Mecz to powiew normalności

Niepełnosprawni nie znaczy niepełnoprawni. W Sosnowcu o niepełnosprawnych kibiców troszczy się Stowarzyszeniu Kibiców Niepełnosprawnych SKN ZS 1906.


Kibice piłkarscy dzielą się na kilka grup. Są „ultrasi” i „pikniki”. Są też kibice wyjątkowi, którzy mimo przeciwności losu pokonują bariery i przeszkody, aby dostać się na stadion, na którym swoje mecze rozgrywa ukochana drużyna. W Sosnowcu tacy kibice Zagłębia mogą liczyć na wsparcie.

Wszystko dzięki Stowarzyszeniu Kibiców Niepełnosprawnych SKN ZS 1906, które powstało pod koniec 2018 roku. Inicjatorem powstania stowarzyszenia był Grzegorz Żmuda, kibic Zagłębia, który w wypadku w kopalni stracił część stopy. Dziś jest prezesem Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych Zagłębia Sosnowiec.

– Od początku przyświecała mi idea, aby aktywizować osoby niepełnosprawne, pomóc im w dostaniu się na mecz, załatwić odpowiednie miejsce parkingowe dla osoby na wózku inwalidzkim. Wiele takich osób było zamkniętych w domach, bez nadziei na to, że mogą stać się pełnoprawnymi kibicami – tłumaczy Grzegorz Żmuda.

– Wiedziałem, że takie stowarzyszenia funkcjonują w innych miastach. O pomoc zwróciłem się do Pawła Parusa z Wrocławia, który pomógł mi opracować statut stowarzyszenia, pomoc zyskałem także z Warszawy od Bartosza Pawlisińskiego z KKN Legia. Bo w tym środowisku kibiców nie ma żadnych sporów, liczy się wzajemny szacunek.

Wyjście na mecz, wyjazd do innego miasta to dla niepełnosprawnych powiem normalności. W grupie zawsze raźniej, stąd powstał pomysł powołania takiego stowarzyszenia w Sosnowcu. Wiele osób chciałoby pójść na mecz, ale odpuszczały, nie chciały się o nic prosić.

Jak dodaje, współpraca z klubem Zagłębie Sosnowiec od początku powołania do życia stowarzyszenia kibiców niepełnosprawnych układa się wzorowo. – Klub bardzo nam pomaga. Otrzymujemy darmowe bilety, mamy miejsca parkingowe.


Czytaj jeszcze: Wygrany przegranego sezonu

Wspiera nas także prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który zapowiedział, że po wybudowaniu nowego stadionu znajdzie się dla nas miejsce na siedzibę z prawdziwego zdarzenia. Obecnie finansujemy się ze składek własnych, otrzymujemy także darowizny, m.in.: od górniczej „Solidarności”, czy też sosnowieckich radnych. Będziemy się także ubiegać m.in.: o dofinansowanie w ramach grantów z urzędu miasta. Naszym marzeniem przed nowym sezonem jest wyposażenie naszych członków w stroje z emblematami stowarzyszenia.

W przyszłym roku wystąpimy o status organizacji pożytku publicznego. Mimo, że nie jesteśmy bogaci, potrafimy się też dzielić. Ostatnio wsparliśmy charytatywną akcję Zagłębie kontra COVID 19, którego celem była zbiórka pieniędzy dla służby zdrowia – mówi w rozmowie ze „Sportem” Grzegorz Żmuda.

Prezes stowarzyszenia przyznaje, że próbuje nakłaniać osoby niepełnosprawne do przystąpienia do stowarzyszenia bezpośrednio na ulicy. – Gdy widzę osobę, która ma na sobie barwy klubu sprawa jest łatwiejsza. Opowiadam wówczas o tym jak funkcjonujemy, o tym, że w grupie możemy więcej, że nie będzie sam. Nie raz widziałem wzruszenie na twarzach tych osób. Radość, która maluje się na ich twarzach podczas meczów jest nie do opisania.

Na początku nasza obecność budziła zdziwienie wśród kibiców. Ludziom nie mieściło się w głowach, że ekipa na wózkach, z balkonikami, o kulach wybrała się na mecz. Teraz zaskoczenie jest coraz mniejsze – dodaje Żmuda.

Warto dodać, że stowarzyszenia kibiców niepełnosprawnych ma także swojego honorowego prezesa. Jest nim Marek Bęben, legenda sosnowieckiego klubu, były bramkarz, który przez lata strzegł bramki Zagłębia.

W regionie doskonale znany także z gry w Górniku Zabrze i Odrze Wodzisław. Mimo, że formą zadziwiał jeszcze grubo po 40., to jego choroba także nie ominęła. Zakrzepica, której się nabawił sprawiła, że konieczna była amputacja prawej nogi. Mimo to Bęben nadal został przy piłce. Dziś prowadzi w świętokrzyskiej okręgówce Zenit Chmielnik. Na wózku inwalidzkim nie jeździ dzięki stałej protezie.


Na zdjęciu: Dla niepełnosprawnych kibiców z Sosnowca, mecze Zagłębia są prawdziwym świętem.

Fot. Stowarzyszeniu Kibiców Niepełnosprawnych SKN ZS 1906.

Komentarze