Me Wakeboard – Sosnowiec 2019 – wysoko zawieszona poprzeczka

Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Wakeskacie 2018 – wysoko zawieszona poprzeczka w „Wake Zone Stawiki”.

 

W zgodniej opinii zawodników, sędziów i kibiców, debiut „Wake Zone Stawiki”, jako gospodarza krajowej imprezy mistrzowskiej, wypadł znakomicie. Wiele osób od lat związanych z polskim wakeboardem i wakeskatem, które na co dzień reprezentują inne kluby i ośrodki w naszym kraju, mówiło szczerze – to były „NAJ” mistrzostwa Polski w historii tych dyscyplin. My z tymi opiniami bezwzględnie się zgadzamy.

Polski wakeboard i wakeskate mają się coraz lepiej. Jak grzyby po deszczu wyrastają w naszym kraju piękne i funkcjonalne ośrodki, gdzie niemal każdy chętny może spróbować swoich sił na jednej desce i… połknąć bakcyla. Wierzcie mi, że o to nie jest trudno, bo czas spędzany nad wodą z ludźmi, którzy sami o sobie często mówią, że „mają taką zajawkę”, jest czystą przyjemnością. Co ważne, wyciągów umożliwiających uprawianie wake’a jest już w naszym kraju około stu. Przy tych obiektach coraz prężniej działają też kluby sportowe zajmujące się szkoleniem, a to przekłada się na coraz wyższy poziom sportowy. Mówiąc krótko, Europa Zachodnia już nam pod tym względem na pewno nie ucieka. Wręcz przeciwnie, gonimy ją i to w bardzo przyzwoitym tempie.

Wake Zone Stawiki

Przykładem pozytywnych ludzi i pozytywnej (wspomnianej wcześniej) „wake zajawki” jest grupa miłośników sportów wodnych, która stworzyła sosnowiecki „Wake Zone Stawiki”. Kompleks został otwarty w 2014 roku, jego infrastruktura ciągle się rozrasta, a obecnie to jedno z najnowocześniejszych takich miejsc w Polsce i Europie. Ośrodek to nie tylko pięciosłupowy wyciąg FSC 5.0 Rixen o długości 750 m oraz dwusłupowy wyciąg szkoleniowy 2.0 Sesitec o długości 200 m, ale również Aquator – największy w Polsce wodny tor przeszkód. Doskonałym uzupełnieniem wakeparku jest całoroczny beach bar położony tuż przy plaży – „Przystań na Stawikach”.

Właściciele ośrodka zadbali o komfort użytkowników wyposażając go w wypożyczalnię, sklep ze sprzętem i odzieżą, serwis, zaplecze sanitarne wraz z przebieralniami. W sezonie odbywają się tu imprezy cykliczne m.in. nocna jazda, impreza przebierana, czy eventy tylko dla pań. Podczas wakacji, dla dzieci i młodzieży organizowane są półkolonie. Każdy użytkownik wakeparku jest szkolony przez instruktorów „Wake Zone Stawiki”. W ramach działalności wygospodarowano godziny dla początkujących (gdzie wyciąg zwalnia tempo) oraz na treningi dla klubów. Znając osoby tworzące to miejsce, powstanie Klubu Sportowego Wake Zone Stawiki, było wręcz naturalnym kierunkiem rozwoju i bardzo przemyślaną decyzją. W końcu możliwość trenowania pod okiem reprezentantów Polski, wielokrotnych medalistów MŚ i ME, ma swoją ogromną wartość dla dzieciaków i ich rodziców.

Patrząc na ten aspekt z inne strony myślę, że każdy sportowy mistrz na pewnym etapie swojej kariery chce wychować kolejne pokolenie sportowców z krwi i kości. Tak dzieje się w Stawikach. Ten obszerny „wstępniak” należał się temu miejscu i jego twórcom, a teraz czas na liczby, fakty i ciekawostki z IX Mistrzostw Polski w Wakeboarzie i Wakeskacie, które zostały rozegrane w ostatni weekend lipca 2018 roku:

– Łącznie w zawodach w wystartowało aż 82 riderów i riderek a, na starty w dwóch kategoriach zdecydowało się aż 20 z nich! To REKORD w historii Mistrzostw Polski na dużym wyciągu.

– Pierwszy raz w historii Mistrzostw Polski toczyła się rywalizacja w kategorii SitWake (z j. angielskiego: seated). Wystartowało 5 zawodników zrzeszonych w klubie Avalon Extreme.

– Jeszcze nigdy w historii Mistrzostw Polski riderzy i riderki nie mieli do dyspozycji aż tylu elementów wakepardku – było ich 16! To kolejny REKORD!

– Pierwszy raz w historii zawodnicy i zawodniczki mogli podczas MP skorzystać z unikatowej przeszkody, 32-metrowego basenu (z j. angielskiego: pool). Przy okazji rozegrano też na nim dodatkowy, bardzo ciekawy i widowiskowy konkurs „Pool Best Trick”.

