Ligowiec. Czas pożegnań

Za nami sezon 2021/22. Jak go zapamiętamy? Na pewno ze względu na rywalizację trójki drużyn o mistrzostwo.


W ostatnich latach to ewenement, żeby tyle ekip biło się o prymat w kraju. Wygrał „Kolejorz” i stary wyga Maciej Skorża, który teraz ma po dwa tytuły mistrza Polski zdobywane z Wisłą, Legią i Lechem. To świetny wynik!

Ostatnia kolejka to czas pożegnań. W odchodzącym sezonie jest szczególnie smutno „Białej gwieździe”. Krakowski klub po raz trzeci w swojej historii zaznaje goryczy degradacji. Przeprasza Kuba Błaszczykowski, padają słowa o walce o szybki powrót do elity, ale popatrzmy na takie kluby jak Widzew, jak Ruch. Nie jest łatwo od razu wrócić na salony. W przypadku Wisły za pierwszym razem przerwa w grze w elicie w połowie lat 80. trwała trzy lata. Dekadę później były to dwa sezony. Jak będzie teraz, nie wie nikt. Jedno jest pewne, przed krakowskim klubem czas rozliczeń i zakasania rękawów, bo czas latem szybko będzie gonił, a gra na pierwszym froncie nie jest łatwa dla nikogo. Krakowianie przekonają się o tym grając z Puszczą Niepołomice czy Skrą Częstochowa.

Czas pożegnań jest także dla wielu zawodników i trenerów. Kosta Runjaić przemową po polsku pożegnał się z kibicami Pogoni, teraz ma się zająć odbudową Legii. Z portowego klubu odchodzi też po 6 latach Kamil Drygas, który w nowych rozgrywkach ma wspomóc Piasta. Z mistrza Polski odchodzi kluczowy młodzieżowiec i jedna z gwiazd ligi, Jakub Kamiński. Wychowanek Szombierek Bytom będzie teraz reprezentował VfL Wolfsburg, ale to wiedzieliśmy już zimą.

Latem czeka nas ciekawy czas. Liga wznawia rozgrywki już w połowie lipca, a za miesiąc od dziś wszyscy będą już trenowali. Sporo będzie się działo w klubach z czuba sezonu 2021/22, które muszą myśleć przede wszystkim o pucharach; sporo będzie się też działo w pozostałych ekipach, gdzie wiele rzeczy trzeba poukładać, a przede wszystkim skompletować silne kadry. Z pewnością poza zieloną murawą będzie tak ciekawie, jak było w ekstraklasie wiosną!


Fot. Damian Kosciesza / PressFocus