanjic (Liechtenstein) i Paul Szabo-Alexi (Rumunia).

I: 10:5, 15:10, 20:16, 25:20.

II: 8:10, 9:15, 12:20, 15:25.

III: 9:10, 13:15, 17:20, 21:25.

IV: 6:10, 11:15, 15:20, 18:25.

Bohaterka – Magdalena STYSIAK.

Na zdjęciu: Polskim siatkarkom humory dopisują, wszak awansowały do drugiej fazy mistrzostw Europy. Fot. Michał Laudy/PressFocus