Zobacz
Do góry

Koszulka Pelego i buty Ademira

Obok siebie Pele, Garrincha, Messi czy Zidane. Niesamowita piłkarska kolekcja koszulek czy butów najlepszych piłkarzy w historii futbolu znajduje się w rękach Paulo Vilena Gini.

Przy okazji wystawy „Qatar@road to 2022” można było zobaczyć inną wspaniałą prezentację. Chodzi o piłkarskie eksponaty, w których w tej dalszej czy bliższej przeszłości grały czy wciąż grają największe futbolowe sławy. Większość koszulek czy butów wspaniałych przed laty zawodników pochodzi z kolekcji brazylijskiego kolekcjonera Paulo Vilena Gini, który uważany jest za największego nie tylko w swoim kraju.

Medal z 1934 roku
Ma ponad 5000 piłkarskich pamiątek, z czego z samego Corinthians, klubu któremu kibicuje około pół tysiąca. W jego rękach są też jednak na przykład zeszyty z taktycznymi schematami słynnego holenderskiego szkoleniowca Rinusa Michelsa, twórcy systemu gry zwanego totalnym, który zdobywał Puchar Europy z Ajaksem, a mistrzostwo Starego Kontynentu z Holandią trzydzieści lat temu.

Co było ciekawego do zobaczenia na wystawie w Moskwie? Choćby buty, w których podczas MŚ w 1950 roku grał sam Ademir, król strzelców tamtego mundialu, który nastrzelał wtedy 8 bramek. Obok butów brazylijskiego napastnika jest obuwie, w którym grał drugi najlepszy strzelec tamtych mistrzostw Oscar Miguez z Urugwaju. Patrząc na nie aż człowiek się zastanawia, jak w takim siermiężnym sprzęcie można było grać i strzelać aż tyle goli…

Paulo Vilen Gini w swojej kolekcji ma też pamiątkowy medal, jaki podczas MŚ w 1934 roku we Włoszech otrzymał brazylijski obrońca Waldyr Guimaraes. „Canarinhos” odpadli wtedy w I rundzie przegrywając 1:3 z Hiszpanią, ale jak widać piłkarze otrzymywali wtedy pamiątkowe medale za sam udział w imprezie.

Garrincha i Bebeto
Na wystawie, którą można było oglądać od 5 do 15 lipca, znajdowała się też dres Pelego z mistrzostw świata w 1958 roku czy inne równie cenne trykoty, jak choćby królów strzelców mundialu z Chile z 1962 roku Leonela Sancheza czy słynnego Garrinchy. Ta ostatnia ma metkę z nazwą firmy Hering. Widać wtedy były inne firmy, które zajmowały się produkcją dobrego sprzętu sportowego.

Można też było zobaczyć koszulkę innego wspaniałego brazylijskiego napastnika Bebeto z MŚ z 1994 roku, na której znajdują się jeszcze „tylko” trzy gwiazdki symbolizujące mistrzostwo świata. Jest na niej dedykacja piłkarza, która kończy się słowami Jesus te ama czyli Jezus cię kocha.
Paulo Vilen Gini w swojej kolekcji ma wspaniałe pamiątki nie tylko Brazylijczyków, ale też takich mistrzów jak Dino Zoff, Zinedine Zidane (koszulki) czy Xaviego (buty).

Blisko Nikolskiej
Pytam organizatorów czy trudno było o ściągnięcie takich eksponatów. – Dla FIFA to nie jest problemem – odpowiedzieli z uśmiechem organizatorzy. Wystawa w Moskwie cieszyła się dużym zainteresowaniem kibiców z całego świata. Nic dziwnego, że tak było. Znajdowała się w wytwornym sklepie GUM w centrum Moskwy, który sąsiaduje z ulicą Nikolską, na której od początku do końca tegorocznego mundialu gromadziły się tysiące kibiców z całego świata.

Komentarze

Więcej w mistrzostwa świata

 • Co się wydaje? Francuska ruletka

  Mija rok od zakończenia mistrzostw świata na rosyjskich stadionach. Akurat 3 lipca kończyła się 1/8 rozgrywek i tego dnia w Moskwie,...

  Michał Zichlarz6 lipca 2019
 • Komentarz ,,Sportu”. Polska jak Ukraina?

  Tydzień temu, szef Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej Andrij Pawełko, w rozmowie ze „Sportem” chwalił się sukcesami piłki w swoim kraju.

  Michał Zichlarz22 czerwca 2019
 • Grabara: Swoje „odsiedziałem”

  Trzy pytania do Kamila Grabary, bramkarza młodzieżowej reprezentacji Polski.

  JK16 czerwca 2019
 • Ukraina mistrzem świata!

  Młodzieżowa reprezentacja Ukrainy nowym mistrzem świata. W finałowym meczu zespół prowadzony przez Ołeksandra Petrakowa wygrał w Łodzi z Koreą Południową 3:1.

  zich15 czerwca 2019
 • Prowadzi ich do złota

  Dzięki świetnej grze i kapitalnym zagraniom Lee Kang-in, Korea Południowa po raz pierwszy w swojej historii zagra w finale młodzieżowego mundialu.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • Nasz belgijski szpieg

  Niedzielny mecz będzie miał szczególne znaczenie dla Jakuba Piotrowskiego. Były zawodnik Pogoni od roku gra przecież w Belgii.

  Michał Zichlarz15 czerwca 2019
 • EURO U-21. Chłopaki Michniewicza głodni sensacji

  Przedstawiamy młodzieżową reprezentację Polski, która niedzielnym meczem z Belgią rozpocznie zmagania w mistrzostwach Europy.

  Jakub Kubielas14 czerwca 2019
 • Rozczarowani grają o brąz

  Choć Włosi i Ekwadorczycy jeszcze nie wystąpili w finale Młodzieżowych Mistrzostw Świata, to jednak na mundialu w Polsce mieli ambicje walki...

  Michał Zichlarz14 czerwca 2019
 • Jedenastka gwiazd, czyli młoda fala w futbolu

  Na naszych boiskach od dwóch tygodni oglądamy piłkarzy, którzy już są warci miliony, a w najbliższej przyszłości będą błyszczeć w najlepszych...

  Michał Zichlarz8 czerwca 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com