Laury po nowemu

Trzy czołowe drużyny ekstraklasy otrzymają w niedzielę nowe medale, przygotowane przez organizatora rozgrywek.


Jak poinformowała Ekstraklasa S.A., nowe medale ważą 245 gramów i są wykonane z mosiądzu. Zostały zaprojektowane i stworzone przez dyplomowanego mistrza sztuki grawerskiej Tomasza Gila.

„Po wygrawerowaniu logotypów i napisów został im ręcznie nadany kształt na prasie balansowej. Oszlifowane i wypolerowane zostały pokryte czystym 24-karatowym srebrem i złotem. W przypadku medali dla mistrza jest to żółte złoto, natomiast brązowe pokryto złotem czerwonym” – oświadczyła spółka prowadząca rozgrywki.

Dotychczasowe medale dla trzech pierwszych drużyn ekstraklasy wręczane były przez sześć sezonów – od 2014 roku. Od początku obecnego sezonu, jak wytłumaczono, zmienił się jednak logotyp ligi, który znajduje się na rewersie medali.

Już dwa tygodnie temu menedżer ds. komunikacji Ekstraklasy S.A. Bartosz Orzechowski powiedział, że trofeum dla mistrza Polski, bez względu na wcześniejsze rozstrzygnięcia, zostanie wręczone po meczach ostatniej – 37. kolejki.

Ceremonia wręczenia medali odbędzie się na trzech stadionach czołowych drużyn ligi. Jak poinformowała spółka prowadząca rozgrywki, w Warszawie drużynie Legii wręczą je prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki oraz prezes sponsora tytularnego ligi PKO Banku Polskiego – Zbigniew Jagiełło. W Poznaniu piłkarze otrzymają medale z rąk wiceprezesa Ekstraklasy S.A. Marcina Mastalerka, a w Gliwicach obecny będzie dyrektor operacyjny Marcin Stefański.

Legia oprócz medali otrzyma także Trofeum Mistrza Polski. W tej wersji wręczane jest ono najlepszej polskiej drużynie od 2014 roku. Mierzy 71 centymetrów i waży 10,8 kilograma.

„Figura odlana jest z tzw. wosku traconego. Trofeum składa się z cokołu, na którym grawerowani są mistrzowie Polski, a także z orła z podniesionymi skrzydłami, tworzącymi znak „V” jak victoria. Pomiędzy nimi znajduje się piłka. Sam korpus orła w środku jest pusty dzięki zastosowanej metodzie rdzenowania. Autorem figury jest Andrzej Czyczyło” – poinformowała Ekstraklasa S.A.

Fot. Rafał Rusek/PressFocus