Zobacz
Do góry

Liga Narodów. Polki nie zagrały nawet na 50 procent…

Polskie siatkarki przegrały czwarte spotkanie w Lidze Narodów, nieco redukując swoje szanse na awans do turnieju finałowego.

Po wysokiej porażce z Chinkami nasze zawodniczki chciały się koniecznie zrehabilitować, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że mecz z Amerykankami jest kluczowy w batalii o awans do turnieju finałowego. – Musimy zagrać na 200 procent, by wygrać z Amerykankami – twierdziła jeszcze przed pierwszym gwizdkiem Malwina Smarzek, nie przypuszczając nawet, że rywalki wyjdą na parkiet w rezerwowym składzie, a Polki nie zagrają nawet na 50 procent. Drugi garnitur USA okazał się za mocny dla naszej drużyny, która zagrała jedno ze słabszych spotkań w Lidze Narodów.

„Chytry lis” zaskoczył Polki…

Karch Kiraly, chytry lis siatkarski, postanowił zaskoczyć biało-czerwone wysyłając na boisko mocno zmieniony skład w porównaniu z wysoko przegranym spotkaniem z Turcją. Te manewr, początkowo, nie zaskoczył Polek, które w I secie bardzo często „żywiły” się prostymi błędami rywalek. Zwłaszcza w końcówce tej partii, gdy ważyły się jej losy. Dodajmy, ze i nasz trener nie mógł wystawić najsilniejszego składu. Tak jak i w meczu z Chinami za rozegranie odpowiadała nieopierzona Julia Nowicka, która potrafiła błyskotliwie wystawić piłkę, jak również zawalić proste sytuacje. Można tylko domniemywać, że gdyby w Chinach mogła grać rekonwalescentka Joanna Wołosz, bądź też Marlena Pleśnierowicz (została w kraju w związku z przygotowaniami do ślubu), na rozegraniu mielibyśmy większą jakość. – Dla Julki to jest super-sprawdzian, ona może pograć z najlepszymi zespołami na świecie. To się opłaci – stwierdził w studiu TVP Piotr Makowski, były selekcjoner naszej żeńskiej reprezentacji.

W inauguracyjnej partii oglądaliśmy indywidualny pojedynek Smarzek z Andreą Drews. Leworęczna atakująca rywalek początkowo była kłopotem dla polskiego bloku, ale im dalej tym częściej udawało się ją zatrzymywać. Punktowo ta rywalizacja atakujących w I odsłonie była korzystna dla Polki, która wygrała ją 6:5. W całym spotkaniu to jednak Amerykanka była górą zdobywając 21 punktów, przy 18 Smarzek. Nie da się ukryć, że nasza atakująca gra nieco słabiej w Azji, co ma także przełożenie na postawę całego zespołu.

Był i pozytyw

We wspomnianej I partii ważną rolę odegrała Agnieszka Kąkolewska. Nasza kapitan dwoma sprytnymi akcjami na środku siatki zdobyła decydujące dwa „oczka”.

W następnej długo prowadziły Amerykanki, ale w decydującej fazie biało-czerwone najpierw straciły 4 punkty z rzędu, by później wyjść na 22:21, po dwóch fantastycznych blokach. Niestety, w naszych szeregach wróciły stare grzechy siatkarskie i rywalki mogły się cieszyć z wygranej w drugim secie.
W trzecim i czwartym najwięcej do roboty miał… Jacek Nawrocki. Nasz szkoleniowiec cały czas musiał instruować swoje zawodniczki, które kompletnie zawodziły, szczególnie w przyjęciu. Nie radząc sobie z agresywną zagrywką Amerykanek, Polki nie były w stanie konstruować ofensywnych akcji na siatce. Ogólnie po naszej stronie panował chaos, zmiany dokonywane przez szkoleniowca nie dawały rezultatu. To nie była ta sama reprezentacja Polski znana nam z poprzednich turniejów Ligi Narodów.

