Zobacz
Do góry

Lewandowski: Brat jest mózgiem, ja – żołnierzem!

Jestem przygotowany do dużo szybszego biegania. Wiem, że na świecie mnie obserwują i o mnie mówią – i bardzo się z tego cieszę, bo to znaczy, że się mnie boją! – mówi Marcin Lewandowski, kapitan lekkoatletycznej reprezentacji Polski.

Na kapitana biało-czerwonych można liczyć jak na Zawiszę, w którego barwach zresztą występuje. Podczas Superligi DME w Bydgoszczy biegacz miejscowego CWZS Zawisza rozgrzał kilkunastotysięczną publiczność nie tylko zwycięstwem w biegu na 1500 m, ale także gestami zachęcającymi do dopingu, kiedy finiszował ze zdecydowaną przewagą. Przez cały czas wspierał koleżanki i kolegów, a podczas ceremonii dekoracji, uniesiony na ramionach kolegów, dumnie prezentował trofeum dla najlepszej drużyny narodowej Starego Kontynentu.

Wygrałeś na takim luzie, że na ostatnich 50 metrach mogłeś się porozglądać, jak daleko zostali rywale i pomachać do publiczności?
Marcin LEWANDOWSKI: – Spojrzałem najpierw na telebim, ale przy tej prędkości ciężko to zauważyć. Pod sam koniec obróciłem się, zobaczyłem, że mam duży zapas nad przeciwnikami, dlatego mogłem jakiś taki fajny gest zwycięstwa zrobić do kibiców. Już zanim wszedłem na stadion, trener powiedział mi, że publiczność jest niesamowita i jest pewny, że to doda mi dużo sił i będzie mnie nakręcało! I tak też było, atmosfera na stadionie była niesamowita! Bydgoszcz kolejny raz potwierdziła, że jeśli chodzi o środowisko lekkoatletyczne jest to najlepsze miejsce w kraju, z czego oczywiście bardzo się cieszę.

Można powiedzieć, że byłeś reżyserem tego biegu, bo wszystko odbyło się tak, jak zapowiadałeś?
Marcin LEWANDOWSKI: – Tego można było się spodziewać, że będzie to bieg wolny i zdecydowanie taktyczny. Taki bieg przeważnie należy do mnie, nie zapominajmy, że jestem 800-metrowcem. Zrealizowałem założenia trenera i była to fajna nauka, kolejne doświadczenie przed główną imprezą, czyli mistrzostwami świata w Dausze na przełomie września i października.

Europa podbita przez biało-czerwonych

Sam siebie nazywasz „starym lisem”, a mówisz o nauce? Chyba raczej dałeś lekcję innym…
Marcin LEWANDOWSKI: – Cieszę się, że wygrywając tutaj, na swojej ziemi, na swoim stadionie, mogłem też dawać świetny przykład jako kapitan reprezentacji, szczególnie dla naszych młodszych zawodników, bo jest ich sporo teraz w drużynie. Jednak sam też jeszcze wiele mogę się nauczyć z każdego biegu, pomimo tego, że faktycznie jestem już „starym lisem” na bieżni.

Choć w Bydgoszczy nie było Filipa Ingebrigtsena, można powiedzieć, że w Europie jesteś już praktycznie nie do pokonania?
Marcin LEWANDOWSKI: – Ten bieg był, można powiedzieć, taki typowo dla mnie. Myślę, że gdyby uczestniczył w nim Ingebrigtsen, nie miałoby to większego znaczenia, bo on raczej nie byłby w stanie pobiec ostatniego okrążenia w 50 sekund, a ja właśnie tyle z siebie dałem. Tak jak wspomniałem, jestem 800-metrowcem i to właśnie daje mi tą szybkość na finiszu.

Na mistrzostwach świata czeka cię dużo trudniejsze zadanie, bo tam będzie miał kto podyktować mocniejsze tempo…
Marcin LEWANDOWSKI: – Na pewno będzie to trudniejsze zadanie, ale ja też jestem przygotowany do dużo szybszego biegania. Wiem, że na świecie mnie obserwują i o mnie mówią – i bardzo się z tego cieszę, bo to znaczy, że się mnie boją!

Do jak szybkiego biegania czujesz się gotowy? Czy myślisz o jakichś rekordach?
Marcin LEWANDOWSKI: – Taki jest cel. Mam jeszcze przynajmniej dwa bardzo mocne mityngi na 1500 metrów. 24 sierpnia w Paryżu będzie Diamentowa Liga, tam spodziewam się szybkiego biegania i nie ukrywam, że celem jest rekord Polski. Oczywiście to jest tylko sport, ale mogę zagwarantować, że dam z siebie wszystko, a co to przyniesie, zobaczymy już niedługo.

Czy już rozpatrujecie z bratem-trenerem Tomaszem wszelkie możliwe scenariusze taktyczne biegów na mistrzostwach świata?
Marcin LEWANDOWSKI: – Jeszcze o tym nie myśleliśmy, a poza tym to należy do mojego brata, jednocześnie trenera, Tomasza Lewandowskiego. On jest mózgiem operacji, ja jestem żołnierzem – dosłownie i w przenośni, bo jestem przecież żołnierzem Wojska Polskiego. Na bieżni też jestem żołnierzem i staram się wykonywać rozkazy trenera jak najlepiej.

 

Rozmawiał
Jarosław S. Kaźmierczak

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

  ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w lekkoatletyka

 • Lekkoatletyka. Rozwinięte skrzydła

  Dla Patrycji Wyciszkiewicz był to niezwykły sezon, w którym nie brakowało zwycięstw i porażek. Zakończył się ogromnym sukcesem - wicemistrzostwem świata...

  PAP19 października 2019
 • Lekkoatletyka. Żeby sześć dało… sześć

  Jak nie stracić medali na igrzyskach? W Rio de Janeiro Polacy nie obronili nawet połowy dorobku z mistrzostw świata w Pekinie....

  Redakcja13 października 2019
 • Piękny finał biało-czerwonych, choć bez złota

  Srebrny medal żeńskiej sztafety 4x400 metrów oraz brązowy na 1500 metrów Marcina Lewandowskiego okraszone znakomitymi rekordami Polski – tak wystrzałowo nasi...

  Redakcja6 października 2019
 • Mamy złoto! I zawód też

  Paweł Fajdek po raz czwarty z rzędu mistrzem świata w rzucie młotem! Ale to tylko jeden z dwóch spodziewanych krążków -...

  Tomasz Mucha2 października 2019
 • Matusiński: Tanio skóry nie sprzedamy!

  Nie mogę żadnej z moich podopiecznych odbierać szans indywidualnie czy w sztafecie mieszanej – mówi Aleksander Matusiński, trener żeńskiej sztafety 4x400...

  Tomasz Mucha26 września 2019
 • Czy kula poleci w kosmos?

  Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk nie są typowani do medali w konkursie kulomiotów, ale obu stać w Dausze na pchanie grubo...

  Tomasz Mucha24 września 2019
 • Marcin Lewandowski: Lekkoatletyka wciąż jest bardzo brudna

  Rozmowa z Marcinem Lewandowskim, wicemistrzem Europy w biegu na 1500 metrów

  Tomasz Mucha23 września 2019
 • Dlaczego Zalewski nie pobiegnie w Katarze?

  Czwartego zawodnika ubiegłorocznych mistrzostw Europy na 400 metrów zabraknie w mistrzostwach świata nie z powodów sportowych, lecz dyscyplinarnych.

  Tomasz Mucha21 września 2019
 • Lekkoatletyka. W Dausze ich będzie 44

  Na cztery-pięć medali liczy Polski Związek Lekkiej Atletyki w rozpoczynających się 27 września mistrzostwach świata w Dausze. W powołanej kadrze nie...

  Redakcja16 września 2019
Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od 1945 roku. Od sierpnia 2017 roku wydawcą dziennika jest WHIZZ S.A. Dziennikarze Sportu są obecni na najważniejszych światowych i ogólnopolskich imprezach sportowych. Na jego łamach bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta w postaci papierowej (w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim).

Copyright © 2019 WHIZZ S.A. / Sportdziennik.com