Liga Narodów, czyli czym to się je?

– Liga Narodów? To półprodukt. To tak, jakbyśmy emocjonowali się pierwszymi rundami eliminacji Ligi Mistrzów. Nie wiem, czy to jest fajny pomysł. Sam jestem ciekaw. W każdym razie stworzył się wokół tego duży szum – tak o Lidze Narodów mówił na początku tego roku [Tomasz Hajto], były 62-krotny reprezentant Polski. Teraz rozgrywki, które UEFA wymyśliła dlatego, aby do minimum ograniczyć ilość spotkań towarzyskich, zbliżają się wielkimi krokami. Już jutro zostaną rozegrane pierwsze mecze, a całą zabawa rozpocznie się od konfrontacji w Dywizji D i starcia pomiędzy Kazachstanem i Armenią. Wieczorną porą kibiców czeka nie lada gratka, bo mistrz świata, czyli Francja, na wyjeździe – w Monachium – zmierzy się z… byłym mistrzem świata, czyli Niemcami.

Opłaca się grać

Reprezentacja Polski do rywalizacji przystąpi w piątek, kiedy to w Bolonii zmierzy się w Włochami. Łącznie nasz zespół, w fazie grupowej rywalizacji, rozegra cztery spotkania. W październiku najpierw zmierzy się z Portugalią, a następnie z Włochami. W listopadzie czeka zespół Jerzego Brzęczka rewanż z mistrzami Europy, który zostanie rozegrany w Guimaraes. W tym miejscu wypada przypomnieć, czym to wszystko się je.

Otóż warto rozpocząć od tego, że dywizje A (w której znajduje się Polska) i B liczą po 12 zespołów. W dywizji C zagra 15 drużyn, a w najsłabszej, czyli dywizji D, rywalizować będzie 16 ekip. W każdej z dywizji powstały cztery grupy, złożone z trzech lub czterech zespołów, aby każda reprezentacja mogła rozegrać po cztery lub sześć meczów (systemem mecz i rewanż). W przypadku dywizji A i B grupy składają się wyłącznie z trzech zespołów. Faza grupowa zostanie rozegrana od września do listopada 2018. Zwycięzcy grup dywizji A awansują do Final Four, zaplanowanego na 5-9 czerwca 2019 roku.

– Jeśli chodzi o Final Four – Warto być w tym turnieju ze względu na prestiż i finanse. Istotne jest również to, że jego uczestnicy będą występować później w pięciozespołowych, a nie sześciozespołowych grupach eliminacji Euro 2020. Ponadto, co ważne, koszyki do eliminacji mistrzostw Europy będą ustalane na podstawie rankingu w Lidze Narodów, czyli wyników uzyskanych w tych rozgrywkach – tłumaczył sekretarz generalny PZPN, Maciej Sawicki.

Niżej spaść się nie da

W marcu br. ogłoszono, że turniej finałowy pierwszej edycji Ligi Narodów chcą zorganizować Polska, Portugalia i Włochy. Zwycięzca tej grupy awansuje do Final Four i automatycznie zostanie gospodarzem, co UEFA ma potwierdzić w grudniu. A co wydarzy się wówczas jeżeli drużyna grająca w i dywizji zajmie ostatnie miejsce w grupie? Wówczas spadnie do dywizji II, a jej miejsce zajmie jeden z czterech zespołów, który awansuje z niższego szczebla rozgrywkowego. Zasada spadków i awansów będzie obowiązywała zresztą w każdej z dywizji, poza dywizją IV, bo z niej niżej spaść się przecież nie da. W dywizji trzeciej znajduje się jeszcze pewno utrudnienie. Otóż spadną z niej wszystkie zespoły, które zajmą ostatnie miejsce w grupie, a następnie zostanie sporządzony ranking drużyn z trzecich miejsc i najgorszy spośród tych zespołów zostanie zdegradowany na najniższy poziom.

Ważnym aspektem nowej formuły rozgrywek jest to, że cztery zespoły z Ligi Narodów – po jednej, najlepszej z każdej dywizji – awansują do mistrzostw Europy w 2020 roku bezpośrednio. Zaplanowana na jesień pierwsza edycja LN oznacza, że tradycyjne kwalifikacje Euro 2020 rozpoczną się dopiero w marcu 2019 (terminy meczów: marzec, czerwiec, wrzesień, październik i listopad).

 

Podział na dywizję Ligi Narodów

Dywizja A

Grupa I: Niemcy, Francja, Holandia.

Grupa II: Belgia, Szwajcaria, Islandia.

Grupa III: Portugalia, Włochy, Polska.

Grupa IV: Hiszpania, Anglia, Chorwacja.

Dywizja B

Grupa I: Słowacja, Ukraina, Czechy.

Grupa II: Rosja, Szwecja, Turcja.

Grupa III: Austria, Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna.

Grupa IV: Walia, Irlandia, Dania.

Dywizja C

Grupa I: Szkocja, Albania, Izrael.

Grupa II: Węgry, Grecja, Finlandia, Estonia.

Grupa III: Słowenia, Norwegia, Bułgaria, Cypr.

Grupa IV: Rumunia, Serbia, Czarnogóra, Litwa.

Dywizja D

Grupa I: Gruzja, Łotwa, Kazachstan, Andora.

Grupa II: Białoruś, Lusemburg, Mołdawia, San Marino.

Grupa III: Azerbejdżan, Wyspy Owcze, Malta, Kosowo.

Grupa IV: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar.