Liga Mistrzów. Spartak zakończył karierę

Henryk Górecki

Nie wystarczy dobrze grać na wyjazdach, trzeba jeszcze wykorzystywać atut swojego boiska. To Spartakowi Trnawa udało się tylko w pierwszym meczu tej edycji, gdy 1:0 pokonał bośniacki Zrinjski Mostar. Potem już przegrywał. 0:1 z Legią było bez konsekwencji, miał zaliczkę 2:0 z Warszawy. Mistrzowie Słowacji byli dobrej myśli także po 1:1 z Crveną Zvezdą w Belgradzie, awans zapewniał im bezbramkowy remis.

Jednak już w 7 minucie rewanżu na stadionie Antona Malatinskiego szanse obu drużyn były równe. W odstępie kilkudziesięciu sekund padły dwa gole, zdobyte zostały głową. Dla Spartaka prowadzenie uzyskał Marek Bakosz, wyrównał Francuz Ben Nabouhane, który kilka lat grał w Grecji, a od stycznia tego roku jest w Crvenej Zvezdzie. Wiosną zdobył 8 goli, teraz ma już 5, z tego cztery w Lidze Mistrzów. Konieczna była dogrywka, w niej znów z dobrej strony pokazał się Ben. W 98 minucie idealnie podał do wbiegającego w pole karne Nemanji Radonjicia i padła druga bramka dla CZ. Podobnie jak w przypadku Bena jest to czwarty gol Serba w tej edycji Ligi Mistrzów. W 120 minucie, za faul w polu karnym Crvenej Zvezdy, sędzia Serdar Gozubuyuk podyktował „jedenastkę”. Wykonawcą był Boris Godal, ale zmarnował okazję, trafiając w poprzeczkę. Jednak remis 2:2 i tak zapewniłby awans mistrzom Serbii. Kolejnym przeciwnikiem Crvenej Zvezdy będzie w IV rundzie mistrz Austrii, RB Salzburg.

Do ostatniej fazy eliminacji zakwalifikowali się dwaj Polacy. Dynamo w Kijowie pokonało Slavię Praga 2:0, cały mecz zagrał Tomasz Kędziora, sędziował Daniel Stefański. Na drodze Dynama staje teraz Ajax Amsterdam. Dinamo Zagrzeb, po 2:0 w Kazachstanie z Astaną, pokonało ją w rewanżu po raz drugi. W 56 minucie do gry wszedł uczestnik ostatnich finałów mistrzostw świata, reprezentant Szwajcarii Mario Gavranović, i zdobył jedyną bramkę. Damian Kądzior był rezerwowym. Dinamo w IV rundzie zagra z Young Boys Berno, mistrz Szwajcarii dopiero rozpoczyna rozgrywki. Odpadł Qarabag Agdam, Jakub Rzeźniczak w obu meczach z BATE Borysów był rezerwowym.

III runda eliminacji (rewanże)

Dynamo Kijów – Slavia Praga 2:0 (1:0)
1:0 – Verbić (11), 2:0 – Biesiedin (74). Pierwszy mecz 1:1, awans Dynama.
BATE Borysów – Qarabag Agdam 1:1 (1:0)
1:0 – Ivanić (20), 1:1 – Michel (54). CK Emeghara (Qarabag – 77). Pierwszy mecz 1:0 dla BATE i jego awans.
Spartak Moskwa – PAOK Saloniki 0:0
CK Adriano (Spartak – 33). Pierwszy mecz 3:2 dla PAOK i jego awans.
AEK Ateny – Celtic Glasgow 2:1 (1:0)
1:0 – Galo (6), 2:0 – Livaja (50), 2:1 – Sinclair (78). W pierwszym meczu 1:1, awans AEK.
Dinamo Zagrzeb – Astana FC 1:0 (0:0)
1:0 – Gavranović (74). Pierwszy mecz Dinamo wygrało 2:0.
Fenerbahce Stambuł – Benfica Lizbona 1:1 (1:1)
0:1 – Gedson Fernandes (26), 1:1 – Alper Potuk (45+1). Benfica wygrała pierwszy mecz 1:0 i awansowała.
MOL Vidi Szekesfehervar – Malmoe FF 0:0
Pierwszy mecz 1:1, awans MOL Vidi.
Shkendija Tetovo – RB Salzburg 0:1 (0:0)
0:1 – Minamino (90+2). Awans Salzburga, pierwszy mecz wygrał 3:0.
Ajax Amsterdam – Standard Liege 3:0 (2:0)
1:0 – Huntelaar (30), 2:0 – de Ligt (34), 3:0 – Neres (46). W pierwszym meczu 2:2, awans Ajaksu.
Spartak Trnawa – Crvena Zvezda Belgrad 1:2 (1:1, 1:1) po dogrywce
1:0 – Bakos (6), 1:1 – Ben (7), 1:2 – Radonjić (98). Pierwszy mecz 1:1, awans Crvenej Zvezdy.