Lista życzeń Taylora

To szeroka kadra na wrześniowe mecze drugiego etapu eliminacji mistrzostw świata z Włochami i Chorwacją. Największym zaskoczeniem jest obecność Slaughtera. Amerykanin z polskim paszportem, choć był powoływany, ostatnio nie uczestniczył w zgrupowaniach oraz w meczach pierwszej części kwalifikacji MŚ. Koszykarz miał podobno nawet stwierdzić, że wypełnił swoje zobowiązania – gdy otrzymywał polski paszport zobowiązał się przez 3 lata występować w biało-czerwonych barwach – i nie interesuje go już gra dla Polski.

Lampe, który niedawno zdecydował, że pozostanie na trzeci sezon w Chinach, po dłuższej przerwie wrócił do kadry i wystąpił w czerwcu w kończących pierwszą fazę eliminacji spotkaniach z Litwą i Kosowem. Zabrakło w nich natomiast Zamojskiego, który chciał odpocząć, ale zapewnił, że jeśli w sierpniu otrzyma powołanie, to stawi się na zgrupowaniu. Nie zabrakło podstawowych od lat kadrowiczów, jak kapitana zespołu Adama Waczyńskiego, Łukasza Koszareka czy Przemysława Karnowskiego, który po niezbyt udanym sezonie w Hiszpanii zdecydował się wrócić do kraju i podpisał umowę z Polskim Cukrem Toruń. W szerokiej kadrze znaleźli się też m.in. Jakub Garbacz, wyróżniony za największy postęp w ostatnim sezonie ekstraklasy oraz rozgrywający Jakub Schenk czy Łukasz Kolenda, który został wybrany najlepszym graczem (MVP) lipcowego turnieju mistrzostw Europy Dywizji B drużyn do lat 20.

Dodajmy, że biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie C kwalifikacji MŚ i awansowali do kolejnej rundy, w której dodatkowo zagrają z Włochami, Holandią i Chorwacją, a w tabeli zostaną uwzględnione wszystkie wyniki eliminacji. W nowo utworzonej grupie J Polacy z 9 pkt zajmują trzecią pozycję, za Litwą – 12 i Włochami – 10, ale takim samym dorobkiem, jak oni mogą się pochwalić Holandia, Chorwacja oraz Węgry. Trzy najlepsze ekipy zakwalifikują się do przyszłorocznego turnieju w Chinach.

Drużyna trenera Taylora zmagania w grupie J rozpocznie 14 września od wyjazdowego meczu z Włochami, a 3 dni później w Ergo Arenie w Gdańsku podejmie Chorwatów. Terminy czterech pozostałych spotkań to przełom listopada i grudnia oraz luty 2019.

– Druga runda kwalifikacji będzie pełna wielkich wyzwań, ale wierzymy w to, że ta grupa zawodników może nam pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest awans do mistrzostw świata. Jesteśmy skupieni na trzonie drużyny, który budowaliśmy przez ostatnie pięć lat. Mamy dobry plan i liczę na świetne dwa tygodnie z reprezentacją Polski – powiedział po ogłoszeniu powołań amerykański szkoleniowiec, cytowany przez PZKosz.

 

Szeroka kadra Polski

Rozgrywający: Łukasz Kolenda (Trefl Sopot), Łukasz Koszarek (Stelmet Enea BC Zielona Góra), Kamil Łączyński (Anwil Włocławek), Marcel Ponitka (Arka Gdynia), Jakub Schenk (King Szczecin), AJ Slaughter (ASVEL Lyon-Villeurbanne, Francja).
Rzucający: Jakub Garbacz (Gdynia), Karol Gruszecki (Polski Cukier Toruń), Michał Michalak (Włocławek), Adam Waczyński (Unicaja Malaga, Hiszpania).
Skrzydłowi: Aaron Cel (Toruń), Tomasz Gielo (Iberostar Teneryfa, Hiszpania), Mateusz Kostrzewski (Włocławek), Damian Kulig (Istambuł BB, Turcja), Maciej Lampe (Jilin Northeast Tigers, Chiny), Mateusz Ponitka (Lokomotiw Kubań Krasnodar, Rosja), Michał Sokołowski (Zielona Góra), Mikołaj Witliński (Gdynia), Przemysław Zamojski (Zielona Góra), Jarosław Zyskowski (Włocławek).
Środkowi: Adam Hrycaniuk (Zielona Góra), Przemysław Karnowski (Toruń), Adam Łapeta (Gdynia), Jakub Wojciechowski (Happy Casa Brindisi, Włochy).