Marcin Lewandowski ze złotem w biegu na 1500 m. Srebro Sofii Ennaoui

Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) w finale uzyskał czas 3.42,85 i po długim finiszu wyprzedził wyraźnie 13 lat młodszego Jakoba Ingebrigtsena – 3.43,23. Tylko z Norwegiem, który w sobotę triumfował w biegu na 3000 m, przegrał w ubiegłorocznej imprezie tej rangi na stadionie.

Trzeci był Hiszpan Jesus Gomez – 3.44,39.

To piąty polski medal w Glasgow. Wcześniej również złote zdobyli kulomiot Michał Haratyk, Ewa Swoboda w sprincie na 60 m oraz Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce, w której to konkurencji drugi był Piotr Lisek.

***

Sofia Ennaoui została w Glasgow halową wicemistrzynią Europy w biegu na 1500 m. W finale uzyskała czas 4.09,30. Zwyciężyła Brytyjka Laura Muir – 4.05,92, a trzecia była Irlandka Ciara Mageean – 4.09,43.

23-letnia Ennaoui, zawodniczka AZS UMCS Lublin, w poprzednich HME w Belgradzie dwa lata temu zdobyła brązowy medal. Z kolei przed rokiem na stadionie wywalczyła w Berlinie srebro. W obu przypadkach zwyciężyła dwa lata starsza Muir.

***

Polska sztafeta 4×400 m mężczyzn zajęła czwarte miejsce w lekkoatletycznych halowych mistrzostwach Europy w Glasgow. Zwyciężyli Belgowie, przed Hiszpanami i Francuzami.

Biało-czerwoni pobiegli w eksperymentalnym składzie: Dariusz Kowaluk, Rafał Omelko, Tymoteusz Zimny i Dariusz Czykier, który specjalizuje się w biegu sprinterskim przez płotki.

Przed przyjazdem do Szkocji kontuzja wyeliminowała Jakuba Krzewinę, a już w trakcie HME urazu nabawił się Karol Zalewski. Ze składu, który przed rokiem triumfował w halowych mistrzostwach świata i ustanowił rekord globu, zabrakło też Łukasza Krawczuka. Ponownie wystąpił tylko Omelko.

Polacy uzyskali czas 3.08,40. Rezultat Belgów to 3.06,27, którzy na finiszu okazali się minimalnie lepsi od ustanawiających rekord kraju Hiszpanów – 3.06,32