Zobacz
Do góry

Łukasz Kubot: Tylko razem z Melo

Rozmowa z Łukaszem Kubotem, jednym z najlepszych deblistów świata

Łukasz Kubot i Marcelo Melo już skończyli przygodę z rozgrywanym w Londynie turniejem ATP Finals. Wprawdzie para polsko-brazylijska w ostatnim swoim meczu pokonała duet austriacko-chorwacki – Oliver Marach i Mate Pavić – ale dało jej to tylko trzecie miejsce w grupie, równoznaczne z brakiem awansu do półfinału. Pojawiła się natomiast okazja, by dłużej porozmawiać z naszym tenisistą.

Zacznijmy od Agnieszki Radwańskiej i jej deklaracji o zakończeniu kariery. Wzbudziła ona na całym tenisowym świecie ogromne zainteresowanie, połączone ze zdumieniem i żalem, że tej klasy zawodniczka tak wcześnie żegna się z wyczynowym sportem.

Łukasz KUBOT: Chciałbym zacząć od gratulacji pod adresem Agnieszki – przede wszystkim za to, że była wspaniałą tenisistką, a dla mnie osobiście przykładem i inspiracją. Byłem dumny z jej osiągnięć, i jestem dumny, że mam szczęście znać ją osobiście. Doczekałem się nawet zaproszenia na jej ślub.

Mieliście okazję zagrać razem na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

Łukasz KUBOT: To wspaniałe wspomnienie, chociażby tylko dlatego, że znalazłem się z Agnieszką po jednej stronie siatki. Niestety, przegraliśmy już pierwsze spotkanie w olimpijskim turnieju, ale sam fakt gry z tak wspaniałą zawodniczką sam w sobie wywołuje we mnie ciepłe uczucia. Jestem pewien, że tak jak znakomicie odnajdywała się na korcie, tak i po zakończeniu wyczynowej kariery znajdzie dla siebie poczesne miejsce w polskim tenisie, i w ogóle – całym polskim sporcie. I w tym rodzaju swojej aktywności także będzie odnosić sukcesy.

Tenis w Polsce jest dla bogatych

Porozmawiajmy o występie w Londynie. Już porażki w dwóch pierwszych meczach przekreśliły pana i Marcelo Melo szanse na odegranie znaczącej roli w ATP Finals.

Łukasz KUBOT:  Nie poszło tak, jak planowaliśmy. Popełniając takie błędy, jakie nam się przydarzyły, nie sposób myśleć o pokonaniu jednych z najlepszych par na świecie. A przecież o zwycięstwach w takich meczach i takich turniejach może decydować parę zagrań, parę piłek. Trzeba wykorzystywać kluczowe momenty, a to nam się nie udało. Chcę przez to powiedzieć, jak mało dzieli porażkę od zwycięstwa i że występ na takim poziomie, jaki my z Marcelo zaprezentowaliśmy, nie daje szansy długiej gry w takim turnieju, przy takiej konkurencji. Oczywiście, wiemy, co robić, by było lepiej, a pokazaliśmy to już rok temu, kiedy tu, w Londynie, awansowaliśmy do finału.

A za rok zapewne znów chcielibyście się tu znaleźć?

Łukasz KUBOT: To taki turniej, o którym myśli się przez cały rok. Grając w przeróżnych imprezach, ten Londyn ma się niejako z tyłu głowy. W końcu trafia się do bardzo ekskluzywnego towarzystwa. Słowem – uwielbiamy tu być.

W istocie, trudno o lepsze miejsce dla tenisa.

Łukasz KUBOT: Bo to znakomicie zorganizowany turniej, odbywający się przy ogromnym zainteresowaniu publiczności. Również polskiej. Za każdym razem doświadczam wsparcia od rodaków, za co jestem bardzo wdzięczny. Szkoda, że nie zdołałem się im w tym roku odwdzięczyć za to dobrymi wynikami.

Zdrowie panu szczególnie w trakcie turnieju nie dopisywało…

Łukasz KUBOT:  Wszyscy w tej części tenisowego sezonu mają jakieś kłopoty fizyczne, wszyscy też dają sporo roboty fizjoterapeutom, więc i mnie to też dotyczy.

