Mistrzostwa świata. Trudny los pod piramidami

Hiszpania, Tunezja i Brazylia grupowymi rywalami biało-czerwonych w styczniowych mistrzostwach świata w Egipcie.


Ceremonię losowania, z długą częścią artystyczną, przeprowadzono pod samymi piramidami w Gizie. Polscy piłkarze ręczni losowani byli z ostatniego, czwartego koszyka – w mundialu zagrają dzięki „dzikiej karcie” od światowej federacji (IHF). Wcześniej europejski związek (EHF) odwołał eliminacje z powodu pandemii, kwalifikując do MŚ najlepsze drużyny z Euro 2020, na których polski zespół zajął dopiero 21. miejsce.

MŚ Egipt 2021 zostaną rozegrane w czterech obiektach, dwóch w Kairze oraz po jednym w Aleksandrii oraz Gizie, w planowanym terminie. – Mamy dwa główne wyzwania podczas tego turnieju – to uczestnictwo po raz pierwszy w historii 32 drużyn i pandemia COVID-19, jestem przekonany, że podołamy im obu – zapewniał podczas wcześniejszej konferencji prasowej prezes egipskiej federacji Hesham Nasr.

Najmocniejszym rywalem biało-czerwonych w grupie B będzie Hiszpania, aktualny i dwukrotny z rzędu mistrz Europy (2018, 2020), a także mistrz świat z lat 2005 i 2013. W składzie hiszpańskiego teamu znajdują się jedni z najlepszych szczypiornistów świata, w tym m.in. zawodnicy Vive Alex i Daniel Dujszebajew czy skrzydłowy Angel Fernandez.

Brazylijczycy na poprzednich MŚ w Danii i Niemczech zajęli 9. miejsce, niespodziewanie pokonując m.in. utytułowanych Chorwatów. W fazie grupowej igrzysk w Rio de Janeiro wygrali z Polakami i dotarli do ćwierćfinału. Kluczem do wyjścia z grupy – awansują 3 z 4 ekip – będzie prawdopodobnie mecz z Tunezją.

W drugiej rundzie powstanie sześć grup po cztery ekipy, z których po dwie najlepsze zagrają w ćwierćfinale.


PODZIAŁ NA GRUPY MŚ 2021
  • Grupa A: Niemcy, Węgry, Urugwaj, Republika Zielonego Przylądka
  • Grupa B: Hiszpania, Tunezja, Brazylia, POLSKA]
  • Grupa C: Chorwacja, Katar, Japonia, Angola
  • Grupa D: Dania, Argentyna, Bahrajn, Kongo
  • Grupa E: Norwegia, Austria, Francja, Ameryka Północna i Karaiby*
  • Grupa F: Portugalia, Algieria, Islandia, Maroko
  • Grupa G: Szwecja, Egipt, Czechy, Ameryka Południowa i Środkowa*
  • Grupa H: Słowenia, Białoruś, Korea Płd., Rosja

*turnieje kwalifikacyjne w Ameryce odbędą się w listopadzie

Fot. Adam Starszyński/PressFocus