Minister się dołożył

Powodem było ich zachowanie podczas meczu z Serbią (2:1). Mający albańskie pochodzenie Xhaka i Shaqiri celebrowali strzelone gole, wykonując nacjonalistyczny gest dwugłowego orła, który nawiązywał do flagi Albanii. Kraj ten jest skonfliktowany z Serbią, więc wybuchł skandal. Na kontrowersyjne świętowanie bramek zdecydował się też Lichtsteiner, Komisja Dyscyplinarna FIFA ukarała również jego. Dwaj pierwsi będą musieli zapłacić po 10 tysięcy franków szwajcarskich (równowartość 8500 euro), trzeci – kwotę o połowę mniejszą.

Xherdan Shaqiri kategorycznie zaprzeczał, że jego gesty były nacjonalistyczne. – W futbolu wszystko kręci się wokół emocji – stwierdził piłkarz Stoke City. – Wszyscy widzieli co pokazałem i wydaje mi się, że to jasne, iż chodzi tylko o emocje. Bardzo cieszę się ze zdobytego gola, nic więcej.
Można powiedzieć, że reprezentanci Szwajcarii mieli szczęście w nieszczęściu, ponieważ groziła im dyskwalifikacja w dwóch najbliższych meczach drużyny narodowej. Co ciekawe, gest piłkarzy reprezentacji Szwajcarii docenili… mieszkańcy Kosowa, niewielkiej prowincji w południowej części Serbii, zamieszkiwanej głównie przez Albańczyków. Dowiedziawszy się o karze finansowej nałożonej na Xhakę i Shaqiriego, zorganizowali zbiórkę internetową. W ciągu niespełna doby na utworzonym koncie pojawiło się 12 tysięcy euro! Swoją cegiełkę, czyli miesięczną pensję w wysokości 1500 euro, dołożył nawet minister handlu i przemysłu Kosowa, Bajram Hasani.

Wracając do sfery stricte sportowej – jeżeli w środowym meczu na boisku pojawi się Stephan Lichtsteiner, będzie to jego 103 występ w drużynie narodowej. Tyle ma na koncie Stephane Chapuisat, który z Borussią Dortmund dwukrotnie zdobył mistrzostwo Niemiec i Superpuchar Niemiec oraz wygrał Ligę Mistrzów (1997 r.). Więcej spotkań rozegrali tylko Heinz Hermann (118) i Alain Geiger (112).

GRUPA E

NIŻNY NOWOGRÓD – ŚRODA, 27.06., GODZ. 20.00

SZWAJCARIA – KOSTARYKA

SZWAJCARIA (1-4-5-1)
1 Sommer – 2 Lichtsteiner, 22 Schaer, 5 Akanji, 13 Rodriguez – 11 Behrami, 10 Xhaka, 23 Shaqiri, 15 Dżemaili, 14 Zuber – 9 Seferović.

KOSTARYKA (1-5-4-1)
1 Navas – 16 Gamboa, 3 Gonzalez, 2 Acosta, 6 Duarte, 8 Oviedo – 11 Venegas, 20 Guzman, 5 Borges, 10 Ruiz – 21 Urena.

Sędzia – Clement Turpin (Francja).