Miedziowi wybierają

Na dwie kolejki przed zakończeniem zasadniczej części seonu w PGNiG Superlidze do rozwikłania pozostało jeszcze kilka zagadek. Pierwsze dwa miejsca w grupach już dawno zapewniły sobie PGE Vive Kielce i NMC Górnik Zabrze (granatowa) oraz Orlen Wisła Płock i Azoty Puławy (pomarańczowa). Wciąż do wzięcia są jednak pozycje numer 3 – ostatnie, które gwarantują bezpośredni awans do rundy finałowej.

Jest niewielka przewaga

Dziś w jej kierunku znaczący krok może wykonać Gwardia. Opolanie mają 3 punkty przewagi nad Energą Kalisz, a dziś grają w Lubinie z Zagłębiem, z którym wygrali trzy ostatnie potyczki. Nawet jeżeli zespół Rafała Kuptela przegra, szans na obronę 3. pozycji wśród pomarańczowych nie straci. Kaliszanie mają co prawda do rozegrania jeszcze 3 potyczki, ale trudno liczyć, by punktowali z Wisłą, i nawet 6 pkt w meczach w Legionowie (sobota) i w Kwidzynie (za 2 tygodnie) może im nie wystarczyć do przeskoczenia Gwardii.

Bardzo możliwe, że siódemce z Opola do miejsca w trójce wystarczy wygrać w ostatniej kolejce za 4 punkty we własnej hali ze Stalą Mielec.

Groźni we własnej hali

Wiele zależy też od postawy drużyny Zagłębia, które we własnej hali jest bardzo groźne – przegrały tu ostatnio Górnik, Wybrzeże i Chrobry. – Przygotowujemy się na trudny bój, nie jedziemy do Lubina na wycieczkę, ale chcielibyśmy wygrać i nie czekać do ostatniej kolejki na awans do play offu – zapowiada trener Gwardii Rafał Kuptel.

Ale lubinianie nie zmienią już 5. pozycji wśród pomarańczowych i powoli muszą sposobić się do barażu o „dziką kartę” z czwartym zespołem granatowych. Teoretycznie miedziowi… mogą sobie „wybrać” przeciwnika, z którym wolą się bić o najlepszą ósemkę ligi: jeżeli pokonają Gwardię, mogą za trzy tygodnie spotkać się ponownie, i to dwukrotnie…

Dzisiaj nie pomoże im na boisku trener Bartłomiej Jaszka (kontuzja barku), a także obrotowy Dawid Dawydzik, który za faul na niebieską kartkę w Szczecinie został przez komisarza superligi zawieszony na jedno spotkanie. – Dawydzik był już powoływany na konsultacje reprezentacji Polski, spełnia ważną rolę w obronie Zagłębia, ale oprócz niego są inni gracze, a Bartek ma pomysł na ten zespół – przekonuje szkoleniowiec opolan.