Koszulka Pelego i buty Ademira

Przy okazji wystawy „Qatar@road to 2022” można było zobaczyć inną wspaniałą prezentację. Chodzi o piłkarskie eksponaty, w których w tej dalszej czy bliższej przeszłości grały czy wciąż grają największe futbolowe sławy. Większość koszulek czy butów wspaniałych przed laty zawodników pochodzi z kolekcji brazylijskiego kolekcjonera Paulo Vilena Gini, który uważany jest za największego nie tylko w swoim kraju.

Medal z 1934 roku
Ma ponad 5000 piłkarskich pamiątek, z czego z samego Corinthians, klubu któremu kibicuje około pół tysiąca. W jego rękach są też jednak na przykład zeszyty z taktycznymi schematami słynnego holenderskiego szkoleniowca Rinusa Michelsa, twórcy systemu gry zwanego totalnym, który zdobywał Puchar Europy z Ajaksem, a mistrzostwo Starego Kontynentu z Holandią trzydzieści lat temu.

Co było ciekawego do zobaczenia na wystawie w Moskwie? Choćby buty, w których podczas MŚ w 1950 roku grał sam Ademir, król strzelców tamtego mundialu, który nastrzelał wtedy 8 bramek. Obok butów brazylijskiego napastnika jest obuwie, w którym grał drugi najlepszy strzelec tamtych mistrzostw Oscar Miguez z Urugwaju. Patrząc na nie aż człowiek się zastanawia, jak w takim siermiężnym sprzęcie można było grać i strzelać aż tyle goli…

Paulo Vilen Gini w swojej kolekcji ma też pamiątkowy medal, jaki podczas MŚ w 1934 roku we Włoszech otrzymał brazylijski obrońca Waldyr Guimaraes. „Canarinhos” odpadli wtedy w I rundzie przegrywając 1:3 z Hiszpanią, ale jak widać piłkarze otrzymywali wtedy pamiątkowe medale za sam udział w imprezie.

Garrincha i Bebeto
Na wystawie, którą można było oglądać od 5 do 15 lipca, znajdowała się też dres Pelego z mistrzostw świata w 1958 roku czy inne równie cenne trykoty, jak choćby królów strzelców mundialu z Chile z 1962 roku Leonela Sancheza czy słynnego Garrinchy. Ta ostatnia ma metkę z nazwą firmy Hering. Widać wtedy były inne firmy, które zajmowały się produkcją dobrego sprzętu sportowego.

Można też było zobaczyć koszulkę innego wspaniałego brazylijskiego napastnika Bebeto z MŚ z 1994 roku, na której znajdują się jeszcze „tylko” trzy gwiazdki symbolizujące mistrzostwo świata. Jest na niej dedykacja piłkarza, która kończy się słowami Jesus te ama czyli Jezus cię kocha.
Paulo Vilen Gini w swojej kolekcji ma wspaniałe pamiątki nie tylko Brazylijczyków, ale też takich mistrzów jak Dino Zoff, Zinedine Zidane (koszulki) czy Xaviego (buty).

Blisko Nikolskiej
Pytam organizatorów czy trudno było o ściągnięcie takich eksponatów. – Dla FIFA to nie jest problemem – odpowiedzieli z uśmiechem organizatorzy. Wystawa w Moskwie cieszyła się dużym zainteresowaniem kibiców z całego świata. Nic dziwnego, że tak było. Znajdowała się w wytwornym sklepie GUM w centrum Moskwy, który sąsiaduje z ulicą Nikolską, na której od początku do końca tegorocznego mundialu gromadziły się tysiące kibiców z całego świata.