Prezydenci chcą sprawiedliwości

Marcin Krupa, Arkadiusz Wiśniewski i Arkadiusz Chęciński domagają się, by – wzorem Chorzowa i Częstochowy – budowa obiektów sportowych w Katowicach, Opolu i Sosnowcu też została dofinansowana przez rząd.


Prezydenci Katowic, Sosnowca i Opola domagają się, by – wzorem tego, co wydarzyło się wokół stadionów w Chorzowie i Częstochowie – rząd zadeklarował również wsparcie dla inwestycji sportowych w ich miastach. Marcin Krupa, Arkadiusz Chęciński i Arkadiusz Wiśniewski zabrali wczoraj głos przy autostradzie i ulicy Bocheńskiego, na placu budowy stadionu i hali, która służyć będzie GieKSie.

Traktujmy równo

Premier Mateusz Morawiecki i minister Kamil Bortniczuk ogłosili w ostatnich tygodniach 50-procentowe – ale nie wyższe niż 100 mln zł – dofinansowanie budowy stadionu Ruchu oraz 40 mln zł na modernizację obiektu Rakowa.

– Z bardzo dużym entuzjazmem przyjęliśmy informację, że szczebel rządowy, pan premier, pisze się na chęć pomocy przy realizacji tego typu obiektów. Jest przygotowany pod to specjalny program, dofinansowanie ma trafić do Ruchu Chorzów, Rakowa Częstochowa. Cieszymy się i popieramy tego typu działania. Musimy wskazać że bardzo istotne jest, by traktować wszystkie samorządy równo i sprawiedliwie. Bardzo liczymy, że nasze inwestycje również uzyskają dofinansowanie z rządowego szczebla. To niemały wydatek z naszych budżetów miejskich. Dlatego liczymy na pomoc ze strony rządowej i to, że podobne środki, w wysokości 50 procent kosztów inwestycji, trafią do naszych miast – oznajmiał Marcin Krupa.

Pozytywny głos

W Katowicach od jesieni 2021 roku trwa budowa kompleksu sportowego składającego się z 15-tysięcznego stadionu, 3-tysięcznej hali oraz boisk treningowych. Prezydent Krupa przypomniał, że koszt tej inwestycji – a mowa tylko o jej I etapie, ten drugi obejmować będzie kolejne boiska i infrastrukturę towarzyszącą – to 269 mln zł. Sosnowiec już zbudował Zagłębiowski Park Sportowy, z halą, lodowiskiem i stadionem, który pochłonął blisko 150 mln zł. Opole – jak Katowice – też dopiero się buduje. Jego 11-tysięcznik warty jest około 200 mln zł i również – jak w Katowicach – ma być oddany w 2025 roku.


Czytaj więcej o Fortuna 1 lidze:


– Wsparcie dla obiektów w Chorzowie i Częstochowie to bardzo pozytywny głos ze strony rządu. Mamy nadzieję, że za chwilę stanie się też udziałem naszych mieszkańców, naszych kibiców. W Opolu powstaje Stadion Opolski, największy tego typu obiekt w województwie. Będzie służył drużynom z całego regionu, juniorskim, seniorskim, żeńskim oraz adresowany do naszej Odry Opole, która dziś walczy w pierwszej lidze, ale ma za sobą ponad 20 sezonów w ekstraklasie. Dlatego domaganie się równego traktowania ze strony rządu jest absolutnie uzasadnione – ze względu na to, co się działo i jakiej rangi będzie to obiekt, komu będzie służył, całemu regionowi. Koszt inwestycji to około 200 mln zł, przebiega dobrze. Jednak wsparcie, docenienie ze strony rządu, byłoby ciepło odebrane przez mieszkańców całego regionu – mówił Arkadiusz Wiśniewski z Opola.

Zaproszenie dla premiera

Arkadiusz Chęciński z Sosnowca o piłce nożnej nie mówił. Skupił się na dwóch innych składowych Zagłębiowskiego Parku Sportowego, czyli hali i zwłaszcza lodowisku. Przypomniał, że miasto od dawna stara się na dofinansowanie, przystępowało do ministerialnych, rządowych konkursów, ale bez powodzenia.

– Dobrze wiemy, co wydarzyło się zaledwie tydzień temu, czyli awans polskiej reprezentacji hokejowej do elity. Należy zastanowić się nad rozwojem hokeja, dalszą jego promocją. Ten sukces nie może być jednorazowy. Dziś reprezentacja jest w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale zupełnie inaczej wygląda sytuacja w rozgrywkach młodzieżowych. Dlatego złożyliśmy wniosek do ministerstwa sportu na halę i lodowisko. Liczymy, że zgodnie z tym, co widzimy, nasze obiekty też doczekają się dofinansowania przez premiera. Albo chociaż informacji, dlaczego go nie otrzymaliśmy.

Apelujemy, by zasady przyznawania środków były transparentne i równe. By każdy, kto buduje obiekty, dla całych społeczności, miast, miasteczek, wsi, mógł liczyć na to, że dostanie dofinansowanie – podkreślał Chęciński. Zaprosił jednocześnie premiera Morawieckiego do Sosnowca na 26 maja i siatkarski mecz Polska – Niemcy oraz czerwcowe otwarcie lodowiska.

– Niech pan premier przyjedzie, ocenił, co zostało wmieście zrealizowane siłami naszych mieszkańców i docenił. Jeśli w Polsce ma być równo, transparentnie, przejrzyście i demokratycznie, to jestem spokojny, że dofinansowanie trafi do naszych miast. Dziękujemy za to, co pan premier zrobił blisko nas, w Chorzowie i Częstochowie. Panie premierze, nie zapominajmy o innych miejscach na terenie naszego kraju. Wszyscy mieszkańcy płacą podatki, wszyscy są równi. Dlatego liczymy, że taki równy program dla wszystkich zostanie zrealizowany w naszych miastach – zwracał się do premiera prezydent Sosnowca.


Na zdjęciu: Prezydenci Chęciński, Krupa i Wiśniewski z wizualizacjami obiektów sportowych, które ich zdaniem zasługują na dofinansowanie z rządu…
Fot. facebook.com/arkadiuszchecinskipl


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.