Lech Poznań. Klasyczne „pułapki”

Lidera ekstraklasy z Poznania w najbliższym czasie czekają pojedynki z teoretycznie dużo słabszymi zespołami, ale…


Drużyna trenera Macieja Skorży na razie na wszystkich konkurentów patrzy z góry. Fotel lidera „Kolejorz” zachował dzięki wygranej w Warszawie z Legią, bo gdańska Lechia ostro depcze mu po piętach. Na Bułgarskiej zresztą nie zachłystują się ostatnim zwycięstwem w prestiżowym meczu, bo do zakończenia wyścigu jeszcze bardzo daleka droga. – Nie możemy zachłysnąć się tym, co zrobiliśmy do tej pory – ostrzega Rafał Janas, asystent Macieja Skorży.

– Czekają nas kolejne mecze, w których rywale będą mieli jeden cel: „bić lidera”! Musimy być gotowi na to przede wszystkim pod względem mentalnym.

Lechici do tej pory wygrywali głównie z zespołami, które były w ich bezpośrednim sąsiedztwie w tabeli. Wystarczy przypomnieć, że trzy razy drużyna ze stolicy Wielkopolski mierzy się z ówczesnymi wiceliderami tabeli. Teraz czekają „Poznańską lokomotywę” potyczki z teoretycznie słabszymi przeciwnikami, bo w kolejce czekają Wisła Płock (12. miejsce w tabeli w tej chwili), Stal Mielec (8 m.), Górnik Łęczna (18 m.). Kibice lidera zapewne nie dopuszczają do siebie myśli, by ich drużyna straciła w nich punkty, ale takie potyczki bywają zdradliwe. To klasyczne mecze-pułapki.

– Zgodzę się jednak z tym, że takie starcia to pułapki – twierdzi Rafał Janas. – Pamiętajmy bowiem o tym, że w każdym meczu do zdobycia są trzy punkty. Oczywiście gatunkowo inne obciążenie mają rywalizacje, które uchodzą za klasyki, czy hity ligowe. Po spotkaniu z Legią nasza mentalność jest oczywiście na bardzo wysokim poziomie, dostaliśmy takiego kopa, ale to nas nie może uspokoić. Musimy być gotowi na to przede wszystkim właśnie pod względem mentalnym.Z powodu zbliżających się potyczek z teoretycznie mniej wymagającymi przeciwnikami sztab szkoleniowy Lecha zaraz po meczu w stolicy bardzo starał się wpłynąć na zespół pod względem psychologicznym, żeby piłkarze do najbliższych pojedynków ligowych podeszli na odpowiednim poziomie koncentracji. W przypadku strony stricte sportowej, piłkarskiej, trenerzy Lecha niczego nie pozostawiają przypadkowi, by zawodników nie zgubiła zbytnia pewność siebie („piłkarsko jesteśmy lepsi, to musimy wygrać”).

– Mentalny aspekt jest ważny, ale równie istotne jest zachowanie odpowiedniej formy sportowej – nie pozostawia żadnych wątpliwości Rafał Janas. – Praca, jaką wykonujemy na treningach,sama się nie zrobi. Można powiedzieć, że jesteśmy w tym momencie w połowie rundy, druga część przed nami i musimy być na nią gotowi równie dobrze, albo nawet jeszcze lepiej niż na tą pierwszą,

Musimy dbać o zawodników, którzy do tej pory grali mniej, bo wiemy, że ich forma może okazać się kluczowa w kontekście końcówki rundy. Na pewno przyjdzie taki moment, kiedy będziemy potrzebowali ich w dobrej dyspozycji, tego żeby pomogli drużynie w trudnych momentach. Każdy zawodnik w kadrze jest dla nas ważny, Tworzymy zespół, który ma pokazywać swoją siłę zarówno na boisku, jak i poza nim. To jedyna droga, która może nas zaprowadzić do sukcesu w bieżących rozgrywkach. Mogą przecież pojawić się kontuzje i pauzy kartkowe, wtedy rotacje w składzie będą nieuniknione.

Najbliższym przeciwnikiem Lecha będą „Nafciarze” z Płocka, z którymi zmierzy się już w piątek o godzinie 20.30.


Na zdjęciu: Piłkarze Lecha położyli na łopatki obrońców mistrzowskiego tytułu, ale następne mecze wcale nie muszą być łatwiejsze.

Fot. Adam Starszyński/PressFocus