W IV, jak się później okazało ostatniej partii, bardzo często podbijana była Smarzek, problemy w ataku miała także Magdalena Stysiak. Momentami biało-czerwone były bezradne, nie potrafiąc przeciwstawić się rozpędzonym Amerykankom, które napędzała skutecznymi zbiciami Drews. Polki mogły odpowiedzieć skutecznymi atakami ze skrzydeł, ale tych kompletnie nie było… Ostatnia akcja meczu to mocny atak z 6. strefy Michelle Bartsch-Hackley.

– Z tej porażki można też wyciągnąć jakiś pozytyw. Był nim z pewnością występ młodej Zuzi Góreckiej – stwierdziła Dorota Świeniewicz, nasza była reprezentantka kraju.

W czwartek gramy w Jiangmen z Turcją i to będzie spotkanie, które może zadecydować o naszym ewentualnym udziale w finałowym turnieju.

POLSKA – USA 1:3 (25:21, 23:25, 15:25, 11:25)

POLSKA: Nowicka (2), Mędrzyk (9), Kąkolewska (9), Smarzek (18), Stysiak (12), Alagierska (6), Stenzel (libero) oraz Różański, Grajber (1), Górecka, Witkowska (1).
Trener: Jacek NAWROCKI.
USA: Carlini (3), Robinson (10), Dixon (9), Drews (21), Bartsch-Hackley (17), Ogbogu (16), Lake (l).
Trener: Karch KIRALY

Sędziowali: Cedric Chung (Hongkong) i Khaled Al-Zughaibi (Arabia Saudyjska). Widzów: 1500.

Przebieg meczu
I: 9:10, 14:15, 20:18, 25:21.
II: 8:10, 15:13, 19:20, 23:25.
III: 9:10, 10:15, 12:20, 15:25.
IV: 3:10, 6:15, 10:20, 11:25.

Bohaterka – Andrea DREWS.

Komentarze

Więcej w reprezentacja Polski

 • Ten pierwszy krok

  Tylko i aż 81 minut emocji, ale wszystko zakończyło się zgodnie z planem. Prawdzie granie dopiero przed nami.

  Włodzimierz Sowiński23 sierpnia 2019
 • Śliwa: Gra o medale

  Cztery pytania do Magdaleny Śliwy, byłej rozgrywającej reprezentacji, 2-krotnej mistrzyni Europy.

  Redakcja23 sierpnia 2019
 • Maj-Erwardt: Chcę znów zapisać się w historii

  Rozmowa z Pauliną Maj-Erwardt, libero reprezentacji Polski.

  Redakcja23 sierpnia 2019
 • Biało-czerwone zagrają o spełnienie marzeń

  Mistrzostwa Europy rozgrywane w czterech europejskich miastach, w tym w Łodzi, to ostatnie wyzwanie stojące w tym sezonie reprezentacyjnym przed Polkami....

  Redakcja23 sierpnia 2019
 • Siatkówka. Bojowe nastroje

  Mam w sercu nadzieję na medal. Jeśli wszystkie dziewczyny taką nadzieję będą miały, to taki wynik jest do osiągnięcia - zapewnia...

  mic22 sierpnia 2019
 • Powiew optymizmu przed mistrzostwami Europy. Co zrobi Jacek Nawrocki?

  Polki w ostatnim sparingach przed mistrzostwami Europy dwukrotnie ograły Niemki. – Wracamy do kraju zdrowi i podbudowani wynikami – cieszył się...

  mic19 sierpnia 2019
 • Heynen: Nie mówmy o klątwie!

  Trener Vital Heynen nie boi się składać odważnych deklaracji, dlatego poszedł tropem legendarnego Huberta Jerzego Wagnera sprzed 43 lat, którego „interesowało...

  Włodzimierz Sowiński17 sierpnia 2019
 • Witajcie w Tokio!

  Po raz piąty z rzędu i dziesiąty w historii biało-czerwoni zagrają w igrzyskach olimpijskich.

  Redakcja11 sierpnia 2019
 • Francuzi zapędzeni w kozi róg!

  To było niebywałe spotkanie biało-czerwonych przeciwko Francji w drugim dniu turnieju kwalifikacji olimpijskiej w Gdańsku. Polscy siatkarze w 83 min rozprawili...

  Redakcja10 sierpnia 2019