Konkurenci Majeckiego. Jeden puszcza, dwaj siedzą

 

Monaco kolejny sezon gra poniżej oczekiwań. Najbardziej krytykowana jest obrona z Kamilem Glikiem, poprawiono sytuację w ataku sprowadzając Wissama Ben Yedera (z 14 bramkami lider klasyfikacji strzelców) i Algierczyka Islama Slimaniego.

Jednak prawdziwym problemem jest bramka, ze względu na brak zastępstwa dla 28-letniego Benjamina Lecomte’a. Sprowadzono go przed tym sezonem z Montpellier, wcześniej bronił bramki Lorient, w którym zadebiutował 10 lat temu przeciw… Monaco. Zagrał we wszystkich 21 meczach ligowych, puszczając w nich 36 bramek. Do tego dwie w Pucharze Francji i jedną w Pucharze Ligi. Gorsi od niego w Ligue 1 są tylko Baptiste Reynet z Toulouse (44) i Regis Gurtner z Amiens (41). Klub z Tuluzy już postarał się o nowego golkipera, sprowadzając w styczniu Chorwata Lovre Kalinica z Aston Villi. Debiutował w niedzielę, puścił trzy gole…

Monaco ma w rezerwie dwóch weteranów. Są to 35-letni wicemistrz świata Danijel Subaszić oraz rok starszy Szwajcar Diego Benaglio. Obu w tym sezonie łączy ciekawy szczegół. Nie zagrali w lidze żadnego meczu, a mimo to mają na kontach kartki. Subaszić nawet dwie, w tym czerwoną! Benaglio w 1. kolejce z Lyonem tak protestował na ławce przeciw wykluczeniu z boiska Cesca Fabregasa, aż arbiter upomniał go żółtą kartką. Monaco przegrało 0:3. Subasziciowi nerwy puściły w ostatnim meczu przed świętami i nie tylko ze względu na ten okres trudno zrozumieć jego zachowanie. Monaco prowadziło w tym momencie z Lille 4:1, na koniec wygrało 5:1.

Cztery dni wcześniej oba zespoły spotkały się na tym samym stadionie w meczu Pucharu Ligi Francuskiej, to był jedyny mecz jaki w tym sezonie zagrał Subaszić. Puścił trzy gole, Monaco przegrało 0:3, straciło pierwszą szansę na zakwalifikowanie się do Ligi Europy. Więcej w tym pucharze już nie zagra, to jest ostatnia edycja. Może to wprowadziło Chorwata w taki stan? Mistrzostwa świata były ukoronowaniem jego reprezentacyjnej kariery.

Po finale z Francją doznał kontuzji, która wykluczyła go z gry do października. Wtedy zagrał dwa mecze i znów kontuzja, tym razem przerwa trwała do stycznia. Pod koniec sezonu w maju kolejna kontuzja. W sumie zagrał 14 meczów. Pauzował do października, od tej pory siedzi na ławce. Po sezonie odejdzie z Monaco.

Dla Benaglio nawet na ławce nie ma teraz miejsca. W ubiegłym sezonie zastępował Subaszicia z kiepskim skutkiem. Puszczał dużo bramek, tylko w trzech meczach zachował czyste konto. Monaco większość meczów przegrywało i było zagrożone degradacją. Ten sezon zaczął jako zmiennik Lecomte’a, następnie ponad dwa miesiące leczył kontuzję, od stycznia może grać, ale trener Robert Moreno go nie potrzebuje i Szwajcar nie jest zgłaszany do meczów. W sezonie 2018/19 w trzech meczach ligowych zagrał wychowanek klubu, 24-letni Senegalczyk Seydou Sy. Figuruje w kadrze także w tym sezonie, ale na ławce się nie pojawia i latem ma odejść z klubu.

 

Na zdjęciu: Benjamin Lecomte w bramce Monaco robi co może, ale i tak jest jednym z najczęściej kapitulujących golkiperów Ligue 1.

Komentarze