Mały jubileusz „geniusza”

W turnieju o mistrzostwo globu oba zespoły mierzyły się do tej pory tylko raz. Miało to miejsce dwie dekady temu, podczas Coupe de Monde ’98. Meksyk wygrał wówczas 3:1. Jeśli tym razem górą znów okażą się Latynosi, dla drużyny azjatyckiej będzie to oznaczało najprawdopodobniej pożegnanie z mundialem.

– Meksykanie będą bardzo trudnym przeciwnikiem, są bardzo szybcy – zdaje sobie sprawę z klasy rywala opiekun Koreańczyków, Shin Tae-yong. – Przeanalizowaliśmy mecz ze Szwecją (porażka 0:1 – przyp. red.) i wiemy, jakie błędy popełniliśmy. Zemściła się na nas zbytnia koncentracja na tym, aby przede wszystkim bramki nie stracić. Teraz będziemy prowadzili znacznie bardziej ofensywną grę.

Ofensywna taktyka ze znakomicie kontratakującym przeciwnikiem to ogromne ryzyko. Przekonali się o tym broniący tytułu Niemcy, którzy w pierwszej turze grupowych potyczek polegli w starciu z Meksykiem 0:1. – Zaczęliśmy te mistrzostwa najlepiej jak tylko się dało, ale to dopiero początek drogi – mówi kolumbijski selekcjoner meksykańskiej armady, Juan Carlos Osorio. – Mecz z Koreą będzie zupełnie inny. Musimy się skoncentrować i zrobić kolejny krok we właściwym kierunku.

Osorio poprowadzi dzisiaj drużynę narodową po raz 50. – Choć wszystko robi trochę inaczej niż inni, to bez wątpienia jest geniuszem – komplementuje szefa kadry defensor Miguel Layun. – Mam nadzieję, że w końcu doczeka się uznania, na jakie zasługuje.

Na uznanie trzeba jednak zasłużyć. Meksykanie wrócą do kraju z podniesioną głową, jeśli w rosyjskiej imprezie dotrą przynajmniej do fazy ćwierćfinałowej. Od 1994 roku zawsze wychodzą z grupy, ale nie są w stanie przebrnąć 1/8 finału. Koreańczykom ta sztuka udała się w 2002 roku, gdy zagrali nawet w meczu o brąz. Ale tym razem gospodarzami nie są…

 

Grupa F

ROSTÓW NAD DONEM – SOBOTA, 23.06., GODZ. 17.00

KOREA PŁD. – MEKSYK
sędzia – Milorad Mażić (Serbia).

KOREA PŁD. (1-4-3-3)
23 Cho H.-W. – 2 Lee Y., 19 Kim Y.-G., 20 Jang H.-S., 6 Park J.-H. – 13 Koo J.-Ch., 16 Ki S.-Y., 17 Lee J.-S. – 11 Hwang H.-Chh., 9 Kim S.-U., 7 Son H.-M.

MEKSYK (1-4-5-1)
13 Ochoa – 2 Ayala, 3 Salcedo, 15 Moreno, 7 Layun – 22 Lozano, 16 Herrera, 18 Guardado, 23 Gallardo, 11 Vela – 14 J. Hernandez.