Jak planuje pan swoją sportową przyszłość? Jej w niej w dalszym ciągu miejsce dla współpracy z Marcelo Melo?

Łukasz KUBOT: Już podjęliśmy decyzję, że w przyszłym roku gramy razem. Ale nie była to szczególnie trudna decyzja. Dobrze nam się razem gra, wciąż rozpiera nas ambicja bycia lepszymi. Mamy świadomość, że ten mijający rok nie był w naszym przypadku równy – choć z dobrą jesienią, która zagwarantowała nam występ w Londynie – niemniej w dalszym ciągu jesteśmy jedną z najlepszych par na świecie. Wiemy, że łatwiej nam nie będzie. To już nasz trzeci wspólny rok, więc w jakimś sensie jesteśmy przez rywali rozpracowani, zarówno w odniesieniu do naszych wad, jak i zalet. Czy wytyczamy sobie jakieś szczególne cele? Nie, po prostu interesują nas kolejne występy. Zaczniemy oczywiście od Australian Open. Mamy nadzieję dobrze się tam spisać i zbudować w sobie optymizm na kolejne występy.

 

A teraz wakacje?

Łukasz KUBOT: Najwyższa na nie pora. Jeszcze nie wiem, dokąd się udam, ale wakacje zrobię sobie na pewno. Potrzebny mi będzie także czas na rehabilitację – nawet mam gotowy jej program, realizowany konsekwentnie o tej porze od kilku już lat. Rezerwuję sobie ponadto czas, by trochę pojeździć po Polsce, odwiedzić znajomych ludzi i znajome miejsca. Przez cały rok wędruję po świecie, więc tęsknię za bardziej swojskimi klimatami. Już się nie mogę doczekać.

Kazimierz Mochliński z Londynu

Komentarze

Więcej w katowicki sport

 • Przejść do historii. Witamy w piekle. Powiało optymizmem

  W poniedziałkowym numerze „Sportu” bogaty serwis informacyjny z różnych dyscyplin i ciekawa publicystyka. W sam raz dla Ciebie!

  Redakcja19 maja 2019
 • Mucha nie siada. Szorstki pean dla Pana Trenera

  Trzeba jeszcze wygrać tylko ten jeden mecz i największa niespodzianka w historii ekstraklasy w XXI wieku dokona się na naszych oczach.

  Tomasz Mucha19 maja 2019
 • Kto zagra w pucharach?

  Jeżeli w meczach drużyn z Krakowa i Białegostoku padną takie same wyniki, to w kwalifikacjach Ligi Europy wystąpi drużyna Michała Probierza.

  Jakub Kubielas19 maja 2019
 • Żuraw twierdzi, że Lech Piastowi nie odpuści

  Takie zapewnienie składa trener „Kolejorza”, Dariusz Żuraw, choć jego zespół już o nie walczy.

  PAP19 maja 2019
 • Piast Gliwice. Walczy o mistrzostwo i kontrakt

  Wielu kibiców Piasta nie wyobraża sobie tego, żeby w kolejnym sezonie w barwach ich drużyny zabrakło Gerarda Badii. – Nie wyobrażam...

  Michał Zichlarz19 maja 2019
 • Drabicki: Czekam na mistrzostwo!

  - Piast wielokrotnie w tym sezonie pokazywał, że jest dobrze przygotowany do rozgrywek i trzyma poziom – mówi Józef Drabicki, wieloletni...

  Michał Zichlarz19 maja 2019
 • W Rybniku tli się iskierka nadziei

  „Obowiązkiem” ROW-u Rybnik jest zwycięstwo w ostatnim meczu ze Zniczem Pruszków, a reszta… jest w rękach konkurencji.

  Bogdan Nather19 maja 2019
 • To będzie mecz nad meczami!

  Rok temu Piast w ostatniej kolejce był nad przepaścią. Dzisiaj jest blisko szczytu góry. To pokazuje, jaką drogę przeszedł gliwicki zespół,...

  Krzysztof Brommer19 maja 2019
 • II liga. Zostały tylko dwie niewiadome

  Zgodnie z oczekiwaniami, sezon na boiskach II ligi trzyma w napięciu do samego końca, ale w najbliższą niedzielę wszystko ostatecznie musi...

  mar19 maja 2019