Marzenia o awansie

Drużyna Luton Town po raz ostatni na poziomie angielskiej ekstraklasy występowała w sezonie 1991/92. Spadła wówczas z elity, a przypomnijmy, że był to ostatni sezon przed utworzeniem Premier League.


Drużyna z miasta położonego ok. 50 km na północ od Londynu tułała się następnie po niższych ligach. Na przełomie dwóch pierwszych dekad XXI wieku, po zaliczeniu trzech z rzędu spadków, zespół grał nawet na… piątym poziomie rozgrywkowym, ale ostatnie lata były dla drużyny bardziej udane. W zakończonym sezonie zasadniczym League Championship drużyna zajęła najlepsza od wieli lat, 3. miejsce. Do bezpośredniego awansu do Premier League sporo zabrakło, bo aż 11 punktów, ale do rywalizacji barażowej zespół przystąpił w roli faworytem.

Pierwsze starcie o finał – przeciwko Sunderlandowi – drużyna Roba Edwardsa jednak przegrała. 1:2 na wyjeździe z Sunderlandem. Dziś rozegrany zostanie rewanż na Kenilworth Road. To najmniejszy obiekt na zapleczu angielskiej ekstraklasy. Stadion niezwykle kameralny, na którym drużyna czuje się bardzo dobrze. – Uważam, że mimo porażki w pierwszym spotkaniu, oba zespoły mają równe szanse na awans do finału – powiedział przed rewanżem szkoleniowiec „The Hatters”, czyli… „Kapeluszników”. Luton Town ma jeden z najbardziej charakterystycznych herbów w całej piłkarskiej Anglii, na którym widnieje właśnie kapelusz.

W drugim półfinale mierzą się Middlesbrough i Coventry City, a w pierwszym meczu padł bezbramkowy remis. Pierwszy z wymienionych zespołów grał w Premier League nie tak dawno, bo w sezonie 2016/17. Kibice „The Sky Blues” na występy w elicie czekają zdecydowanie dłużej, bo aż 22 lata. Triumfatorzy półfinałowych rywalizacji w meczu o prawo występów w Premier League zmierzą się 27 maja na stadionie Wembley. Przypomnijmy, że już wcześniej awans do angielskiej ekstraklasy zapewniły sobie zespoły Burnley i Sheffield United.


Półfinały baraży o Premier League

Wtorek, 16 maja, godz. 21.00

Luton – Sunderland

Pierwszy mecz 1:2.

Środa, 17 maja, godz. 21.00

Middlesbrough – Coventry City

Pierwszy mecz: 0:0.


Na zdjęciu: Piłkarze Luton Town przed szansą na awans do Premier League.

Fot. Focus Images/MB Media/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.