Kto może zastąpić Dariusza Dudka?

Jak już informowaliśmy, Dariusz Dudek został wczoraj odsunięty od pracy z I-ligowcem ze Stadionu Ludowego. Klub i trener nie przedstawiają zbieżnych powodów rozstania. Nowego szkoleniowca sosnowiczan poznamy w piątek. Faworytem do objęcia posady jest Krzysztof Dębek.

Klub o rozstaniu z Dariuszem Dudkiem poinformował w komunikacie zatytułowanym „Lepiej późno niż później”, oświadczając, że powodem takiej decyzji były rozbieżności finansowe między stronami, które sprawiały, że dalsze negocjacje nie miały sensu.

– Przerwa będzie trwała jeszcze ponad miesiąc. To czas zbliżony do letniej przerwy w rozgrywkach. Uznaliśmy, że w obecnym stanie byłby to czas stracony; może nie tyle w kontekście ostatnich 12 kolejek ligowych, co w kontekście całości funkcjonowania klubu i przede wszystkim budowy drużyny na przyszły sezon.

Nie wiemy, ile będzie trwała letnia przerwa, ile będzie czasu na letnie transfery, pod którymi musi się podpisać nowy trener. Czeka nas na pewno wiele pracy, zarówno na boisku, jak i w obszarze skautingu. Nowa osoba albo zaakceptuje obecne propozycje tego działu co do wzmocnień, a może je skoryguje albo po prostu uzna ze zbędne. Nie chcemy latem działać nerwowo.

Uznaliśmy, że to najlepszy moment, stąd taka decyzja. Trenerowi Dudkowi jeszcze raz dziękujemy za awans w sezonie 2017/18 i życzymy powodzenia w dalszej pracy – stwierdził prezes Zagłębia, Marcin Jaroszewski.

Nieoficjalnie mówi się, że Dudek miał zażądać podwyżki, na którą władze kluby nie chciały się zgodzić. Zaprzeczył jednak temu we wpisie na portalu Instagram.

– W końcu zostałem trenerem, bo tak jak powiedział mi kiedyś na kursie UEFA PRO trener Stefan Majewski, zostałem drugi raz zwolniony z pracy. Chciałbym ustosunkować się do oficjalnych komunikatów klubowych.

Powodem nieprzedłużenia kontraktu, a jednocześnie zwolnienia mnie z klubu, na pewno nie są finanse, tylko rozbieżna koncepcja prowadzenia pierwszego zespołu Zagłębia. Dziękuję piłkarzom, sztabowi szkoleniowemu i pracownikom klubu za współpracę – napisał Dudek.

Przypomnijmy, że dla trenera Dudka było to drugie podejście do pracy w Sosnowcu. Po raz pierwszy objął zespół jesienią 2017 roku. W maju 2018 roku świętował z Zagłębiem awans do ekstraklasy. Jesienią 2018 roku rozstał się z klubem.

Wrócił jesienią ubiegłego roku, zastępując Radosława Mroczkowskiego. W sezonie 2019/20 prowadził sosnowiczan w 11 meczach. Zostawia drużynę na 9. miejscu w I-ligowej tabeli, z przewagą 6 punktów nad strefą spadkową i stratą 5 „oczek” do okupujących ostatnie barażowe pozycje ekip GKS-u Jastrzębie oraz Miedzi Legnica.

(KP, MG, JK)

Na zdjęciu: Dariusz Dudek to pierwszy trener zwolniony na szczeblu centralnym w czasie pandemii. Drugi pobyt na Stadionie Ludowym pewnie będzie wspominał znacznie gorzej niż pierwszy…
Fot. Piotr Matusewicz/Pressfocus

KTO NOWYM TRENEREM ZAGŁĘBIA?

Prezes Marcin Jaroszewski mówi o trzech kandydaturach na następcę Dudka. Oto typy „Sportu”:

Krzysztof DĘBEK

Fot. Rafał Rusek/Press Focus

– Znam 5-6 trenerów, którzy wnieśliby bardzo dużo do polskiej piłki, ale nie dostaną na to szansy z powodu braku licencji Pro. Bo zrobią kurs dopiero w 2019 czy 2020 roku… Chodzi mi między innymi o Krzysztofa Dębka z rezerw Legii i zespołu młodzieżowego, który występuje w Lidze Mistrzów – tak Marcin Jaroszewski mówił na portalu „Weszło!” niemal… 4 lata temu.