Dawid Kazek i Bartosz Pieczonka z KS Wake Zone Stawiki to też swego rodzaju rekordziści. W jeden weekend dokonali fantastycznej rzeczy – wystartowali w Sosnowcu w Mistrzostwach Polski w wakeboardzie oraz w rozgrywanych kilkanaście kilometrów dalej, bo w Jaworznie Mistrzostwach Polski w jeździe figurowej na nartach wodnych za motorówką. UWAGA – z Jaworzna Dawid przywiózł złoty medal, a Bartosz brązowy (oba w najbardziej prestiżowej kat. OPEN). Brawo Panowie!!!

Wake Zone Stawiki

– Do historii polskiego wake’a przejdzie też Kuba Kado w klubu Margo9. Wygląda na to, że to pierwszy zawodnik, który wystartował w krajowym czempionacie bez pianki!!! To zrozumiałe, bo temperatura zarówno wody jak i powietrza utrzymywała się w okolicach 30 stopni Celsjusza.

Patryk Łojek (12 lat) to najmłodszy w historii Mistrzostw Polski rider, który walczył w kategorii Open Wakeboard i to bardzo udanie. Zawodnik klubu Acroboard Łomianki zajął 5 miejsce.

Tak było podczas MP w
wakeboardzie w 2018 roku – teraz w Wake Zone Stawiki przyszedł czas
na MEiA!

 

Medaliści IX Mistrzostw Polski w Wakeboardzie i Wakeskacie za wyciągiem

Wakeboard U 11 (chłopcy)
1. Łojek Patryk – KS Acroboard Łomianki
2. Kobylański Tadeusz – Kartel Wieliczka
3. Sieroń Wiktor Dominik – KS Wake Zone Stawiki

Wakeboard U 11 (dziewczynki)
1. Szymańska Olga – KS Acroboard Łomianki
2. Jaromin Marta – KS Wake Zone Stawiki
3. Izban Sonia – Margo9 Margonin

Wakeboard U 15 (chłopcy)
1. Kado Jakub – Margo9 Margonin
2. Gwiazda Klaudiusz – KS Floating
3. Szymański Igor – KS Acroboard Łomianki

Wakeboard U 15 (dziewczęta)
1. Andrzejczak Martyna – Margo9 Margonin
2. Kamińska Jagoda – KS Acroboard Łomianki
3. Łupij Julia – KS Acroboard Łomianki

Wakeboard U 19 (chłopcy)
1. Radziejewski Karol – KS Acroboard Łomianki
2. Dąbrowski Kuba – Kabel Szczecinek
3. Dittrich Maice – Adrenalina Warszawa

Wakeboard U 19 (dziewczęta)
1. Radziejewska Karolina – KS Acroboard Łomianki
2. Kado Agnieszka – Margo9 Margonin
2. Śmietana Maja – KS Acroboard Łomianki

Wakeboard +30 (mężczyźni)
1. Wojciechowski Marcin – KS Wake Zone Stawiki
2. Maćkowski Marcin – Kartel Wieliczka
3. Kuśnierz Marcin – Kartel Wieliczka

Wakeboard + 30 (kobiety)
1. Tomkowicz Aleksandra – KS Acroboard Łomianki
2. Eliasz Eliza – KS Floating
3. Przewdzięk Monika – KNW Jaworzno

Wakeboard +40 (mężczyźni)
1. Lasoń Krzysztof – Kartel Wieliczka
2. Bohosiewicz Grzegorz – Margo9 Margonin
2. Balas Artur – KS Manta Lublin

Wakeboard + 40 (kobiety)
1. Niemiec-Satoła Iwona – Kartel Wieliczka
2. Wengrzyńska Julia – KS Acroboard Łomianki
3. Adamczyk Justyna – Slalom Warszawa

Wakeboard Open (mężczyźni)
1. Czerniec Filip – KS Manta Lublin
2. Gaworski Mateusz – SKNWiW Szczecinek
3. Balas Dawid – KS Manta Lublin

Wakeboard Open (kobiety)
1. Keller Sandra – KS Floating
2. Andrzejczak Martyna – Margo9 Margonin
3. Kamińska Jagoda – KS Acroboard Łomianki

Wakeskate U 19 (dziewczęta)
1. Andrzejczak Martyna – Margo9 Margonin
2. Formińska Katarzyna – KS Wake Zone Stawiki
3. Adwent Małgorzata – KS Wake Zone Stwiki

Wakeskate Open (mężczyźni)
1. Drosik Przemysław – Margo9 Margonin
2. Teperek Adam – KS Acroboard Łomianki
3. Cegielski Jakub – RSSW Radom

Wakeskate Open (kobiety)
1. Kobylańska Agnieszka – Kartel Wieliczka
2. Keller Sandra – KS Floating
3. Wilanowska Agata – KS Wake Zone Sosnowiec

Sitwake Open (mężczyźni)
1. Sikorski Igor – Avalon Extreme
2. Szymon Klimza – Avalon Extreme
3. Stern Krzysztof – Avalon Extreme

Czas na powrót do Wake Zone Stawiki na Mistrzostwa Europy i Afryki w kategorii Open. Zawody odbędą się

dniach 25-27 lipca.

 

Relacja Adriana Skubisa. Zdjęcia Simona Supin

Bieżące informacje o sportach wodnych TUTAJ