Kuźnia przyszłych mistrzów

Rozgrywana będzie w 33 sportach, na obiektach w 14 miastach województwa śląskiego oraz 7 miastach poza województwem. XXIV OOM zainaugurują zawody w podnoszeniu ciężarów w Piekarach Śląskich, a dzień później konkurs skoków do wody w Łodzi. Oficjalne otwarcie odbędzie się 6 lipca w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Olimpiadę organizują Ministerstwo Sportu i Turystyki, Śląski Urząd Marszałkowski oraz Śląska Federacja Sportu, partnerem jest Fundacja Lotto. Patronatem Honorowym XXIV OOM objął Polski Komitet Olimpijski, a na czele Komitetu Honorowego stoi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

– Mistrzem świata nie zostaje się od razu. To długotrwały i mozolny proces rozpoczęty w wieku szkolnym. Olimpiady młodzieżowe, to taki pierwszy krok ku tytułom w wyczynowym sporcie, początek budowania kariery i sportowej pozycji. Nie wiem, ilu mistrzów klasy międzynarodowej będzie po latach wspominać swój udział w olimpiadzie młodzieży. Wiem, że każdemu w niej uczestniczącemu utkwi ona w pamięci – podkreśla Krzysztof Koniusz, prezes Śląskiej Federacji Sportu, w przeszłości dwukrotny złoty medalista olimpiad młodzieży, rozgrywanych w latach siedemdziesiątych pod nazwą Spartakiada Młodzieży oraz utytułowany szablista, drużynowy wicemistrz świata w szabli z roku 1986.