Mamy rok 2020 rok i Krzysztof Dębek rzeczywiście robi kurs na licencję UEFA Pro. Prowadzi też IV-ligową Victorię Sulejówek (4. miejsce w mazowieckiej grupie południowej). Gdyby nie względy proceduralne, pewnie dziś miałby już pracę w Zagłębiu wpisaną do CV. Teraz może być kolejnym szkoleniowcem związanym w przeszłości z Legią – jak Jacek Magiera czy Dariusz Banasik – który wyląduje na Ludowym.

Grzegorz NICIŃSKI

Fot. Krzysztof Dzierżawa/PressFocus

Zagłębie rozważało jego kandydaturę już dwukrotnie. Za pierwszym razem – jeszcze w ekstraklasie, po poprzednim rozstaniu z Dariuszem Dudkiem, a przed zatrudnieniem Valdasa Ivanauskasa. Wtedy jednak Niciński, prowadzący I-ligowego Chrobrego Głogów, odmówił. Temat wrócił jesienią.

– Myśleliśmy o Grzegorzu Nicińskim. Pamiętam, jak lojalnie zachował się względem Chrobrego. Mam o nim dobre zdanie. Tym razem wybraliśmy jednak inaczej – mówił Marcin Jaroszewski, ogłaszając powrót… Dariusza Dudka. A Niciński pozostaje bez zatrudnienia, odkąd z końcem sezonu 2018/19 opuścił Głogów.

Łukasz SURMA

Fot. Marcin Bulanda/PressFocus

Rekordzista w liczbie meczów rozegranych w ekstraklasie rozwija swą trenerską karierę. Pnie się szczebel po szczeblu. Zaczął od Watry Białka Tatrzańska. Potem była III-ligowa Soła Oświęcim, którą w świetnym stylu uratował przed spadkiem.

Od początku tego sezonu prowadzi II-ligową Garbarnię Kraków. Wejście w rundę jesienną było świetne, ale potem „Brązowi” obniżyli loty i dziś plasują się na 12. pozycji. 42-latek jest aktualnie uczestnikiem kursu na licencję UEFA Pro.


***

Powrót „Łysego”!

Nowym członkiem sztabu szkoleniowego Zagłębia będzie Łukasz Matusiak. Taką informację potwierdził nam prezes klubu Marcin Jaroszewski. Matusiak to były wieloletni pomocnik drużyny. Występował na Ludowym w latach 2012-17, świętował awans do I ligi, był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci zespołu.

Potem grał w GKS-ie Tychy, a ostatnio – Polonii Bytom, z którą wywalczył promocję do III ligi. Matusiak w maju skończy 35 lat. W Bytomiu zaangażował się w pracę klubowej akademii i jest zdeterminowany, by w przyszłości być trenerem. Teraz w roli członka sztabu dostanie taką szansę od Zagłębia, które jest bliskie jego sercu.


Był ich tuzin

(trenerzy Zagłębia za prezesury Marcina Jaroszewskiego)
Mirosław Kmieć (2013)
Mirosław Smyła (2013- 15)
Artur Derbin i Robert Stanek (2015)
Romuald Szukiełowicz (2015)
Artur Derbin (2015-16)
Tomasz Łuczywek (2016, tymczasowo)
Jacek Magiera (2016)
Jarosław Araszkiewicz (2016)
Piotr Mandrysz (2016)
Dariusz Banasik (2017)
Dariusz Dudek (2017-18)
Valdas Ivanauskas (2018-19)
Radosław Mroczkowski (2019)
Dariusz Dudek (2019-20)

MÓWIĄ LICZBY

11 SPOTKAŃ
rozegrało Zagłębie pod wodzą Dariusza Dudka, odkąd ten we wrześniu ub, roku wrócił na stanowisko. Drużyna wygrał 5 meczów, 2 zremisowała i poniosła 4 porażki, bramki: 20:21.

53 MECZÓW łącznie, w latach 2017-18 i 2019 roku, rozegrali sosnowiczanie za kadencji trenera Dudka. Na tę liczbę składa się 41 spotkań I ligi, 11 meczów ekstraklasy, a także 1 mecz w Pucharze Polski.

634 DNI Dariusz Dudek był trenerem Zagłębia. W latach 2017-18 prowadził zespół przed 413 dni, a od 30 września 2019 roku przez 211 dni.

79 BRAMEK zdobyło Zagłębie na przestrzeni obu kadencji Dariusza Dudka na stanowisku trenera tego zespołu. W tych okresach zespół z Sosnowca stracił 82 gole.

2 RAZY pod wodzą Dariusza Dudka wygrywało różnicą czterech bramek. W rozgrywkach I ligi 5:1 pokonało Stomil Olsztyn, a 4:0 Odrę Opole. Dwukrotnie również przegrywało różnicą czterech goli. Po 0:4 z Lechem Poznań (w ekstraklasie) i GKS-em Tychy (w I lidze).