Mistrzostwa świata w Seefeld. Ci, co skaczą i biegają…

Paweł Twardosz

W rozpoczynającym się dzisiaj mundialu z Polaków szanse na medale mają broniący tytułu w drużynowym konkursie skoczkowie. Indywidualnie na podium może stanąć praktycznie każdy z zawodników trenera Stefana Horngachera.

W Pucharze Świata 2018/19 zdecydowanie najlepszy jest Ryoyu Kobayashi. Tuż za Japończykiem plasuje się jednak aż trzech Polaków – drugi jest Kamil Stoch, czwarty Piotr Żyła, a piąty Dawid Kubacki. Dzięki temu biało-czerwoni przewodzą w Pucharze Narodów, jednak prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner, studzi oczekiwania.

– Skoczkowie będą bronić tytułu, ale ponownie o miejsce na najwyższym stopniu podium będzie bardzo trudno. W ostatnich tygodniach zarówno Niemcy, jak i Austriacy pokazali, że w drużynówce mogą być groźni. Moim zdaniem zapowiada się wyrównana walka – powiedział były szkoleniowiec Adama Małysza.

Trzech skoczków w tym sezonie wygrało więcej niż jedne zawody PŚ. Aż 11 triumfów ma na koncie Kobayashi, a po trzy Stoch oraz Austriak Stefan Kraft. To oni wydają się faworytami zmagań indywidualnych, ale w pojedynczym konkursie błysnąć może któryś z Niemców czy Norwegów, choć ten sezon nie jest na razie dla Skandynawów udany.

Skoki o swojej nieobliczalności przypominają regularnie. Dwa lata temu do Lahti jako lider PŚ jechał Stoch, a piąty w „generalce” był Maciej Kot. Żadnemu z nich indywidualnie nie udało się jednak stanąć na podium. Za to dokonał tego Żyła, który był trzeci na dużym obiekcie.

– Stoch skacze teraz na swoim najwyższym poziomie, ale szanse na medal będą mieli zarówno Żyła, jak i Kubacki. Trener Stefan Horngacher tak to wszystko poukładał, aby ich forma rosła do mistrzostw. Ostatnie wyniki potwierdzają, że tak się właśnie dzieje – podkreślił Tajner.

Skoki narciarskie będą absorbowały kibiców z jeszcze jednego powodu. Po raz pierwszy bowiem w MŚ wystartują polskie skoczkinie. Kinga Rajda i Kamila Karpiel indywidualnie raczej nie mają szans na sukces, ale w konkursie drużyn mieszanych biało-czerwonych stać na miejsce w czołowej ósemce.

– Liczę, że to będzie impuls do rozwoju kobiecych skoków w Polsce, bowiem wciąż jest u nas dużo mniej juniorek niż choćby w Słowenii – przyznał prezes PZN.

Sprawdzianem potencjału będzie natomiast rywalizacja biegaczek narciarskich. Przed sezonem kobiecą kadrę objął duet Aleksander Wierietielny – Justyna Kowalczyk. Dwukrotna mistrzyni olimpijska nie startuje już w Pucharze Świata, ale całkowicie treningów nie porzuciła. Choć koncentruje się na pracy szkoleniowej, to zamierza pomóc młodym podopiecznym w sztafecie oraz drużynowym sprincie.

Największym talentem wydaje się Monika Skinder. 17-latka zdobyła w styczniu srebrny medal MŚ juniorów w Lahti, zostając dopiero drugą po Kowalczyk Polką, która tego dokonała. W tej samej imprezie na czwartej i piątej pozycji plasowała się Izabela Marcisz.

– To jest młoda grupa, o której jednak myślimy już w kontekście igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Liczę, że pokażą się z dobrej strony, czym na pewno byłoby miejsce sztafety w ósemce. Wsparcie stypendialne zwiększyłoby motywację dziewcząt i pozostałoby szlifowanie ich talentów – ocenił Tajner.

Mistrzostwa potrwają do 3 marca. Seefeld gospodarzem jest po raz drugi – poprzednio było nim 34 lata temu.

 

Na zdjęciu: Kinga Rajda  – polskie skoczkinie po raz pierwszy wystąpią na czempionacie globu.

 

Komentarze