Lech Poznań. Dagerstal z autografem

Dwukrotny reprezentant Szwecji wzmocnił defensywę Lecha Poznań. Pojedzie z zespołem do Gruzji, ale w rewanżu z Dynamem Batumi nie zagra.


Filip Dagerstal, 25-letni środkowy obrońca ze Szwecji, został piłkarzem Lecha Poznań. Zawodnik ten przeniósł się do stolicy Wielkopolski na zasadzie rocznego wypożyczenia z Chimki Moskwa i podpisał kontrakt z mistrzem Polski do 30 czerwca 2023 roku. Taka transakcja była możliwa dzięki przepisom FIFA, które zakładają możliwość zawieszania kontraktów zawodników występujących w rosyjskich klubach.

Dagerstal do Poznania przyjechał w niedzielę, a w poniedziałek przechodził testy medyczne, które wypadły pomyślnie. Wczoraj przed południem piłkarz złożył stosowny autograf.

– Filip to piłkarz, którego doskonale znamy. To zawodnik, który pasuje do naszego profilu środkowego obrońcy. Dobrze radzi sobie z piłką przy nodze, umie wyprowadzać ją sprzed własnego pola karnego. Do tego nieźle gra w powietrzu, jest zdecydowany i inteligentny na boisku. Bardzo dobrze się ustawia – opisał nowy nabytek Lecha Poznań dyrektor sportowy tego klubu, Tomasz Rząsa. Sam zawodnik o nowym miejscu zatrudnienia wypowiadał się w samych superlatywach.

– Wiem, że Lech jest wielkim i wspaniałym klubem. Rozmawiałem chwilę z Jesperem Karlstroemem i opowiedział mi same dobre rzeczy. Widziałem także trochę zdjęć i nagrań wideo z fanami oraz atmosferą na stadionie i od razu można było wyczuć, że to naprawdę świetny klub. Wspaniale jest tu być. Na pewno jest łatwiej, kiedy możesz porozmawiać z kimś w klubie w swoim własnym języku. Ale uważam, że bardzo ważne jest, by nie zamknąć się wyłącznie w tym gronie, tylko poznać się ze wszystkimi. Słyszałem już, że atmosfera w drużynie jest bardzo dobra i wszyscy lubią spędzać razem ze sobą czas – powiedział Filip Dagerstal.

– Po wygraniu tytułu mistrzowskiego w zeszłym sezonie uważam, że takie same ambicje trzeba mieć również na obecne rozgrywki. W rozgrywkach europejskich trzeba zrobić także wszystko, by zagrać w fazie grupowej Ligi Konferencji – podkreślił w rozmowie z oficjalną stroną internetową nowy nabytek „Kolejorza”.

Szwed, który ma za sobą dwa występy w seniorskiej reprezentacji swojego kraju, a wcześniej grał w młodzieżówce, m.in. na Euro 2017 w Polsce, wczoraj po raz pierwszy trenował z zespołem, a dziś wyruszy z nim do Batumi na rewanżowy mecz III rundy eliminacji Ligi Konferencji. W starciu z Dynamem wystąpić jednak nie będzie mógł, bo nie jest zgłoszony do rozgrywek. Udział w eskapadzie do Gruzji ma jednak pomóc mu zintegrować się z kolegami. Warto podkreślić, że dla Filipa Dagerstala, który graczem Chimki został wiosną 2021 roku, wypożyczenie do Lecha jest drugim z rzędu. W marcu br., czyli tuż po agresji Rosji na Ukrainę, Szwed zdecydował się właśnie na wypożyczenie do Norrkoeping, klubu, którego jest wychowankiem. Spędził w nim czas do końca czerwca. Następnie – podobnie, jak Grzegorz Krychowiak – musiał wrócić do Rosji, ale nie chciał tam występować. Stąd przenosiny do Poznania.


Na zdjęciu: Filip Dagerstal (w żółtej koszulce) w 2017 roku grał na młodzieżowym Euro w Polsce, m.in. przeciwko „biało-czerwonym”. Teraz został piłkarzem Lecha Poznań.
Fot. Łukasz Laskowski/Pressfocus