Marchewka i kij dla Zagara

Od razu po meczu z mistrzami Polski szkoleniowiec zadeklarował, że nie ma mowy o odsunięciu Zagara ze składu, chociaż akurat częstochowianie mieliby kim go zastąpić. Mają bowiem w odwodzie 26-letniego Andrieja Kudriaszowa, o którego wypożyczenie pytają sternika forBet Włókniarza, Michała Świącika wszystkie czołowe kluby Nice 1. LŻ (częstochowianie chcą ok. 100 tysięcy złotych rekompensaty za sprzęt, który kupili Rosjaninowi). – Jeśli Włókniarz marzy o play offach, to potrzebuje mocnego Mateja Zagara – krótko uciął temat zmian w składzie Cieślak.
W poprzednim tygodniu zaś spędził, razem ze Słoweńcem, sporo godzin na torze przy ul. Olsztyńskiej. Klub postanowił bowiem pomóc swemu asowi i podstawił mu do przetestowania silniki Flemminga Graversena, zamiast słabiutkich w tych roku jednostek napędowych Petera Johnsa. Efekt był widoczny już w sobotnim Grand Prix Polski w Warszawie, bo Zagar po „przesiadce” okazał się bardzo skuteczny i dotarł aż do półfinału. Czy przełamie się też w lidze?

Punktować będzie mu się z pewnością trudniej niż zwykle, bo Cieślak jednak wyciągnął konsekwencje za ostatnie marne występy Słoweńca i przesunął go z najwygodniejszej dla seniora pozycji prowadzącego parę z młodzieżowcem, na jedynie doparowego w duecie z Adrianem Miedzińskim.

Z młodzieżowcami pojedzie za to Fredrik Lindgren i jest to bardzo dobra zmiana. Szwed jest najpewniejszym punktem częstochowian, nie zawodzi na żadnym torze, a z częstochowskich juniorów jedynie Michał Gruchalski daje nadzieję na jakieś punkty.

W Gorzowie o sukces drużynie forBet Włókniarze będzie bardzo trudno. Stal jest wprawdzie poważnie osłabiona, gdyż do lipca będzie musiała sobie radzić bez leczącego złamanie kostki Martina Vaculika. Wciąż ma jednak kim postraszyć, a na dodatek rozwiązała swój problem z młodzieżowcami, bo do składu wraca, po wyleczeniu kontuzji barku, drużynowy mistrz świata juniorów Rafał Karczmarz.

Atutem gospodarzy będzie trudny, przyczepny tor. Wśród gości świetnie on pasuje co prawda Lindgrenowi i Zagarowi (jeździł w Stali przez aż 7 sezonów), ale kompletnie nie radzi sobie na nim Leon Madsen. Duńczyk uwielbia startować na suchych, twardych nawierzchniach, a nie na przyczepnych. W środowisku żartuje się, że wystarczy mu „napluć pod koło” i nie jedzie. Do Gorzowa ze swoimi drużynami ligowymi przyjeżdżał w karierze trzykrotnie i nigdy nie zdobył więcej niż 5 punktów.

Kapitan forBet Włókniarza postanowił się jednak nie stresować i ostatnie dni przed meczem spędził w Dubaju, gdzie wypoczynek przeplatał jedynie zajęciami na siłowni. – Leon to klasa sama w sobie. Na pewno wie co robi – zapewnił były prezes Włókniarza Marian Maślanka. – Dobrze, że jedna z „dzikich kart” na finały mistrzostw Europy trafiła do niego. Jest naprawdę w stanie sporo namieszać w tym cyklu – dodał obecnie jeden z bardziej cenionych żużlowych ekspertów.

Poza Madsenem zaproszenie do SEC, którego ostatni turniej odbędzie się 15 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie otrzymał również Jarosław Hampel. Trzy pozostałe nominacje One Sport przedstawi w najbliższych dniach, ale według naszych informacji dostaną je: Piotr Pawlicki, Antonio Lindbäck i Kai Huckenbeck. Tym samym w stawce finałów indywidualnych mistrzostw Europy będziemy mieli w tym roku trzech Polaków. W zeszłym sezonie bowiem utrzymał się w cyklu Krzysztof Kasprzak, a eliminacji nie przebrnął żaden z biało-czerwonych.

Program 6. kolejki PGE Ekstraligi

Piątek, 18 maja
Get Well Toruń – Fogo Unia Leszno (godz. 19:30, transmisja nSport+)
GET WELL: 9. Doyle, 10. Przedpełski, 11. C. Holder, 12. Iversen, 13. Holta, 14. Kościelski, 15. Kaczmarek, 16. J. Holder. Menadżer Jacek Frątczak.
FOGO UNIA: 1. Hampel, 2. Kołodziej, 3. Pi. Pawlicki, 4. Kurtz, 5. Sajfutdinow, 6. Kubera, 7. Smektała, 8. Szlauderbach. Trener Piotr Baron.
Sędziuje: Remigiusz Substyk (Solec Kujawski).

Niedziela, 20 maja
Betard Sparta Wrocław – Falubaz Zielona Góra (godz. 16:00, transmisja nSport+)
BETARD SPARTA: 9. Woffinden, 10. Dróżdż, 11. Janowski, 12. Milik, 13. Fricke, 14. Wojdyło, 15. Drabik, 16. Czugunow. Trener Rafał Dobrucki.
FALUBAZ: 1. Zengota, 2. Thorssell, 3. Jepsen Jensen, 4. Protasiewicz, 5. Dudek, 6. Niedźwiedź, 7. Zgardziński, 8. Tonder. Trener Adam Skórnicki.
Sędziuje: Paweł Słupski (Lublin).

Grupa Azoty Unia Tarnów – MrGarden GKM Grudziądz (godz. 16:00)
UNIA: 9. Pedersen, 10. Mroczka, 11. Jamróg, 12. Kildemand, 13. Bjerre, 14. Knapik, 15. Rolnicki, 16. Kułakow. Trener Paweł Baran.
GKM: 1. Prz. Pawlicki, 2. Huckenbeck, 3. Buczkowski, 4. Lindbäck, 5. A. Łaguta, 6. Wieczorek, 7. Wawrzyniak, 8. Pieszczek. Trener Robert Kempiński.
Sędziuje: Michał Sasień (Gdańsk).

Cash Broker Stal Gorzów – forBet Włókniarz Częstochowa (godz. 20:00, transmisja nSport+)
STAL: 9. Kasprzak, 10. Walasek, 11. Woźniak, 12. Sundström, 13. Zmarzlik, 14. Szczotka, 15. Karczmarz, 16. Hjelmland. Trener Stanisław Chomski.
WŁÓKNIARZ: 1. Madsen, 2. Musielak, 3. Miedziński, 4. Zagar, 5. Lindgren, 6. Gruchalski, 7. Świącik, 8. Lyager. Trener Marek Cieślak.
Sędziuje: Remigiusz Substyk (Solec Kujawski).