Piłka ręczna. Szok w Szczecinie: Pogoń do likwidacji!

Jeśli w najbliższych dniach sytuacja się nie zmieni, z dniem 1 lipca zlikwidowane zostanie Stowarzyszenie Piłki Ręcznej, a z mapy krajowej piłki ręcznej zniknie finalista ostatnich edycji Challenge Cup oraz Pucharu Polski.

„Odchodzę z klubu, który był i jest całkowicie wypłacalny. Nie mamy żadnych zaległości finansowych. Stworzona w ostatnich latach marka SPR oraz bezpieczne zaplecze finansowe umożliwiają ewentualnym następcom dalszy rozwój klubu zgodnie z wymaganiami profesjonalnej ligi zawodowej” – poinformował Mańkowski. W ciągu ostatnich kilku tygodni miał czynić starania o pozyskanie firmy lub grupy firm, które zajęłyby jego miejsce w SPR Pogoń, zabiegi te jednak nie przyniosły skutku…

Powstały w 1949 roku klub w latach 80. i 90. trzykrotnie był mistrzem kraju. W 2011 roku po latach przerwy Pogoń wróciła do superligi. W ciągu ośmiu sezonów dwukrotnie była wicemistrzem Polski, a raz wywalczyła brązowy medal. Po zakończeniu ostatnich rozgrywek (5. miejsce) pożegnano się ze sztabem kierowanym przez Chorwata Nevena Hrupca, ale prowadzono rozmowy z Tomaszem Strząbałą, trenerem 4. drużyny męskiej superligi MMTS Kwidzyn. Nic nie wskazywało na zagrożenie istnienia.

Skąd wolta Mańkowskiego? To jego firmy z Grupy Net Marine w głównej mierze finansowały działalność klubu. Jednak pod koniec ub.r. kupił jedną ze szczecińskich stoczni i teraz – jak informuje – musi się skupić na sprawach zawodowych.

Z końcem czerwca wszystkie zawodniczki Pogoni będą miały wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. Mańkowski był jednym z głównych orędowników powołania ligi zawodowej, do której akces zgłosiło (łącznie z Pogonią) 10 klubów (wycofały się KPR Jelenia Góra i UKS PCM Kościerzyna)…

To już trzeci klub żeńskiej superligi, który ogłosił upadłość w ciągu ostatniego roku: latem 2018 rozwiązano AZS Łączpol AWFiS Gdańsk, a w listopadzie z rozgrywek wycofała się Arka (GTPR/Vistal) Gdynia.

(t, PAP)

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze