Kto i za ile chce budować kompleks sportowy w Sosnowcu?

Czterech wykonawców zgłosiło się w przetargu samorządu Sosnowca na wykonanie Zagłębiowskiego Parku Sportowego, który tworzy stadion, hala i lodowisko. Ogłaszając przetarg miasto sygnalizowało, że inwestycja mogłaby być gotowa w 2022 r.

Miasto ogłosiło przetarg – w imieniu miejskiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy – na początku listopada ub. roku. Postępowanie podzielono na trzy części. Wykonawcy mogli zgłaszać swoje oferty na budowę wszystkich lub poszczególnych obiektów.Samorząd Sosnowca zakłada budowę w pobliżu Górki Środulskiej, na nieużytkach w rejonie ul. Zaruskiego, stadionu piłkarskiego na 12 tys. widzów (z możliwością rozbudowy do 15 tys.; z zagospodarowaniem terenu), hali sportowej na 3 tys. miejsc i lodowiska na ok. 2,5 tys. miejsc oraz infrastruktury rekreacyjnej, a także zagospodarowania otoczenia wraz z miejscami parkingowymi. 

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, tylko jedna otrzymana oferta obejmuje wszystkie części ZPS. Dwie oferty dotyczą jedynie stadionu, jedna tylko lodowiska.

Otwierając oferty miasto podało, że zamierza przeznaczyć na sfinansowanie wszystkich trzech zadań: 202 mln zł brutto – na stadion: 132,5 mln zł, na lodowisko: 35,3 mln zł oraz na halę: 24,1 mln.

Za ile chcą budować?

Firma Mirbud zaoferowała zbudowanie stadionu za 166,9 mln zł brutto, lodowiska za 68 mln zł i hali za 65 mln zł. Konsorcjum z liderem grupą ALSTAL zażądało za lodowisko 85,5 mln zł, dąbrowskie Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL za stadion – 161,1 mln zł, a Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego za stadion – 183,3 mln zł.

Oferty – w każdej części – będą oceniane pod kątem kryteriów ceny brutto (waga 60 proc.), długości okresu gwarancji (waga 20 proc.) oraz doświadczenia kierownika robót konstrukcyjno-budowlanych (waga 20 proc.). Miasto zapowiadało przeprowadzenie – po otwarciu ofert – jeszcze aukcji elektronicznej.

Samorząd dysponuje już kompletnym projektem przedsięwzięcia – przygotowanym na podstawie umowy z 2016 r. przez biuro JSK Architekci. Biuro to, które zwyciężyło w konkursie na opracowanie koncepcji Parku, a w którym miasto zdecydowało się zamówić projekt, wcześniej zaprojektowało m.in. stołeczny Stadion Narodowy i stadion warszawskiej Legii.

Łączny koszt obiektów i otoczenia szacowano w pierwotnym kosztorysie inwestorskim na 198,4 mln zł. W październiku 2018 r., gdy sosnowieccy radni decydowali o wpisaniu inwestycji do wieloletniej prognozy finansowej miasta, cały ZPS oszacowano na 162,8 mln zł (36,5 mln zł stadion zimowy, 35,8 mln zł hala sportowa, 64 mln zł stadion i 26,5 mln zł zagospodarowanie terenu).

Zdaniem przedstawicieli sosnowieckiego magistratu wpisanie inwestycji do wieloletniej prognozy pokazało, że miasto stać, by budować ZPS z własnych środków; ma to być także sygnał dla instytucji finansowych – w razie ewentualnych rozmów o finansowaniu.

Władze Sosnowca uzasadniają potrzebę tej skali inwestycji m.in. wiekiem infrastruktury sportowej. Stadion Ludowy, Hala Żeromskiego i Stadion Zimowy pochodzą z lat 50. i 70. ub. wieku. Wysokie koszty ich utrzymania i konieczność ciągłej modernizacji powodują, że bardziej opłacalna staje się budowa nowych obiektów. Ich powstanie założono w strategii rozwoju miasta już w 2007 r.