Miedź Legnica. Równania z niewiadomymi

Miedź Legnica dzisiaj spróbuje za burtę Pucharu Polski wyrzucić Górnika Łęczna.


Przeciwnikiem legnickiej Miedzi w 1/16 finału Pucharu Polski będzie beniaminek ekstraklasy, Górnik Łęczna, z którym wicelider I ligi zmierzy się dzisiaj (środa, 3 listopada) o godzinie 18.00. Choć goście występują klasę wyżej niż zielono-niebiesko-czerwoni, to zdaniem bukmacherów faworytem jest zespół trenera Wojciecha Łobodzińskiego.

Gospodarze nie powinni jednak lekceważyć ekipy trenera Kamila Kieresia, która w ostatniej kolejce PKO Ekstraklasy zremisowała z Rakowem Częstochowa, jakby nie patrzeć wicemistrzem Polski. – Nie wydaje mi się, żeby była to jakaś weryfikacja – powiedział szkoleniowiec legniczan, Wojciech Łobodziński.

– Jesteśmy na różnych etapach, w różnych miejscach i pewną zagadką z obu stron będzie to, jak rywale wyjdą na ten mecz. Puchar ma swoje prawa, więc nie ma co przekładać tych rozgrywek na występy ligowe. Analizując rywala mniejszą wagę przykładamy do personaliów, bo nie wiemy w jakim składzie zagra Górnik. Bardziej zwracamy uwagę na sposób gry prezentowany przez zespół z Łęcznej. Skupiamy się na tym co jest powtarzalne, bo tylko z tego możemy wyciągać wnioski.

Górnik w 1/32 finału Fortuna Pucharu Polski wygrał 2:1 w Polkowicach z Górnikiem po golach Serhija Krykuna i Michała Maka z rzutu karnego. Natomiast Miedź na Stadionie im. Orła Białego w Legnicy rozbiła 4:0 Odrę Opole, a gole dla niej zdobyli Damian Tront, Kamil Zapolnik, Mehdi Lehaire i Bruno Garcia Marcate. – Jesteśmy dobrze przygotowani na trudny trwającego sezonu, a w tym momencie w większości jesteśmy też zdrowi i w optymalnej dyspozycji – zapewnił trener Łobodziński.

– Dlatego nie boimy się rywalizacji na dwóch frontach i chcemy awansować do następnej rundy Pucharu Polski. Ale bierzemy również pod uwagę to, że w najbliższą niedzielę czeka nas bardzo ważny, wyjazdowy mecz z Widzewem Łódź.

Z tego względu w drużynie Miedzi można spodziewać się kadrowych przetasowań w stosunku do ostatniego meczu ligowego. Poza Krzysztofem Drzazgą wszyscy pozostali zawodnicy są do dyspozycji sztabu szkoleniowego. – Kilka zmian na pewno nastąpi – potwierdził trener Łobodziński.

– Pamiętajmy również, że w meczu Pucharu Polski musi grać dwóch młodzieżowców. Być może niektórzy zawodnicy, którzy dotąd grali mniej, dostaną szansę w tym spotkaniu. Ale nie jest tak, że inni otrzymają wolne, bo wielu z podstawowych ostatnio graczy wystąpi. Szymon Stróżyński trenuje już na sto procent i będzie do naszej dyspozycji.

We wtorek do kadry pierwszego zespołu został włączony piłkarz rezerw Miedzi, 20-letni Igor Lewandowski. został włączony do pierwszego zespołu zielono-niebiesko-czerwonych. Występuje na środku pomocy, od sześciu lat szkoli się w Akademii Piłkarskiej Miedzi Legnica. W III lidze zadebiutował już w 2018 roku. Warto zaznaczyć, że Lewandowski będzie punktował podwójnie w klasyfikacji Pro Junior System. – Znam Igora bardzo dobrze od kilku sezonów – powiedział Wojciech Łobodziński.

– Moim zdaniem jest to chłopak gotowy do gry na tym poziomie. Gdyby nie wcześniejsze problemy zdrowotne, już dawno byłby z nami. Po obserwacji jego występów w drugiej drużynie, w których wyglądał bardzo dobrze, dostanie swoją szansę w pierwszym zespole.

Nie można zatem wykluczyć, że „chrzest bojowy” Lewandowski przyjdzie w meczu Pucharu Polski z Górnikiem Łęczna.


Na zdjęciu: Trener Miedzi Wojciech Łobodziński (z lewej) i jego asystent Radosław Bella zastanawiają się, jak pokonać drużynę z Łęcznej.

Fot. miedzlegnica.eu/B. Hamanowicz


Boje Miedzi z Łęczną

1. 2012/13 I liga, Miedź Legnica – Bogdanka Łęczna 2:0 (bramki: Zakrzewski, Grzegorzewski).

2. 2012/13 I liga, Bogdanka Łęczna – Miedź Legnica 2:2 (Zuber, Kalkowski – Grzegorzewski-karny, Zasada).

3. 2013/14 I liga, Miedź Legnica – Górnik Łęczna 1:2 (M. Szczepaniak – Zawistowski 2).

4. 2013/14 I liga, Górnik Łęczna – Miedź Legnica 2:0 (T. Nowak, A. Woźniak).

5. 2016/17 PP, Miedź Legnica – Górnik Łęczna 2:3 (Forsell 2 – Ubiparip, Poźniak, Śpiączka).

6. 2017/18 I liga, Miedź Legnica – Górnik Łęczna 0:0

7. 2017/18 I liga, Górnik Łęczna – Miedź Legnica 1:1 (Szysz-karny – Piątkowski).

8. 2020/21 I liga, Górnik Łęczna – Miedź Legnica 1:0 (Baranowski).

9. 2020/21 I liga, Miedź Legnica – Górnik Łęczna 1:0 (Bednarski).

Bilans: 9 meczów, 2 zwycięstwa, 3 remisy, 4 porażki, bramki: 9:11.