Mistrzostwa Europy 2028 na Śląskim!

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2028 roku odbędą się na Stadionie Śląskim. List intencyjny w tej sprawie podpisany został w niedzielę w Chorzowie przy okazji odbywających się tutaj Drużynowych Mistrzostw Europy.


Polska nigdy dotąd nie organizowała lekkoatletycznej imprezy mistrzowskiej tej rangi na stadionie – w ostatnich latach Sopot i Toruń były gospodarzami halowych mistrzostw – odpowiednio – świata (2014) i Europy (2021).

Kilka miesięcy temu Stadion Śląski przegrał rywalizację z Rzymem o czempionat Starego Kontynentu w 2024 roku. Wolny jest termin dwa lata późniejszy, ale wtedy lekkoatletyka jest częścią multidyscyplinarnych ME, rozgrywanych co cztery lata (za rok odbędę się w Monachium) i Śląsk nie chce brać na siebie obowiązku organizacji zawodów m.in. w wioślarstwie czy kolarstwie.

Na konferencji ogłoszono także, że jako zawody testowe w 2027 roku na Stadionie Śląskim odbędą się ponownie Drużynowe ME.

Według deklaracji marszałka województwa śląskiego – gospodarza chorzowskiego obiektu – Polska i Śląski starają się o organizację mistrzostw świata w 2025 roku.


Fot. Paweł Skraba/DME Silesia 2021